افغان ها از ایران به ترکیه می روند

۲۹ بهمن ۱۳۹۱ | ۱۷:۳۰ کد : ۱۹۱۲۸۹۳ سرخط اخبار

همزمان با سخت تر شدن شرایط زندگی برای افغانهای مقیم ایران، بسیاری از افغانها به جای بازگشت به کشورشان راه مهاجرت به ترکیه را در پیش گرفته اند.

به گزارش عصر ایران به نقل از " نشنال" در ماه های گذشته بیش از 20 هزار مهاجر افغان ساکن در ایران وارد ترکیه شده اند.

بر اساس این گزارش کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل در آنکارا اعلام کرده است بسیاری از این آوارگان افغان در مساجد و پناهگاه هایی که خیریه ها برای آنها سازمان داده اند سکنی گزیده اند.

مهاجران افغان با توجه به افزایش هزینه های زندگی در ایران در اثر تحریم ها و افت محسوس ارزش ریال در برابر دلار در یک سال گذشته با حقوق های اندک خود قادر به ادامه زندگی در ایران نیستند.

مسئول یکی از خیریه ها در آنکارا با اعلام اینکه تلاش می کنند به این افغان های مهاجر سرپناه ، غذا ، لباس و دیگر مایحتاج اولیه زندگی را تامین کنند می گوید ، "چه کار دیگری از دستمان بر می آید، اگر این کار را نکنیم در این سرمای زمستان این افراد مجبورند در خیابان ها بمانند."

بر اساس اعلام کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل تا ژوئن 2012 تعداد مهاجران افغان ثبت نام کرده در دفتر این نهاد بین المللی در ترکیه 7 هزار نفر بودند که از این تاریخ به بعد 13 هزار نفر دیگر به این رقم افزوده شده است.

بر اساس بر آورد های سازمان ملل هم اکنون بیش از 820 هزار افغانی مهاجر در ایران زندگی می کنند.

کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل دلیل مهاجرت گسترده افغان های ساکن در ایران به ترکیه را در نامشخص بودن شرایط کشورشان پس از خروج نیروهای خارجی در سال 2014 و نیز اوضاع و شرایط نامساعد اقتصادی در ایران می دانند که ترجیح می دهند به جای بازگشت به کشورشان و ادامه اقامت در ایران راه مهاجرت به ترکیه را در پیش بگیرند.

سخنگوی سفارت ایران در آنکارا این مساله را که دولت ایران به افغان های مهاجر در ایران فشار می آورد تا این کشور را ترک کنند ، تکذیب کرده است.

عبدالرضا شقاقی با اعلام این موضوع می گوید:" در ایران هیچ فشار خاصی روی افغان ها نیست بلکه مهاجرت آنها به ترکیه بیشتر برای این است که آنها در پی اخذ اقامت از یک کشور اروپایی هستند."

دولت ترکیه به افغان های مهاجر پناهندگی نمی دهد اما ظاهرا مقامات ترکیه ای موافقت کرده اند تا زمانی که این افغان های مهاجر از کشورهای ثالث مجوز اقامت دریافت کنند، در این کشور بمانند.

"تانر کیلیچ" مدیر یک سازمان غیر دولتی حامی مهاجران می گوید به طور متوسط افغان های مهاجر مجبورند حدود 4 سال برای اخذ مجوز اقامت از کشورهای ثالث در ترکیه بمانند.

کلید واژه ها: ترکیه مهاجرت زندگی افغان مهاجر اقامت افغان های مهاجر


( ۴۶ )

نظر شما :

سجاد عطایی ۱۶ تیر ۱۳۹۷ | ۱۲:۴۸
ما تازه از افغانستان اومدیم اینجا اصلا وضع خوبی نداره حالا چطور بریم ترکیه خواهشا جوابمو بدید
a ۰۹ مرداد ۱۳۹۷ | ۱۱:۵۴
کی میخوان این افغانیها را بریزن بیرون ؟ مسئولین که همگی بالاشهر زندگی میکنند اونجا هم خبری از افغانی نیست که نگران باشند ما ایرانیها تا وقتی شر و یا ضرری یقه خود ما را نگیرد کاری نمیکنیم
نازنین ۱۸ خرداد ۱۳۹۸ | ۱۷:۱۳
بااین تحریم ها ما افغانها هستیم که بایدبسوزیم حقوق ما یک میلیون ودویست هزارتومن است شش نفرهستیم چکارکنیم یکی بگه
Samira ۱۹ تیر ۱۳۹۸ | ۲۳:۲۹
من میخوام با خانواده چهار نفره ام ترکیه برم باید چطوری بریم و چقد خرج داره
حسین ۱۹ مرداد ۱۳۹۸ | ۰۹:۳۱
من در ایران به دنیا اومدم و از زندگی در ایران خیلی سخت شده تا هنوز مدرکی واسم ندادن لطفا کمکم کنید چگونه از ایران به ترکیه بروم هزینش چقده