گفت‌وگو با رئیس مرکز بررسی‌های سیاسی و فرهنگی یمن:

عربستان پایان دادن به جنگ را شکست می‌داند

۰۶ تیر ۱۳۹۴ | ۱۵:۱۰ کد : ۱۹۴۹۰۴۹ گفتگو خاورمیانه
دکتر عبدالرحمن الراجح، رئیس مرکز تقارب و بررسی‌های سیاسی و فرهنگی یمن به دیپلماسی ایرانی گفته است: افرادی که از طرف عربستان به ژنو آمده بودند، پایان دادن به جنگ و تجاوز را نوعی شکست برای عربستان می‌دانستند.
عربستان پایان دادن به جنگ را شکست می‌داند

دیپلماسی ایرانی: در روزهای گذشته گروه های یمنی در ژنو گردهم آمدند تا درباره آینده یمن به گفت وگو بپردازند. اما ماحصل آنچه در ژنو برگزار شد با توجه به واقعیت های کنونی صحنه داخلی یمن، نتیجه مکتوبی را به همراه نداشت و اولین نشست را با شکست مواجه کرد. به گفته تحلیلگران مهمترین عامل در شکست مذاکرات ژنو، کارشکنی های عربستان بوده است. عربستان سعی داشته تا شروط خود را به طرف های یمنی تحمیل کند. در عین حال که سازمان ملل طرح هفت ماده ای را برای توقف جنگ و برقراری صلح ارایه کرده، مورد موافقت یمنی ها قرار نگرفت. طرحی که به گفته یمنی ها، موجب می شود شرایط را به قطعنامه های 2216 شورای امنیت بازگرداند. درباره چرایی و عوامل شکست مذاکرات طرف های یمنی در ژنو با دکتر عبدالرحمن الراجح رئیس مرکز تقارب و بررسی های سیاسی و فرهنگی یمن گفت وگویی داشتیم که در ادامه می خوانید:

به نظر می رسد به دلیل عدم توجه به واقعیت های میدانی و تلاش برای تحمیل شروط عربستان، نشست طرف های یمنی در ژنو بدون نتیجه مکتوب به پایان رسید. ارزیابی شما چیست و چه عواملی موجب ناکامی نشست شد؟

مهمترین علت فشارهای عربستان بود. اینکه عربستان تاکنون نتوانسته پیروزی موفقیت آمیزی در یمن به دست آورد. از این رو گفت وگوها به شکست انجامید. البته گروه ها فقط برای مذاکره نیامده بودند، بلکه آمده بودند تا نشان دهند هر دو موافق صلح هستند. اما نمایندگانی که از سوی عربستان به ژنو آمده بودند، پایان دادن به جنگ و تجاوز را نوعی شکست برای عربستان می دانستند. به این خاطر از شروع گفت وگوها، حضور گروهی از طرف عربستان اشتباه بود. از طرفی سازمان ملل از ابتدا اختلافات را در نظر نگرفته و فشاری بر عربستان به عنوان کشوری که تحمیل کننده جنگ است، وارد نکرده بود تا جنگ متوقف و سپس وارد گفت وگو شوند.

در این راستا سازمان ملل نیز طرح هفت ماده ای را ارایه کرد. اما به نظر می رسد این طرح مورد موافقت یمنی ها قرار نگرفت. علت چیست؟

اول اینکه این طرح قابلیت ارایه نداشت، زیرا به نظرم اجرای آن بازگشت به قطعنامه قبلی شورای امنیت بود و اگر قطعنامه های قبلی قابلیت اجرا داشت، باید اجرا می شد. از طرفی در این طرح آمده است که در ابتدا انصارالله و ارتش یمن، از شهرها عقب نشینی کرده و اسلحه های خود را زمین بگذارند. این دو شرط با واقعیت های کنونی یمن تطابق ندارد زیرا بازگشت و خروج نیروهای انصارالله از شهرها تنها در صورتی محقق می شود که ابتدا حکومت ملی متشکل از همه گروه ها و قدرتمندی بر مسند باشد تا بتواند پس از خروج نیروها از شهر، همچنان قدرت را در دست داشته باشد. به عبارتی برای تحقق این دو شرط باید مصالحه ملی انجام شود. طرح سازمان ملل در اصل بر اساس نظر عربستان و گروه های طرفدار این کشور ارایه شده است. بنابراین قابل اجرا نیست. گروه های یمنی و انصارالله خواستار توقف جنگ هستند و سپس وارد گفت وگو درباره موضوعاتی مانند انتقال قدرت، تشکیل ارتش و خروج گروه های مسلح از شهرها و زمین گذاشتن اسلحه می شوند. در حال حاضر هنگامی که هنوز حملات عربستان به یمن ادامه دارد، نمی توان در مورد این طرح صحبت کرد.

در نهایت عواملی که منجر به حصول نتیجه برای پایان دادن به بحران یمن می شود، چیست؟

در حال حاضر صحبت از پایان بحران زود است. با نگاهی به استراتژی نظامی صورت گرفته در یمن، متوجه خواهیم شد که هر دو گروه سعی در تثبیت خود در زمین دارند. انصارالله و ارتش یمن توانستند بیشتر مناطق را در اختیار بگیرند. طرفداران منصور هادی عبد الربه تضعیف شده و تنها برگ برنده آنها بمباران و حملات هوایی عربستان است. به همین دلیل نیز بر عربستان به منظور ادامه حملات فشار می آورند. در کل به نظر می رسد گفت وگوهای یمنی به این زودی به نتیجه نمی رسد. باید تغییراتی در زمین روی دهد. تغییراتی مبنی بر اینکه انصارالله وارد خاک عربستان شود یا استراتژی قوی نظامی در زمین عربستان، این کشور را مجبور به توقف جنگ کند. یا اینکه عربستان در یمن دست به اقدامات دیگری بزند. با این حال هر دو استراتژی بعید است. از این رو جنگ ادامه پیدا می کند. به نظر می رسد عربستان سعی بر این دارد جنگ داخلی در یمن ایجاد کرده تا به تدریج خود را کنار بکشد. در نهایت یمنی ها طی چند سال طولانی درگیری میان خود عربستان را فراموش کنند. 

انتشار اولیه: دوشنبه 1 تیر 1394 / انتشار مجدد: شنبه 6 تیر 1394

کلید واژه ها: انصاراللهیمنعبدالرحمن الراجححمله عربستان به یمن


نظر شما :