آمریکا: مانعی برای بقای بشار اسد در قدرت نیست

۲۹ اسفند ۱۳۹۴ | ۱۴:۱۸ کد : ۱۹۵۷۳۱۸ سرخط اخبار

دولت آمریکا به ایرانی ها و روس ها اعلام کرد که مانعی برای بقای بشار اسد در قدرت دیده نمی شود و حق او را در نامزدی در انتخابات ریاست جمهوری محفوظ است و در این چارچوب بود که تصمیم خروج نیروهای روسیه از سوریه گرفته شد.

به گزارش تسنیم به نقل از روزنامه الاخبار، کسانی که تصمیم « ولادیمیر پوتین» رئیس جمهور روسیه مبنی بر کاهش تعدادی از نیروهای نظامی روس در سوریه را به خالی کردن پشت بشار اسد تلقی کردند، به خطا رفتند.

این گروه می توانند  اندکی به عقب بازگشته و به اظهارات دولت آمریکا در این خصوص توجه داشته باشند.

به هر حال مراجع تصمیم گیر در محور مقاومت از تصمیم روز دوشنبه گذشته پوتین مبنی بر کاهش تعدادی از نیروهای نظامی روس که در جنگ علیه تروریسم در سوریه شرکت کردند، غافلگیر نشدند.

منابع آگاه در این باره تاکید کردند که طرف های مرتبط با بحران سوریه در دمشق و  تهران و حزب الله در لبنان از قبل در جریان تصمیم پوتین قرار داشتند؛ زیرا «بشار اسد» رئیس جمهور سوریه ، تهران و حزب الله را پیش از اعلام این تصمیم مطلع کرده بود.

به عبارت بهتر ادعای کسانی که اعلام کردند که تصمیم پوتین حاصل ناراحتی از کنفرانس مطبوعای ولید المعلم وزیر خارجه سوریه است، صحت ندارد. المعلم در این کنفرانس اظهار داشت، با نظام فدرالی مخالف بوده و بشار اسد را خط قرمز می داند.

اما گفت وگوی پوتین و اسد و تفاهم آنها برای کاهش تعداد نیروهای نظامی روسیه در سوریه قبل از مصاحبه ولید المعلم انجام شده بود نه پس از آن و اسد بلافاصله بعداز این گفت وگو با همپیمانان خود در تهران و بیروت تماس گرفت و آنها را در جریان تفاهم خود با پوتین قرار داد.

حجم فراوان کمک های تسلیحاتی روسیه به سوریه

در این میان یک مسئول امنیتی بلندپایه  سوری گفت که سلاح و تجهیزات نظامی که ارتش سوریه در شش ماه اخیر از روسیه دریافت کرده از آنچه در پنج سال گذشته تحویل گرفته بود، بیشتر است.

همچنین عملیات موفق نیروی هوائی روسیه در شمال سوریه علیه القاعده و داعش و یا جبهه النصره و گروه های همپیمان آنان به گونه ای بود که تا پیش از آن در صحنه نبرد سوریه سابقه نداشت و هدف از آن تضعیف قدرت این گروه ها در نقل و انتقال مهمات و تجهیزات به مناطق مختلف سوریه بود.

چتر راهبردی روسیه برای دمشق

حضور روسیه در میدان نبرد علیه تروریست ها در سوریه علاوه بر این که یک چتر راهبردی برای دولت سوریه شد، روحیه نیروهای  ارتش سوریه و همپیمانان آن را تقویت کرد و به مثابه سد محکمی در برابر دخالت نیروهای سازمان آتلانتیک شمالی (ناتو) بود  و البته محور مقاومت این را بخوبی درک می کند.

نکته قابل ملاحظه اینکه پوتین  در اظهارات خود تاکید کرد که چتر راهبردی روسیه از سر سوریه کنار نمی رود.

به عبارت دیگر وی اظهار داشت امکان دارد جنگنده های روس که خاک سوریه را ترک کرده و خواهند کرد، در صورت نیاز در فاصله چند ساعت ، به سوریه بازگردند.

فشار آمریکا بر ترکیه

این در حالی است که فشارهای آمریکا بر ترکیه موجب کاهش تنش بین مسکو و آنکارا شده است و ناتو نیز از همراهی با رجب طیب اردوغان در موضع گیری های شدید علیه روسیه کنار رفته است.

نکته قابل ملاحظه اینکه منابع مقاومت تاکید کردند که نیروهای روسی مورد نیاز سوریه با پشتیبانی جدیدترین سامانه های رادار و نیروی هوایی در لاذقیه و طرطوس همچنان باقی خواهند ماند.

در این خصوص باید در نظر داشت که پوتین بار دیگر در اظهارات خود تاکید کرد که هیچ کس حق ندارد حریم هوایی سوریه را نقض کند و سامانه های دفاع هوایی روسیه هر گونه تهدید علیه نیروهای سوریه را هدف قرار خواهند داد.

همچنین برخی منابع در محور مقاومت تاکید دارند که اهداف، مسیر و سرنوشت آن با مسکو مشترک است و یک ائتلاف بین آنان وجود دارد که اهداف راهبردی و پیش از همه حفظ یکپارچگی خاک سوریه، حفاظت از نظام حاکم سوریه و حمایت از شخص بشار اسد، اعضای این ائتلاف را گردهم آورده است و این اهداف ، خواسته های مشترک آنان است.

نکته قابل ملاحظه اینکه با توجه به تلاش های مختلف برای برقراری آتش بس در سوریه و مخالفت های مخالفان سوری با آتش بس به اضافه مانع تراشی های گروه های تروریستی باید گفت که کسانی که به دست برداشتن پوتین از اسد دل بسته اند می توانند به باراک اوباما مراجعه کنند.

به عبارت روشن تر دولت آمریکا به ایرانی ها و روس ها اعلام کرد که  مانعی برای  بقای بشار اسد در قدرت دیده نمی شود و حق او را در نامزدی در انتخابات ریاست جمهوری محفوظ است و در این چارچوب بود که  تصمیم خروج نیروهای روسیه از  سوریه گرفته شد.


نظر شما :