صالحی: مشکل طرف مقابل تحقیق و توسعه است

۲۱ فروردین ۱۳۹۴ | ۱۹:۴۴ کد : ۱۹۴۶۲۸۴ سرخط اخبار گام به گام تا توافق جامع
صالحی گفت: اگر راکتور تهران با همین نرخ کار کند قریب 3 تا 4 سال سوخت 20 درصد را داریم و بنا شد اگر در طول دوره اعتمادسازی نیاز به 20 درصد پیدا کردیم، آنها ماده 20 درصد را به ما بدهند و ما خودمان به صفحات سوخت تبدیل کنیم.
 
به گزارش فارس، علی اکبر صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی پنجشنبه شب در برنامه گفت وگوی ویژه خبری شبکه دوم سیما به ابعاد فنی بیانیه سوئیس (لوزان) پرداخت و تقارن روز ملی فناوری هسته ای با ولادت حضرت زهرا را تبریک گفت.
 
وی با اشاره به فرمایشات امروز مقام معظم رهبری گفت: این صحبت ها موجب اطمینان بخشی می شود. ایشان همچون ناخدای کشتی این انقلاب، آفت های بالقوه ای که ممکن است به انقلاب ضرر بزند را رصد می کنند.
 
صالحی ادامه داد: اظهارات ایشان تذکری است به ما مذاکره کنندگان. تذکر دیگر اخطار به طرف مقابل بود که فکر نکنند، مذاکره کنندگان ایرانی حامی ندارد و می توانند زیاده طلبی های خود را تحمیل کنند. این اظهارات به موقع بود، هم تکلیف مذاکره کننده را روشن می کند و هم تکلیف طرف مقابل را و راه را برای ما هموار می کند.
 
رئیس سازمان انرژی اتمی ضمن قدردانی از اظهارات رهبر معظم انقلاب عنوان کرد: این اظهارات چراغ راه ما و رهنمونی خواهد بود برای پیش بردن کار.
 
صالحی در ادامه به بخشی از عهد شکنی های غربی ها در زمینه برنامه هسته ای ایران پرداخت.
 
وی هچنین در ادامه اظهاراتش با بیان اینکه برخی می پرسند چرا ایران به دنبال غنی سازی است؟ گفت: فناوری هسته ای فناوری بسیار مهمی است که میعادگاه خیلی از فناوری های دیگر است. جمهوری اسلامی ایران تنها کشور در حال توسعه ای است که توانسته به آب سنگین و غنی سازی دست یابد. 
 
رئیس سازمان انرژی اتمی با بیان اینکه کسی در دنیا به شما این فناوری را نمی دهد، خاطرنشان کرد: ایران در ابتدا تقاضای کمک کرد ولی پاسخی ندادند و در نهایت تصمیم گرفتیم خودمان سانتریفیوژ تولید کنیم.
 
وی ادامه داد: در سال 1369 توانستیم تعدادی سانتریفیوژ از بازار سیاه تهیه کنیم و دانشمندان ما از 69 تا 76 توانستند دو تا از این سانتریفیوژها را راه بیندازند و غنی سازی را شروع کنند. 15 سال طول کشید و از سال 1385 بومی سازی این ماشین ها را شروع کردیم. ماشین های اولیه را P-1 (پاکستان یک) و ماشین های خودمان را IR-1 (ایران یک) نام گذاشتیم. ماشین هایی که در نطنز کار می کنند از نوع IR-1 هستند.
 
صالحی اضافه کرد: قریب 19 هزار سانتریفیوژ IR-1 داریم که 10 هزار تا کار می کند 10 هزار تا غیرفعال است. از این 10 هزار تا هزار تای آنها از نوع IR2M است. از این 10 هزار تا ماشین 3 هزار تای آن در فردو است. 
 
وی گفت: این ماشین ها یک اشکال ذاتی طراحی دارد. 25 سال است با این ماشین ها دست و پنجه نرم می کنیم، ولی به دلیل این اشکال نتوانستیم این ماشین را به درجه اطمینان از بهره برداری برسانیم و به همین خاطر به سمت نسل های بعدی رفتیم که طراحی اش با خودمان بوده است. IR-4 ماشین خیلی خوبی است.
 
وی گفت: ما در نطنز حدود 10 هزار ماشین داریم که دارد کار می کند و این ماشین ها کفاف 190 هزار سو در سال های آینده را نمی دهد.
 
معاون رئیس جمهور اضافه کرد: ما با IR-1 به سمت 190 هزار سو نمی رویم چون زود خراب می شود و نطنز هم جای 190 هزار ماشین را ندارد جای 48 هزار ماشین را دارد. فردو اگر IR-1 بخواهیم بگذاریم جای سه هزار ماشین را دارد. به همین خاطر نیاز داریم ماشین های پیشرفته را به کار بگیریم.
 
صالحی اضافه کرد: ساختن نطنز هزینه زیادی برده و ضرورتی ندارد که بخواهیم نطنزهای متعدد بسازیم. باید ضرورت استفاده را از امکانات موجود کنیم تا جایی که امکان دارد، تولیداتمان اقتصادی باشد. 
 
معاون رئیس جمهور گفت: برای اینکه به 190 هزار سو برسیم باید برویم به طرف ماشین های پیشرفته. نطنز ظرفیت 48 هزار ماشین را دارد. البته چون ماشین های IR-8 یک مقدار بزرگ تر است ممکن است 44 تا 45 هزار ماشین جا بشود. البته این ارقام تقریبی است. الان IR-8 که سوی آن 24 است و هر کدام 24 برابر IR-1 است و اگر بخواهیم 40 هزار تا از این ماشین ها در نطنز بگذاریم تقریبا یک میلیون سو می شود که می تواند پاسخگوی تقریبا پنج نیروگاهی مثل بوشهر در سال باشد. 
 
وی عنوان کرد: ماشین IR-8 را ساخته بودیم در حال چرخیدن بود که مذاکرات با 1+5 پیش آمد و قرار شد کار را روی آن فعلا متوقف کنیم و از زمانی توافق نهایی عملیاتی شود ما شروع می کنیم به تست IR-8. فردو جایی برای غنی سازی تجاری نیست. تست اینها در نطنز انجام می شود.
 
صالحی ادامه داد: فردو را به عنوان یک محل غنی سازی در نظر گرفته بودند، نه به عنوان محل تحقیق و توسعه در امر غنی سازی. 
 
رئیس سازمان انرژی اتمی درباره فکت شیت آمریکایی ها گفت: یکسری درست و نادرست را براساس روایت و استنباط خود قاطی کردند. ما راجع به تحقیق و توسعه به یک جمع بندی رسیدیم صبح پنجشنبه به مونیز گفتم تمام است گفت مطمئنا تمام است. بعد از آن خداحافظی کردیم و گفتیم الحمدالله تکلیف آن روشن شده است. یکی دو ساعت بعد تقاضا کرد جلسه مجددی داشته باشیم دیدم تغییر داده گفت اروپایی ها فشار وارد آوردند که دوباره مذاکره کردیم و در پایان گفتم تمام است گفت تمام یکی دو ساعت بعد آمد و خواستار تغییر شد. من گفتم هر فرایندی یک اصولی دارد این فرایند مذاکره یکسری اصول دارد ما نمی توانیم به اصول اخلاقی مذاکره پایبند نباشیم.
 
صالحی ادامه داد: فکت شیت هست. ما داشتیم. سیاهه فکت شیت برای ما و وزارت خارجه بوده است. سازمان انرژی اتمی و با کمک وزارت خارجه فکت شیتی را تنظیم کردند که در اختیار دکتر ظریف قرار دارد.
 
وی گفت که در فکت شیت ایرانی آن چیزی که حقیقت علی الارض  است، آورده شده است.
 
رئیس سازمان انرژی اتمی درباره راکتور آب سنگین اراک خاطرنشان کرد: این موضوع یکی از بزرگترین چالش ها بود. آنها می گفتند این راکتور را باید ببندید ما آب سبک به شما می دهیم. یکی از خطوط قرمزی مقام معظم رهبری این بود که آب سنگین باید باشد. 
 
وی گفت: باز طراحی که می کنیم اورانیوم غنی شده در آن می گذاریم. یک مخزن است در آن آب سنگین می گذاریم. این باز طراحی به نفع ماست. قلب راکتور تغییر می کند. زمانی مخزن را درمی آوریم که اطمینان لازم از اینکه آنها به تعهداتشان پایبند هستند و خواهند بود را بگیریم. اگر مخزن را دربیاوریم گذاشتن آن در جایش سخت است، آن هم به دلیل ایمنی آن باید احتیاط لازم صورت گیرد.
 
صالحی درباره یک هزار ماشینی که در فردو قرار است بماند، گفت: یک هزار ماشین در فردو می ماند که 350 و اندی از آنها در حال چرخش خواهد بود که قرار است برای تولید ایزوتوپ های پایدار به کار گرفته شود. البته قرار شد آنها کمک کنند که این کار را تسریع بخشیم.
 
وی درباره دوره اعتمادسازی گفت: دوره مورد توافق اعتمادسازی را قبلا می گفتند 25 سال باشد و ایران می گفت 2 سال و کم کم آمدند پایین و ما کم کم رفتیم بالا که بالاخره روی عدد 10 توافق شد.
 
صالحی افزود: الان در فردو قریب 600 ماشین داریم که در حال غنی سازی اورانیوم است که ماهانه حدود 30 تا 40 کیلو اورانیوم با غنای حدود 4 درصد تولید می کند. قبلا 10 کیلو در ماه غنی سازی 20 درصد می کرد. 
 
وی همچنین درباره نیاز نیروگاه بوشهر گفت: نیروگاه بوشهر 30 تن در سال به سوخت نیاز دارد. اگر نطنز و فردوی امروز ما بخواهد سوخت یک ساله بوشهر را با این سانتریفیوهای کنونی تامین کند باید سال ها کار کنند. مگر اینکه از ماشین های پیشرفته استفاده کنیم که در آینده چنین خواهیم کرد.
 
صالحی درباره برگشت پذیری در فردو گفت: ما ماشین ها و زیرساخت ها را نگه داشتیم. اگر زیر تعهدشان بزنند، به راحتی کپسول یو اف 6 را می گذاریم و وصل می کنیم و غنی سازی را انجام می دهیم. فردو برای هزار ماشین هیچ چیز دست نمی خورد؛ یک گالری را نگه می داریم یک گالری را کاملا برمی داریم. گالری که نگه می داریم به عنوان ضامن نطنز است.
 
وی افزود: یک هزار ماشین در فردو آماده به کار است.
 
صالحی در خصوص سوخت 20 درصد با بیان اینکه در حال حاضر ماهی دو مجتمع سوخت تولید می شود، گفت: اگر راکتور تحقیقاتی تهران با همین نرخ کار کند قریب سه تا چهار سال سوخت 20 درصد را داریم. در مذاکراتی که انجام شد بنا شد اگر در طول دوره اعتمادسازی نیاز به 20 درصد پیدا کردیم، آنها ماده 20 درصد را به ما بدهند و ما خودمان به صفحات سوخت تبدیل کنیم.
 
رئیس سازمان انرژی اتمی همچنین گفت که از روز اولی که توافق نهایی صورت گیرد، تحقیق و توسعه ماشین های IR- 4 و 5 و 6 و 8 ادامه می یابد.
 
وی درباره تحریم ها با بیان اینکه تحریم های اقتصادی بلافاصله بعد از اجرایی شدن توافق نهایی برداشته می شود، خاطرنشان کرد: دو تحریم اشاعه ای و تسلیحاتی است که هنوز در حال گفت وگو است.
 
رئیس سازمان انرژی اتمی در خصوص اینکه تا پایان چرخه کامل سوخت هسته ای را داریم؟ تصریح کرد: الان هم داریم. هیچ تاسیساتی بسته نمی شود ممکن است در برخی کندی ایجاد شود مثل اراک. یک سال و نیم است با کندی کار می کنیم و اگر توافقی تا چهار ماه آینده عملیاتی شود حدود 2 سالی که عقب افتادیم را باید جبران کنیم. ولی راکتوری خواهد شد که قابل مقایسه با راکتور کنونی نخواهد بود. یکی از پیشرفته ترین راکتورهای جهان خواهد بود. طراحی را دانشمندان خود ما کردند و آمریکایی ها طراحی ما را پذیرفتند. 
 
وی درباره انتشار فکت شیت با بیان اینکه انتشار آن در اختیار من نیست، خاطرنشان کرد: همین صحبت هایی که من کردم و آقای ظریف و عراقچی نیز بیان داشتند همان فکت شیت است.

کلید واژه ها: نطنز ir-1 بوشهر


نظر شما :