اعلام رسمی کاخ سفید در مورد جنگ با داعش

۲۲ شهریور ۱۳۹۳ | ۱۷:۱۰ کد : ۱۹۳۸۲۲۹ سرخط اخبار

دولت آمریکا در راستای شفاف سازی درباره سیاست هایش در قبال سوریه رسما اعلام کرد که واشنگتن در جنگ با گروه تروریستی دولت اسلامی (داعش) قرار دارد.

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری فرانسه، جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا در یکسری مصاحبه های تلویزیونی خود از به کار بردن واژه "جنگ" برای گسترش عملیات های آمریکا در عراق و سوریه خودداری کرده است اما کاخ سفید و پنتاگون با افزایش فشارها برای روشن شدن این موضوع که باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا چگونه به این درگیری می نگرد، تردید اندکی باقی گذاشتند.

جاش ارنست، سخنگوی کاخ سفید گفت: ایالات متحده آمریکا در جنگ با داعش است. درست همانطور که با القاعده و گروههای وابسته به القاعده در سراسر جهان می جنگد.

آدمیرال جان کربی، سخنگوی وزارت دفاع آمریکا (پنتاگون) نیز گفت: می دانیم که ما در جنگ با داعش قرار داریم؛ درست همانند جنگی که با القاعده و گروه های وابسته به آن داریم.

باراک اوباما قرار است روز چهارشنبه هفته جاری به شهر تامپا در ایالت فلوریدا برود تا با فرماندهان ارشد فرماندهی مرکزی آمریکا که بر فعالیت نیروهای آمریکایی در خاورمیانه نظارت می کنند، دیدار و گفت وگو کند.

وزیر امور خارجه آمریکا نیز در مصاحبه با شبکه خبری سی .بی.اس گفت: ما وارد عملیات ضد تروریستی مهمی شده ایم و قرار است که به یک عملیات طولانی مدت مبارزه با تروریسم تبدیل شود. گمان می کنم که "جنگ" واژگان و قیاس اشتباهی باشد اما در حقیقت ما وارد یک تلاش مهم جهانی برای محدود کردن فعالیت تروریستی شده ایم.

وی افزود: گمان نمی کنم که نیازی باشد که مردم وارد تب جنگ شوند. من معتقدم که باید به این اقدامات به چشم افزایش سطح مبارزه با تهدیدات تروریستی نگاه کرد. با این حال بر این باورم که این تلاش ها بی شباهت به رفتار ما طی سال های گذشته با القاعده در افغانستان و پاکستان و یمن و مناطق دیگر نیست. عملیات ما در عراق باید با باز پس گیری مناطق آغاز شود. پس از آن داعش منزوی می شود. اقدامات بسیاری را می توان هم در آنجا و هم در سوریه و هم جاهای دیگر پیاده کرد. باید توانایی آنها را تضعیف کرد تا دیگر تهدیدی برای آمریکا ، اروپا، این منطقه و خصوصا عراق نباشند.

در واقع این واژگان محتاطانه مقام های آمریکایی مربوط به ترس مردم آمریکا از شروع جنگی دوباره است چرا که آن ها سال ها درگیر جنگ های خارجی بوده اند و پس از روی کار آمدن اوباما وی متعهتد شد تا به جنگ های آمریکا در عراق و افغانستان خاتمه دهد.

جاش ارنست، سخگوی کاخ سفید تاکید کرد: اولین چیز مهمی که مردم باید آن را درک کنند این است که آقای رئیس جمهور به وضوح استراتژی خود را برای عراق و سوریه شرح داده است و وی می خواهد شبه نظامیان داعش را تضعیف و نهایتا نابود کند و این کاملا با راهبری که آمریکا قبلا در جنگ عراق در پیش گرفته بود، متفاوت است.

کلید واژه ها: القاعده


نظر شما :