۲۹ تیر: ترور نا فرجام آدولف هیتلر

۲۹ تیر ۱۳۹۳ | ۲۰:۱۰ کد : ۱۹۳۶۰۸۴ سرخط اخبار
۲۹ تیر: ترور نا فرجام آدولف هیتلر

۷۰ سال پیش در چنین روزی برنامه ی ترور آدولف هیتلر رهبر آلمان نازی به انجام رسید. این عملیات که تحت پوشش والکیری انجام شد، موفق آمیز نبود و در نتیجه آن تمامی کسانی که این عملیات ترور را برنامه ریزی کرده بودند دستگیر و بعد از محاکمه اعدام شدند.
۷۰ سال پیش در چنین روزی یعنی ۲۰ جولای ۱۹۴۴ با انفجار یک بمب کیفی در آشیانه گرگ، عملیات ترور آدولف هیتلر اجرا شد؛ ولی این سوء قصد به جان رهبر آلمان موفقیت آمیز نبود.

این عملیات توسط افسران و ژنرال های عالی رتبه ی ارتش آلمان برنامه ریزی شده بود. طراح این سوء قصد آدمیرال ویلهلم کاناریس و گونتر فون کلوگه بودند و مجری عملیات بمب گذاری کلاوس فن اشتوفن برگ بود. طبق برنامه ریزی قبلی کلاس فون اشتوفنبرگ این فرصت را پیدا می کند تا برای ارائه گزارش در مورد ارتش ذخیره آلمان که برای عملیات والکیری تعیین شده بود وارد جلسه سران ارتش آلمان در آشیانه گرگ ها با حضور آدولف هیتلر شود. برنامه ریزان عملیات از این فرصت برای انتقال بمب در کیف به محل جلسه استفاده می کنند. وقتی اشتوفنبرگ وارد جلسه می شود مشغول آماده کردن گزارشات خود شده و کیف حاوی بمب را در نزدیکی میزی که فرماندهان همراه هیتلر نقشه های جنگی را برنامه ریزی می کردند قرار می دهد. بعد از قرار دادن بمب فون اشتوفنبرگ جلسه را به بهانه تماس تلفنی ترک می کند و بعد از آن به سرعت به سمت برلین حرکت می کند. در این بین یکی از افسران پایش به کیف برخورد می کند و آن را کمی دورتر و پشت قسمت چوبی میز قرار می دهد.

در این سوءقصد آدولف هیتلر جان سالم بدر می برد و هیچ گونه صدمه ی نمی بیند. درحالی که کسانی که ترور را برنامه ریزی کرده بودند تصور می کردند که هیتلر کشته شده است. طبق نقشه کودتا قرار بود ارتش ذخیره آلمان تحت پوشش عملیات والکیری ایستگاه های مخابراتی و رادیویی را تصرف کند. سپس افراد مهم دولت نازی را نظیر گوبلز دستگیر و اس اس را خلع سلاح کند. عملیات والکیری را سران کودتا از قبل با بهانه جلوگیری از کودتا و شورش در برلین به تصویب هیتلر رسانده بودند، ولی در واقع هدف اصلی آنها چیز دیگری بود.

مقامات آلمان در برلین به سرعت توانستند از سلامت هیتلر اطمینان پیدا کنند و تعلل ارتش ذخیره در اجرای برنامه کودتا تا رسیدن اشتوفنبرگ به برلین موجب شد تا نیروهای پلیس در آلمان بتوانند عملیات ضد کودتا را خیلی سریع اجرا کنند و سران کودتا را دستگیر کنند. کسانی که در کودتا علیه هیتلر شرکت داشتند در دادگاهی تحت عنوان دادگاه مردمی محاکمه و اعدام شدند. در میان این افراد فیلد مارشال رومل نیز حضور داشت که از این عملیات بصورت لفظی حمایت کرده بود و بدلیل این موضوع که رومل از ژنرال های مورد علاقه ی هیتلر بود و همچنین اعتبار مناسبی در میان مردم آلمان داشت، هیتلر دو ژنرال عالی رتبه را با دستوری محرمانه به مقر رومل می فرستد. دو ژنرال آلمانی با رومل ملاقات کردند، آن ها به او اطلاع دادند که او متهم به خیانت است، اتهامی که او با گفتن یک "البته" این اتهام را تایید کرد. ژنرال بورگدورف به او اطلاع داد که او دو گزینه دارد یا محاکمه نظامی را بپذیرد یا در قبال تضمین امنیت خانواده اش و حفظ افتخارات نظامیش تن به خودکشی بدهد. رومل خودکشی را برگزید.

بعد از خداحافظی با همسر و پسرش به همراه دو ژنرال و یک راننده خانه اش را ترک کرد و در جنگل مجاور منزلش یک کپسول سیانور را بلعید و به زندگیش خاتمه داد.

منبع: زومیت

کلید واژه ها: هیتلر کودتا رومل اشتوفنبرگ والکیری برلین


( ۲ )

نظر شما :