روی اوباما حساب باز نمی‌کنیم

۰۸ فروردین ۱۳۹۲ | ۲۳:۴۸ کد : ۱۹۱۴۳۷۸ سرخط اخبار

 خالد مشعل با بیان اینکه شرایط برای تحقق آشتی میان دو جنبش فتح و حماس مناسب است، تاکید کرد که اوباما روش جدیدی را در میان روسای جمهور آمریکا در پیش گرفته اما حماس به وی امید نمی بندد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، خالد مشعل، رییس دفتر سیاسی جنبش حماس در مصاحبه با روزنامه فلسطینی "القدس" اظهار کرد: باراک اوباما، رییس جمهوری آمریکا در دور اول ریاست خود با درخواست هایش مبنی بر توقف شهرک سازی ها موضع متفاوتی در مقایسه با دیگر روسای جمهور آمریکا اتخاذ کرد، اما متاسفانه وی از این مواضع خود عقب نشینی کرد.

وی در ادامه افزود: ما در جنبش حماس روی هیچ کس از جمله کاخ سفید حساب باز نمی کنیم و به آن امید نمی بندیم؛ اما باور ما این است که آینده منطقه و مسئله فلسطین و سرزمین های فلسطینی و عربی از طریق گزینه های موجود در دستان ما و در راس آن مقاومت مسلحانه ساخته می شود.

خالد مشعل از درخواست امیر قطر برای برگزاری نشست سران کشورهای عربی با هدف به جریان انداختن آشتی ملی فلسطین استقبال و تاکید کرد: امکان تحقق آشتی وجود دارد و باید در این مسیر گام برداشت و تلاش های قطر و مصر در راستای تحقق این هدف صورت می گیرد.

وی تاکید کرد: شرایط برای تحقق آشتی ملی فلسطین مساعد است و ما باید از آشتی ملی در مقابل دخالت های بیگانگان محافظت کنیم.

خالد مشعل در خصوص نامزد شدن برای به عهده گرفتن ریاست تشکیلات خودگردان فلسطین گفت: حماس موضع قطعی خود را در خصوص مشارکت در ریاست تشکیلات خودگردان فلسطین اتخاذ نکرده است.

وی در خصوص بر عهده گرفتن ریاست سازمان آزادی بخش فلسطین گفت: حماس مانعی برای کسی ایجاد نمی کند و خود را به عنوان جایگزین کسی مطرح نمی کند و جنبش حماس برای مشارکت در نهادهای تصمیم گیرنده فلسطین چه سازمان آزادی بخشی یا تشکیلات خودگردان فلسطین از حق طبیعی خود استفاده می کند.

رییس دفتر سیاسی جنبش حماس اعلام داشت: ما از این حق برای همکاری با دیگران و نه برای اشغال کردن منصب دیگران استفاده می کنیم.

خالد مشعل در خصوص عذرخواهی بنیامین نتیانیاهو، نخست وزیر رژیم صهیونیستی از دولت ترکیه، گفت: تلاش های ترکیه برای لغو محاصره نوار غزه و همچنین کرانه باختری باید ادامه یابد. هیچ کس در منطقه به قصد و نیت اسرائیل اطمینان ندارد و من از موضع رجب طیب اردوغان، نخست وزیر ترکیه این را برداشت کردم که وی می خواهد اسرائیل را برای غرامت گرفتن برای قربانیان کشتی مرمره آبی یا در خصوص مساله لغو محاصره نوار غزه در بوته آزمایش قرار دهد و بخشی از این آزمایش و اعمال فشار این است که اردوغان تصمیم دارد به نوار غزه سفر کند.

کلید واژه ها: فلسطین حماس مشعل جنبش حماس


نظر شما :