آینده سیاسی روحانی در خطر است

۱۶ آذر ۱۳۹۵ | ۰۲:۵۴ کد : ۱۹۶۵۲۱۵ سرخط اخبار

روزنامه عربی در تحلیلی از عدم موفقیت «حسن روحانی» رئیس جمهور ایران و آینده پرخطر سیاسی او خبر داد و نوشت: جناح حامی روحانی با ظهور مجدد اصولگرایان مواجه می شود.

به گزارش فارس، روزنامه اماراتی «گالف نیوز» چندی قبل در یادداشتی به قلم «فرانسیس متثیو» تحلیلگر ارشد این روزنامه و متخصص در امور سیاست خارجی امارات و منطقه درباره سرنوشت «حسن روحانی» رییس جمهور ایران در موفقیت او در مسیر پر از دست انداز انتخابات ریاست جمهوری  نوشت: حسن روحانی در ماه مه سال 2017 و در انتخابات ریاست جمهوری با وضعیت بسیار دشواری مواجه می شود. این در حالی است که او انتظار داشت سوار بر موج تغییر وضعیت اقتصادی (ناشی از توافق اتمی) شود اما در عوض او با ظهور مجدد اصولگرایان مواجه می شود.

بر این اساس، روحانی تمامی آینده سیاسی خود را بر مزایای اقتصادی حاصل از توافق اتمی بنا نهاد اما این چشم انداز با امتناع بانک های بین المللی در همکاری با ایران که در واقع هیچ موردی نیز صورت نگرفته و ورود حتمی «دونالد ترامپ» رییس جمهور منتخب آمریکا به کاخ سفید که اعلام کرده بود توافق را باطل می کند، از بین رفته است.

نویسنده عنوان می دارد: راهبرد روحانی بر این پایه این برداشت استوار بود که خاتمه تحریم ها سیل شرکت های خارجی مشتاق تجارت با ایران تولید کننده نفت که بیش از سه دهه است سرمایه گذاری در آن صورت نگرفته را وارد این کشور می کند اما این امر به وقوع نپیوست.

دلیل نخست نیز این  است که تنها تحریم های بابت برنامه های اتمی این کشور لغو شده اند و هنوز تحریم های قدیمی تر بسیاری پا برجا هستند و برخی آن ها به روزهای نخست پیروزی انقلاب ایران ماجرای گروگانگیری 444 روزه اعضای سفارت آمریکا در تهران بر می گردند. این تحریم ها و موارد دیگر مرتبط با آن چه که حمایت این کشور از گروه های خرابکار نامیده می شوند، در جای خود باقی مانده اند.

نویسنده به مورد دوم اشاره کرده و می نویسد: در وهله دوم بانک های بین المللی به شدت مشکوک به واکنش بلند مدت آمریکا در داد و ستد با ایران هستند. برخی از بزرگترین بانک های جهانی بابت ساز و کار قبلی پذیرفته شده جهانی بابت جریمه های سنگین مقام های بانکداری آمریکا خشمگین شدند. آن ها به مشتریان خود گفته اند که در صورت تعامل با ایران باید بانکداران دیگری را بیابند.

تحلیگر روزنامه گالف نیوز در جای دیگر می نویسد: اما مورد سوم مهمتر این است که ایران کماکان در امور اعراب دخالت دارد و از شبه نظامیان و گروه های سیاسی شیعه در عراق حمایت می کند. این کشور یکی از فعالترین متحدان «بشار اسد» ریس جمهور سوریه و حامی برجسته حوثی های یمن است و در بحرین نیز با احزاب مخالف دولت این کشور همکاری دارد.

در خاتمه این مطلب آمده است: آشکار نیست که جناح اصولگرایان چه شخص مخالف روحانی را برای شرکت در رقابت های انتخاباتی پیدا می کند . البته معمولا این اقدام ها در لحظات آخر رقم می خورند و نامزدها نیز با شورای نگهبان دست و پنجه نرم می کنند. اما مشخص است که روحانی با موقعیت دشواری مواجه است و نمی تواند با توجه به تاثیر بسیار ناچیز توافق اتمی بحث برانگیز بر اوضاع داخلی که ایران کماکان آن را اقدام شیطان بزرگ در واشنگتن نام می نهد از پیروزی اطمینان یابد.

اندیشکده صهیونیستی «مطالعات امنیتی راهبردی» نیز در تازه ترین تحلیل از انتخابات سال آینده ریاست جمهوری ایران نوشت: در حالی که قرار است انتخابات ریاست جمهوری ایران سال آینده برگزار شود که جناح های درگیر از هم اکنون فعالیت خود را آغاز نموده اند.

این اندیشکده با اشاره به جو اردوگاه اصلاح طلب ها نوشت: «به نظر می رسد اردوگاه اصلاح طلب ها حول نامزدی «حسن روحانی» رییس جمهور کنونی متحد شده البته روحانی نماینده واقعی اصلاح طلب ها نیست. ناامیدی از فقدان موفقیت های مدنی بیشتر در دولت روحانی شدت یافته است اما اصلاح طلب ها با توجه به نبود نامزد مستحکم دیگر مایل به حمایت از او هستند. هنوز معین نیست که آیا نامزدهای دیگر اردوگاه میانه روها نیز آماده شرکت در انتخابات می شوند یا خیر، اما با فرض این مورد نیز نامزد مورد نظر احتمالا صحنه را برای حسن روحانی چون انتخابات قبلی ترک می کند. این در حالی است که همکاران حسن روحانی در 25 اکتبر 2016 از شرکت او در انتخابات آتی خبر دادند.»

در بخش دیگر این مطلب با اشاره به تلاش های روحانی در حمایت از توافق اتمی ایران با قدرت های جهانی آمده است: روحانی به سهم خود از هر فرصتی برای دفاع از این توافق استفاده کرده  و بر اهمیت آن بر اقتصاد ایران تاکید دارد. روحانی همراه با انتقاد از آمریکا در عدم اجرای تعهداتش به مردم ایران می گوید که ضرورت دارد تا حصول نتایج توافق صبر پیشه کنند.

از سوی دیگر فعالان ضد حسن روحانی نیز دولت او را به خاطر حقوق های بالای برخی مقام های ارشد دولتی زیر سئوال می برند. اکثر این انتقادها متمرکز بر شکست دولت روحانی در کاهش شکاف اجتماعی و از بین بردن فساد در ایران است.

همچنین عرصه فرهنگی نیز زمینه را برای تنش بین اصولگرایان و دیگران برای حمله به دولت روحانی فراهم آورده است. روحانی از آغاز زمان کارش  تلاش هایی را برای آزادی عمل شهروندان در حوزه های عمومی و گسترش آزادی های مدنی دنبال کرد. اما رویکرد نسبی لیبرال دولت او منجر به انتقادهای گسترده  از سوی نهادهای مذهبی  ایران شد که مخالف اهداف دولت و تغییرهای مد نظرش بودند.

این اندیشکده نوشت: در مجموع به نظر می آید که چهره های مختلف  در حال تلاش و فعالیت برای پیشبرد اهداف خود قبل از انتخابات فرارو هستند و رهبر ایران نیز تاکید بر بکارگیری رفتار مناسب در قبال مردم دارد. تاریخ نیز نشان می دهد که همواره رییس جمهور منتخب ایران برای دو دوره فعالیت می کند حتی اگر قدرت مانور او نیز کاهش یابد. بنابر این حسن روحانی فرصت خوبی برای انتخاب شدن مجدد دارد که البته این امر به هدف ثبات نظام ایران نیز هست.

این اندیشکده نوشت: در عرصه بین المللی بسیاری فرض  می کنند که روحانی برنده انتخابات خواهد بود. در این بین کنگره آمریکا در آینده نزدیک با این موضع و ادامه تحریم ها بر ایران مواجه می شود. البته هنوز مشخص نیست سنای آمریکا، که اکثریت آن را جمهوریخواهان شکل می دهند، از اعمال تحریم های سخت تر یا از تصمیم مجلس نمایندگان حمایت کند. رویکرد ترامپ و نحوه برخورد او با موضوع های مختلف مرتبط با توافق اتمی ایران نیز هنوز معین نیست.

البته او گفته که باب مذاکرات مجدد با ایران را در این زمینه باز کرده و یا آن را باطل می سازد. روحانی نیز در واکنش های اولیه به انتخاب ترامپ به وضوح اعلام کرد این توافق باطل شدنی نیست و بر اهمیت ادامه آن تاکید کرد.

در انتهای این تحلیل آمده است: بی شک این موضوع در مرکز بحث و جدل بین روحانی و مخالفان این توافق در رقابت های انتخاباتی ریاست جمهوری ایران خواهد بود.

کلید واژه ها: حسن روحانی مواجه می اصولگرایان توافق اتمی اصلاح طلب ها طلب ها اصلاح طلب


نظر شما :