اتحادیه اروپا، درخواست اسکاتلند را نپذیرفت

۱۰ تیر ۱۳۹۵ | ۲۲:۳۰ کد : ۱۹۶۰۶۸۹ سرخط اخبار
رئیس جمهوری فرانسه و نخست وزیر اسپانیا گفته اند که هر دو مخالف مذاکرات درباره پیوستن احتمالی اسکاتلند به اتحادیه اروپا هستند.
 
به گزارش ایسنا به نقل از خبرگزاری رویترز، وزیر اول اسکاتلند با اندکی انعطاف در جریان نشست بروکسل روبه رو شد در حالی که با مخالفت شدید اسپانیا و واکنش های ضد و نقیض مسئولان اروپایی شد.
 
ماریانو راخوی، نخست وزیر اسپانیا گفت: معتقدم که همه با این امر مخالف هستند و باور دارند که اگر بریتانیا از اتحادیه اروپا خارج شود، اسکاتلند هم به عنوان بخشی از آن باید همین کار را انجام دهد. فرانسوا اولاند، رئیس جمهوری فرانسه نیز تاکید کرد که اتحادیه اروپا با اسکاتلند هیچ توافقی انجام نمی دهد.
 
نیکولا استورجن، وزیر اول اسکاتلند گفته است که اظهارات راخوی جای تعجب نداشته است. این مقام برای انجام یک سری مذاکرات با مقام های ارشد اتحادیه اروپا به بروکسل رفته است و پیش از آن وعده داده بود که از منافع اسکاتلند در اروپا به دنبال رفراندوم خروج بریتانیا دفاع کند.
 
استورجن همچنین احتمال رفراندوم دوم استقلال اسکاتلند را مطرح کرد اما گفت که تمام گزینه های احتمالی برای نگه داشتن اسکاتلند در بازار مشترک تجاری بررسی خواهد شد.
 
نیکولا استورجن چهارشنبه به بروکسل سفر کرد تا در مورد امکان ادامه عضویت این منطقه در اتحادیه اروپا با آنان گفت وگو کند. این سفر یک روز پس از دیدار دیوید کامرون، نخست وزیر انگلیس با رهبران کشورهای عضو اتحادیه اروپا به منظور تشریح نتیجه همه پرسی هفته گذشته و اقدامات ناشی از آن صورت گرفته است.
 
در همه پرسی خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا که هفته گذشته برگزار شد، حدود ٥٢ درصد از رای دهندگان در سراسر این کشور به خروج از اتحادیه اروپا رای دادند اما اسکاتلند از جمله معدود مناطقی بود که اکثریت قابل توجهی از رای دهندگان از ادامه عضویت در اروپا حمایت کردند.
 
در پی اعلام این نتیجه، استورجن تاکید کرد که رعایت دموکراسی حکم می کند که به رای اکثریت مردم اسکاتلند احترام گذاشته شود. وی احتمال برگزاری همه پرسی برای استقلال از بریتانیا و تشکیل کشور مستقل اسکاتلند را مطرح کرد تا کشور جدید بتواند عضو اتحادیه اروپا باقی بماند.
 
او همچنین گفت که این احتمال را بررسی می کند که اسکاتلند، به عنوان یکی از مناطق خودگردان بریتانیا، به نحوی مانع از خروج این کشور از اتحادیه اروپا شود.
 
در سفر به بروکسل، استورجن پس از ملاقات با مارتین شولتس، رئیس پارلمان اروپا گفت که "اسکاتلند مصمم است عضو اتحادیه اروپا باقی بماند." شولتز نیز گفت که در این دیدار "گوش دادم و آموختم."
 
کشور بریتانیا از انگلستان، اسکاتلند و ولز همراه با ایرلند شمالی، واقع در شمال جزیره ایرلند تشکیل شده است. پارلمان ملی و دولت مرکزی در لندن مستقر است و اسکاتلند، ولز و ایرلند شمالی دارای پارلمان و دولت های محلی هستند که جنبه هایی از امور داخلی آنها را مستقل از دولت مرکزی اداره می کنند.
 
در سال ٢٠١٤، دولت محلی اسکاتلند که در دست حزب ملی گرای این منطقه است، همه پرسی جدایی از بریتانیا را برگزار کرد اما اکثر رای دهندگان اسکاتلندی با استقلال مخالفت کردند.

کلید واژه ها: اسکاتلند اتحادیه اروپا بریتانیا بروکسل استورجن


نظر شما :