کالبدشکافی چرخش «اوباما» درباره ایران

۱۸ شهریور ۱۳۹۳ | ۱۸:۴۳ کد : ۱۹۳۸۱۰۱ سرخط اخبار

صادق زیباکلام . استاد دانشگاه تهران در روزنامه شرق نوشت:
چه کسی فکر می کرد روزی روزگاری بیاید که رییس جمهور «ایالات متحده» از آن سر دنیا، کشورهای عربی را در این سر دنیا و در همسایگی ایران نصیحت کند که مبادا دچار این اشتباه استراتژیک شوید و ایران شیعه را دشمن خود تصور کنید. موضعگیری اوباما در آستانه سالگرد 11سپتامبر در حقیقت هدیه ای - خواسته یا ناخواسته - برای ایران بود. نیازی نیست، ایران تلاش کند تا کشورهای عربی را مجاب کند که نه امروز و نه در گذشته، اساسا دلیلی برای دشمنی با اعراب نداشته و در افراطی گری ها اثری از ایران و ایرانی دیده نمی شود. در عین حال، این، همه داستان نیست.

 این درست است که این تغییر 180درجه ای در نگاه واشنگتن در نتیجه ظهور قدرت جدیدی در منطقه به نام گروه تروریستی «داعش» به وجود آمده است و فعلا آمریکا می خواهد همان اجماعی را که علیه صدام 11 سال پیش به وجود آورد، علیه «داعش» هم ایجاد کند. به عبارت دیگر واشنگتن حاضر نیست به تنهایی خود را درگیر با «سلفی- تکفیری» ها کند.

 شاید اگر جمهوریخواهان تندرو در قدرت بودند، اکنون، مدت ها بود که ارتش آمریکا وارد عراق و سوریه برای نبرد با «داعش» شده بود. اما به نظر می رسد اوباما و مشاوران وی محتاط تر و عاقل تر از آن باشند که مانند نئوکان ها در 11سال پیش، اجماعی توخالی به وجود آورند که بار اصلی آن در نهایت بر دوش خود آمریکایی ها قرار گیرد. همه ما به یاد می آوریم اگرچه آمریکایی ها علیه صدام، اجماع به وجود آوردند اما آن اجماع بیشتر در ظاهر بود. تلفات و هزینه های ایالات متحده در عراق، بدون اغراق، صد ها برابر اعضای دیگر «ائتلاف» بود. از سوی دیگر کاخ سفید، مدت هاست که دست دوستی به سمت ایران دراز کرده و انتظار دارد ایران را تشویق کند تا سوار قطار جنگ با گروهک مذکور شود. ایران در سوریه نشان داد از نظر نظامی به همراه متحدان خود - اگر قرار شود نبرد جدی و همه جانبه با داعش آغاز شود- جدی ترین نیروی نظامی ای است که می شود در سطح منطقه روی آن حساب کرد.

البته هنوز هیچ شواهدی در دست نیست که آمریکا به منظور شرکت ایران در نبرد با «داعش» حاضر شود امتیازی به مذاکرات هسته ای بدهد اما این امر قهرا پیش خواهد آمد. آمریکا نمی تواند از یک سو، تیمی منسجم و متحد علیه تروریست ها تشکیل دهد که «فوروارد» آن ایران است و در عین حال هم به دنبال تحریم های بیشتر ایران باشد. آنها این را می دانند که بدون اجماع منطقه ای، همه بار بر دوششان قرار خواهد گرفت و حداکثر می توانند بر روی پیشمرگه های حکومت اقلیم کردستان عراق حساب کنند. اما چرا «واشنگتن» تا اینجا حاضر شده، رسما خطاب به اعراب تاکید کند که از ایران و تشیع نترسیده و با ایرانیان متحد شوید؟

علت این همه احتیاط آن است که سران این کشور، نیک می دانند، درگیرشدن ایران به تنهایی با «داعش»، به سرعت امکان وارونه نمایی با تکیه بر«جنگ شیعه - سنی» را فراهم خواهد کرد و برای اعراب، شرکت در چنین جنگی علیه تروریست ها در کنار ایران، غیرممکن و خودکشی است. بنابراین، آمریکایی ها به درستی می دانند که باید از همان ابتدا سایر اعراب هم در کنار ایران قرار گیرند تا جنگ، امکان سوءاستفاده تبلیغاتی به سود «داعش» را فراهم نکند.  نگرانی دیگر واشنگتن، نارضایتی برخی گروه های سنی در منطقه از دولت هایشان است. کشورهای دیگر به کنار، جمعیت سنی سوریه و عراق به تنهایی بالغ بر 20میلیون نفر می شوند و خیلی معلوم نیست، انتخاب این جمعیت در جنگ احتمالی با «داعش» کدام گزینه خواهد بود.

اگر سنی های این دو کشور، امید سیاسی برای آینده خود نبینند، هیچ دلیلی وجود ندارد به این گروهک کمک نکنند، همچنان که در عراق کردند – به ویژه اگر «داعش»، شیوه رادیکال خود را اندکی تغییر دهد - ممکن است و می تواند برای 20میلیون سنی ناراضی سوریه و عراق از یک گروه مخوف، به ارتش آزادیبخش تبدیل شود. در آن صورت آمریکایی ها در باتلاقی فرو خواهند رفت که بیرون آمدن از آن به این سادگی ها میسر نیست. این هم، دلیل دیگری است که آمریکا اصرار دارد در عراق، دولت آشتی ملی بر سر کار بیاید و اصرار دارد ایران و ترکیه به همراه عربستان، اردن، قطر و امارات، اجماع منطقه ای علیه افراطی گری را تشکیل دهند. پس تا به اینجا بخت یار ایران، آمریکا و پیشمرگه ها بوده است. عملکرد خونین «داعش» نتوانسته برایش پایگاه مردمی مناسبی بین آن 20میلیون سنی ایجاد کند اما آمریکایی ها نیک می دانند سرنوشت جنگ نه در میدان نبرد که در جنگ تصاحب قلب آن 20میلیون سنی سوریه و عراق رقم خواهد خورد.

کلید واژه ها: اجماع اعراب


نظر شما :