موافقت ایران، شرط آمریکا برای ایجاد منطقه امن در سوریه

۱۷ آذر ۱۳۹۳ | ۲۰:۰۵ کد : ۱۹۴۱۷۰۶ سرخط اخبار

یک روزنامه کویتی به نقل از منابع آگاه نوشت: آمریکا، موافقت ایران را به عنوان شرط ایجاد منطقه امن در سوریه اعلام کرده است.

به گزارش عصرایران، روزنامه کویتی "الرای" به نقل از منابع آگاه دیپلماتیک در اروپا اضافه کرد: "جو بایدن" معاون رئیس جمهور آمریکا در واکنش به درخواست ترکیه برای ایجاد منطقه امن در خاک سوریه گفته است کاخ سفید از هر چیزی که هم اکنون وضعیت مذاکرات هسته ای با ایران را خراب کند دوری خواهد کرد زیرا این موضوع باعث نارضایتی ایرانی ها می شود.

ترکیه هم اکنون از آمریکا می خواهد با دخالت نظامی، منطقه امن در خاک سوریه ایجاد کند. براساس طرح پیشنهادی ترکیه، این منطقه امن توسط جنگنده های خارجی شامل ترکیه، آمریکا و دیگر کشورها حفاظت می شود تا از ورود جنگنده ها و ارتش سوریه به این منطقه جلوگیری شود. همچنین در این منطقه، آوارگان سوریه اسکان داده می شوند و دولت در تبعید مخالفان بشار اسد رئیس جمهور سوریه نیز مستقر خواهد شد.

آمریکا تاکنون بارها با این طرح پیشنهادی ترکیه مخالفت کرده است. به گفته روزنامه کویتی، نارضایتی تهران با این طرح، دلیل مخالفت واشنگتن است.

روزنامه الرای اضافه کرد: آمریکا تلاش می کند قبل از ایجاد منطقه امن در سوریه موافقت ضمنی ایران را کسب کند.

منابع آگاه توضیح داده اند: جو بایدن معاون رئیس جمهور آمریکا در سفر اخیر خود به آنکارا در واکنش به تقاضای مقامات ترکیه برای ایجاد منطقه امن در شمال سوریه گفته بود: کاخ سفید از هر چیزی که باعث به هم خوردن مذاکرات هسته ای شود دوری خواهد کرد تا به ایرانی ها بهانه ای برای فرار از توافق هسته ای ندهیم و مانع از انداختن تقصیر شکست مذاکرات به گردن آمریکا و غرب بشویم.

این سخنان بایدن باعث نارضایتی رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه شده بود.

اردوغان در واکنش به سخنان بایدن گفته بود: حفظ شرایط فعلی برای مذاکرات هسته ای، یعنی اینکه طولانی شدن مذاکرات به نفع ایران است زیرا تهران تلاش می کند تا زمانی که امکان پذیر باشد مذاکرات را طولانی تر کند و مانع از هر گونه اقدام نظامی آمریکا در منطقه شود. علاوه بر این، ایران می تواند برای هم پیمانان خود در سوریه، زمان بخرد.

بایدن هم در واکنش به سخنان اردوغان به او گفته بود: جنگ با داعش به سود ایران است. به همین دلیل ایران به صورت غیرمستقیم در تسهیل ماموریت های جنگنده های ائتلاف بین المللی ضد داعش نقش داشته است.

منابع آگاه گفته اند آمریکا از طریق تهران از سوریه خواسته بود پدافندها و جنگنده های ارتش سوریه، جنگنده های آمریکا یا دیگر کشورهای شرکت کننده در عملیات های ضدداعش در آسمان سوریه را مورد هدف قرار ندهد.

برهمین پایه، آمریکا به دنبال برقراری منطقه امن در سوریه است که در آن جنگنده ها و پدافندهای هوایی سوریه مورد هدف قرار نگیرند بلکه ارتش سوریه به صورت داوطلبانه از منطقه امن عقب نشینی کند.

بایدن همچنین از اردوغان خواست موافقت تهران را برای ایجاد منطقه امن در سوریه کسب کند. اردوغان هم در واکنش به این سخنان گفته بود: اگر قصد داشتیم منطقه امن را از ایرانی ها درخواست کنیم با شما (آمریکا) صحبت نمی کردیم.

کلید واژه ها: منطقه امن منطقه امن در سوریه اردوغان


نظر شما :