جنگ خیابانی میان حوثی‌ها و القاعده در یمن

۳۰ مهر ۱۳۹۳ | ۱۳:۱۴ کد : ۱۹۳۹۹۱۱ سرخط اخبار
در مناطقی از شهر رداع در استان البیضا در مرکز یمن درگیری های خیابانی میان حوثی ها با تروریستهای القاعده به وقوع پیوست.
 
به گزارش ایسنا، به نقل از پایگاه اینترنتی شبکه خبری الجزیره، منابع یمنی اعلام کردند که در این درگیری ها 13 تن از نیروهای دو طرف کشته شدند.
 
منابع تصریح کردند که درگیری های شدیدی در بخش شمال شرقی این شهر در نزدیکی قلعه تاریخی رداع در جریان است. منابع عنوان داشتند، حوثی ها نیروهای بیشتری را برای مقابله با حوثی های النصارالشریعه که وابسته به القاعده هستند اعزام کرده اند.
 
گروه تروریستی انصارالشریعه همچنین روز گذشته مسئولیت حملات همزمانی که روز دوشنبه علیه حوثی ها در استان البیضا در مرکز یمن رخ داد، برعهده گرفت.
 
از سوی دیگر تحصن جدایی طلبان جنوب یمن در شهر عدن واقع در جنوب این کشور برای دومین هفته متوالی ادامه دارد. آن ها خواهان این هستند که به مردم جنوب حق تعیین سرنوشت و استقلال جنوب کشور داده شود.
 
هزاران تن از حامیان جدایی جنوب یمن در هفته گذشته در چادرهای تحصن حضور داشتند.همچنین بزرگترین گروه های جدایی طلب با یکدیگر اعلام وحدت کردند.
 
در همین حال یک منبع دیپلمات در سازمان ملل اعلام کرد که علی عبدالله صالح، رئیس جمهوری سابق یمن در مانع تراشی ها در روند سیاسی در یمن دست دارد و در همین حال فراکسیون "احزاب دیدار مشترک" تهدید کرد در دولت جدید که خالد بحاح، مامور به تشکیل آن است شرکت نمی کند و احزاب دیدار مشترک در نامه ای به عبدربه منصور هادی، رئیس جمهوری یمن تاکید کردند در صورتیکه در سطح نمایندگی احزاب و گروه های سیاسی که توافق صلح و شراکت ملی را امضا کرده اند خللی به وجود آید آن ها در دولت آتی شرکت نخواهند کرد.
 
پیشتر منابع سیاسی یمن تاکید کرده بودند که توافق اولیه ای در خصوص تشکیل دولت جدید یمن وجود دارد و توافق شد که سهم احزاب دیدار مشترک (که شامل حزبهای اصلاح، سوسیال، ناصری، الحق، بعث و اتحاد گروه های مردمی) می شود 9 وزارتخانه باشد و سهم حزب کنگره و همپیمانان آن 9 وزارتخانه و سهم حوثی ها شش وزارتخانه باشد و جدایی طلبان جنوبی یمن نیز شش وزارت خانه را در اختیار داشته باشند و عبدربه منصور هادی نیز حق تعیین وزارتخانه های کلیدی را داشته باشد.
 
منابع تصریح کردند که احزاب دیدار مشترک معتقدند این تقسیم پستهای وزارتی عادلانه نیست و درحال حاضر مذاکراتی میان احزاب سیاسی جهت دستیابی به راه حل های مناسب در جریان است.

کلید واژه ها: حوثی ها


نظر شما :