یادداشت دبیرکل سازمان ملل در الاهرام:

حالا آفریقا می‌تواند الگوی همه باشد

۰۹ اسفند ۱۳۹۵ | ۱۳:۱۹ کد : ۱۹۶۷۰۵۰ آسیا و آفریقا یادداشت
آنتونیو گوترش در یادداشتی در الاهرام می‌نویسد: وقتی که اخیرا بحران سیاسی در گامبیا حل شد، نشانه‌های تازه‌ای نمایان شدند که ثابت می‌کردند رهبران آفریقایی آن قدر قدرت و وحدت دارند که بتوانند با حکمت از بحران‌هایشان عبور کنند.
حالا آفریقا می‌تواند الگوی همه باشد

دیپلماسی ایرانی: بسیاری از مردم جهان به آفریقا به عنوان قاره مشکلات می نگرند، اما من آن را قاره امید و آرزو با امکانات فراوان می بینم.

من به کار برای استفاده از قدرت شهروندان و ارتقای سطح همکاری ها میان سازمان ملل با رهبران و ملت آفریقا پایبندم. این کاری اساسی برای تحقق رشد پایدار و فراگیر برای همه و تعمیق همکاری ها برای رسیدن به صلح و تثبیت امنیت است.

این پیامی است که با خود به نشست اتحادیه آفریقا که روز شنبه در آدیس آبابا، پایتخت اتیوپی برگزار شد، به عنوان اولین مسئولیتم به عنوان دبیر کل سازمان ملل بردم.

من به آن جا رفتم، در مقام اول، با روح هم صدایی صادقانه و احترام فراوانم به آفریقایی ها. من کاملا باور دارم که در برابر دنیا فرصتی است که می تواند از بسیاری از تدابیر و افکار و راه حل های آفریقایی استفاده کند.

همچنان با خود احساس عمیق قدردانی را داشتم. برای این که آفریقا بیشترین میزان نیرو برای حافظان صلح سازمان ملل در سراسر جهان را فرستاده است. کشورهای آفریقایی در میان بسیاری از کشورهای جهان بیشترین میزان استقبال از پناهندگان را داشته اند و بیشترین تکریم را از آنها به عمل آورده اند. آفریقا همچنین کشورهایی را در خود جایی داده است که بیشترین رشد اقتصادی را در جهان دارند.

وقتی که اخیرا بحران سیاسی در گامبیا حل شد، نشانه های تازه ای نمایان شدند که ثابت می کردند رهبران آفریقایی آن قدر قدرت و وحدت دارند که بتوانند با حکمت از بحران هایشان عبور کنند و حد اعلای دموکراسی را به نمایش بگذرند و اجازه ندهند حقوق بشر پایمال شود و بگذارند که استقلال قانون تقویت شود.

وقتی که نشست را ترک کردم بیش از هر زمانی احساس می کردم که جامعه بشری می تواند به حرف های ملت آفریقا گوش دهد و از آن درس بیاموزد و با آن همکاری کند.

ما طرح های لازم برای آینده بهتر را در اختیار داریم. این دومین سالی است که جامعه جهانی وارد اجرای طرح توسعه پایدار خود تا سال 2030 می شود، که نشان دهنده تلاش سخت آن برای رفع فقر و بی عدالتی و بی ثباتی و ظلم در جهان است. آفریقا بر طرح های تکمیلی خود تکیه کرد و توانست بلندپروازی های خود را تا سال 2063 طرح ریزی کند. اگر ملت های آفریقایی از این تلاش ها نهایت استفاده را ببرند، می توانند طرح هایشان را برای رسیدن به یک طرح استراتژیک هماهنگ کنند. و این کار با پیشگیری های لازم آغاز می شود. دنیا به این نیاز دارد که در وهله نخست از اداره بحران ها به پیشگیری از آنها انتقال یابد. لازم است که ما دایره دخالت را قبل از آن که خیلی دیر شود بشکنیم و بدون این که امکانات کافی برای رسیدن به اهدافمان را فراهم نکرده ایم اقدامی انجام ندهیم. بیشتر منازعاتی که در حال حاضر شاهدیم منازعات داخلی هستند که عوامل رقابت برای تسلط بر قدرت و منابع، بی عدالتی، به حاشیه رانده شدن و تقسیم بندی های طایفه ای آتش آنها را شعله ور کرده اند. آن چه بیش از همه لهیب شعله های آن را شعله ورتر می کند، منازعات خشن افراط گرایی است که همانند بنزین روی آتش عمل می کنند.

سازمان ملل خود را متعهد می داند که دست در دست شرکایش برای مهار این منازعات تلاش کند و اجازه ندهد که خطرات این منازعات ثبات مردم و سلامت آنها را تهدید کند. با این حال پیشگیری بسیار بهتر از غلبه صرف بر منازعات است. این بهترین وسیله و بهترین راه برای رسیدن به صلح دائم و توسعه پایدار فراگیر برای همه است.

ما باید تا آن جا که در توانمان است تلاش هایمان را برای فراهم آوردن فرصت برای جوانان افزایش دهیم و عواملی که باعث ناامیدی می شوند را از بین ببریم.

بیش از سه و نیم نفر از هر پنج آفریقایی کمتر از 35 سال سن دارند. استفاده از چنین امکانات عظیمی تنها با سرمایه گذاری روی آموزش و پرورش و فراهم آوردن فرصت های مناسب شغلی و شریک کردن جوانان در آینده شان امکان پذیر است.

لازم است تا آن جا که ممکن است تلاش کنیم زمینه ای برای زنان فراهم شود تا بتوانند نقش خود را در تکمیل توسعه پایدار و صلح دائم ایفا کنند. من خوشحالم که اتحادیه آفریقا بر پایداری خود بر ادامه حفظ مساوات میان دو جنس زن و مرد تاکید دارد.

ما در حد توانمان باید در توانمندسازی زنان در سراسر جهان تلاش کنیم، این حقیقی است که بارها و بارها مورد بررسی قرار داده ام.

من در حالی به آفریقا سفر کردم که آفریقا را شریک و دوست و همراهی پایبند به تغییر وضعیت جاری در تمامی زمینه ها در سراسر این قاره غنی و متنوع و بااهمیت دیدم.

اگر بحران ها در بهترین حالت به صورت جزئی هم پیشرفت داشته باشند، ما می توانیم همکاری لازم برای ارائه تصویری کامل از حل بحران ها داشته باشیم که این تصویر می تواند امکانات فراوان و موفقیت های شگفت انگیز را در تمامی زمینه ها در سراسر قاره آفریقا به خوبی نشان دهد.

با این دیدگاه من شک ندارم که پیروزی، متحد ما در معرکه رشد پایدار و فراگیر برای همه و بهترین سلاح برای جلوگیری از بروز درگیری ها و مشکلات انسانی خواهد بود، این مساله می تواند آن چه لایق آفریقا است را فراهم کند و منبع الهام گرانبهایی برای جهانیان باشد.

منبع: الاهرام / تحریریه دیپلماسی ایرانی/11

انتشار اولیه: دوشنبه 25 بهمن 1395 / انتشار مجدد: دوشنبه 9 اسفند 1395

کلید واژه ها: آفریقا آنتونیو گوترش


نظر شما :