گاردین: تنها بازنده مذاکرات استانبول، اسرائیل بود

۳۱ فروردین ۱۳۹۱ | ۲۳:۳۳ کد : ۱۹۰۰۲۵۱ سرخط اخبار

روزنامه انگلیسی گاردین در گزارشی اذعان کرد که هم ایران و هم شش کشور از مذاکرات با پیروزی خارج شده‌اند و تنها طرف بازنده، رژیم صهیونیستی بوده است.

به گزارش فارس، در این گزارش گاردین که ترجمه آن را رادیو فردا نیز منتشر کرده است، می‌خوانیم: "شاید اکنون که این دور گفتگوها به پایان رسیده بتوان اعلام نظر کرد که اتفاقی که در استانبول افتاد به مثابه یک بازی فوتبال بود که در آن هر دو تیم به دنبال آن بودند که طوری بازی کنند که نتیجه بازی مساوی شود تا هردو به مرحله بعدی مسابقات راه یابند. شاید برای ناظران تماشای چنین نشست‌هایی ملال آور باشد اما دست کم در مورد این دور گفتگوها نتیجه حاصل شده بسیار مؤثر بوده است. تنها طرفی که بازنده این ماجراست «غایبان میدان» هستند. شش کشور شرکت کننده و ایران با حضور در نشست استانبول آزادی عمل اسرائیل را محدود کردند و تا زمانی که گفتگوها در جریان است تهاجم نظامی نیز در کار نخواهد بود."

بنابراین گزارش، با این همه برای حفظ دستاوردهای مذاکراتی از این قبیل نتایج عملی حاصل باید در روندی روبه رشد به صورتی پیوسته بهبود یابند. توافق بر سر غنی‌سازی 20 درصدی ایران و محدودیت در مقدار ذخیره اورانیوم آن کشور حساس‌ترین مورد از رئوس موارد پیش رو برای بحث میان کشورهای مذاکره کننده خواهد بود. تخمین زده می‌شود که ایران در حال حاضر 120 کیلو گرم اورانیوم در اختیار دارد، در حالی که حداقل میزان مورد نیاز از این ماده برای ساخت بمب 185 کیلوگرم است.

گاردین می‌نویسد در مقابل گام‌های ایران، شش کشور دیگر نیز می‌بایست فتیله تحریم‌های وسیع اقتصادی علیه جمهوری اسلامی را پایین بکشند. برای مثال، می‌توان تحریم‌های نفتی اتحادیه اروپا را به تعویق انداخت.

در پایان گاردین می‌افزاید در حال حاضر باید صبر کرد و دید گفتگوهای بغداد به کدام سمت و سو کشیده خواهد شد و آیا روند سازنده‌ای که آغاز شده به نتیجه می‌رسد یا اینکه منطقه آشوب زده خاورمیانه باری دیگر صحنه یک رویارویی نظامی خون‌بار خواهد بود؟ 

نظر شما :