مباحثه لاریجانی و رسایی درباره برجام

۱۲ مهر ۱۳۹۴ | ۱۹:۵۸ کد : ۱۹۵۲۶۲۵ سرخط اخبار
رییس مجلس شورای اسلامی در واکنش به تذکر رسایی مبنی بر انتساب موضوعاتی به دفتر رهبری در خصوص رسیدگی فوری برجام در مجلس، گفت: ما چیزی را به مقام معظم رهبری منتسب نکردیم؛ مجلس باید در خصوص برجام تصمیم گیری کند.
 
به گزارش ایسنا، حجت الاسلام حمید سایی در تذکری در جلسه علنی امروز و در جریان بررسی طرح دو فوریتی اقدام متناسب و متقابل دولت در اجرای برجام خطاب به رییس مجلس، گفت: آقای لاریجانی شما در جلسه غیرعلنی صبح یک ساعت در تایید این طرح دو فوریتی صحبت کردید.
 
در این هنگام لاریجانی پاسخ داد که صحبت های بنده در توضیح این طرح و نه تایید آن بوده است.
 
رسایی در این هنگام گفت: توضیحات شما مبتنی بر این بود که نمایندگان به این طرح رای دهند. از طرف دیگر شما اجازه توزیع و تکثیر طرح های دیگری را در این خصوص ندادید که خلاف عدالت و قانون است.
 
این صحبت های رسایی با واکنش رییس مجلس مواجه شد و گفت: آقای رسایی چرا صحبت هایی را مطرح می کنید که در جلسه عنوان نشده است. شما و آقای حسینیان هم در جلسه غیرعلنی نیز صحبت کرده اید و نظراتتان را مطرح نمودید. حال می گویید که من در تایید برجام یک ساعت صحبت کردم. ما جلسات غیرعلنی زیاد داشتیم و صحبت های زیادی نیز مطرح می شود.
 
رسایی تذکرش را ادامه داد و مجددا گفت: علیرغم این صحبت ها اجازه توزیع و تکثیر طرحهای دیگر را ندادید. از طرف دیگر در جلسه غیرعلنی موضوعاتی منتسب به دفتر آقا شد که جای رسیدگی دارد و خواهش دارم که بعدا پیگیری کنید.
 
لاریجانی در واکنش به این صحبت رسایی گفت: ما چیزی را به رهبری منتسب نکردیم در این رابطه شما و مجلس باید تصمیم گیری کنید و ربطی به رهبری ندارد.
 
رسایی مجددا خطاب به لاریجانی گفت: شما در جلسه غیرعلنی گفتید که از دفتر رهبری زنگ زدند که چرا زودتر تصمیم گیری نمی کنید.
 
لاریجانی در واکنش گفت: تماس از دفتر آقا بوده و حتی آیت الله مکارم نیز نامه نوشتند و خودتان هم دیدید. همه منتظرند که شما تصمیم بگیرید.
 
به گزارش ایسنا، رسایی در ادامه با استناد به اصول 77 و 125 قانون اساسی، گفت: طبق قانون، دولت مکلف به ارائه لایحه در خصوص موافقتنامه ها است که با رخ ندادن چنین اتفاقی مجلس طرح ارائه کرده است. ما در واقع برای یک موافقتنامه طرح ارائه کرده ایم که خلاف قانون است.
 
وی ادامه داد: آقای لاریجانی در جلسه غیرعلنی صبح گفتند که دولت باید لایحه می داد که به خاطر رخ ندادن چنین اتفاقی مجلس طرح داده است. حال سوال من این است که آیا این موضوع اشکال قانون اساسی ندارد؟
 
لاریجانی در پاسخ گفت که ما اکنون در خصوص محتوای طرح صحبت نمی کنیم و بحث فوریت است. به هر حال اخطار شما وارد نیست.

کلید واژه ها: رسایی لاریجانی


نظر شما :