احتمال انتصاب بولتون به عنوان مشاور امنیت ملی آمریکا قوت گرفت

۳۰ بهمن ۱۳۹۵ | ۱۵:۲۰ کد : ۱۹۶۷۱۷۵ سرخط اخبار

رسانه های آمریکایی می گویند با رد پیشنهاد ترامپ از سوی گزینه های مختلف، رئیس جمهور آمریکا احتمالا مجبور شود «جان بولتون» را به عنوان مشاور امنیت ملی منصوب کند.

به گزارش فارس، منابع مختلف خبری از قوت گرفتن احتمال انتصاب «جان بولتون» به عنوان مشاور امنیت ملی دولت آمریکا خبر می دهند.

بولتون که به اتخاذ مواضع به شدت جنگ طلبانه معروف است، بین سال های 2005 تا 2006 نماینده آمریکا در سازمان ملل بود. مواضع نامعقول وی موجب شد تا سنای آمریکا از تائید صلاحیت وی خودداری کرده و او به ناچار از این سمت کنار رود.

«دونالد ترامپ» رئیس جمهور آمریکا پیش از این وی را برای سمت وزارت خارجه در نظر گرفته بود، اما باز هم به دلیل مخالفت های جدی سناتورها، ترامپ از معرفی وی خودداری کرد.

سمت مشاور امنیت ملی که بعد از استعفای «مایکل فلین» به دلیل افشای ارتباطش با روسیه خالی شده، نیازی به تائید سنا نداشته و رئیس جمهور مستقیما این پست را پر می کند.

روز جمعه پایگاه «بلومبرگ» برای اولین بار گزارش داد که بولتون جزو گزینه های مورد بررسی ترامپ برای این سمت است. ساعتی بعد هم «تد کروز» سناتور ارشد جمهوری خواه به ترامپ توصیه کرد که بولتون را به عنوان مشاور امنیت ملی معرفی کند.

پایگاه «نیو ریپابلیک» نوشته است از آنجا که هیچ یک از گزینه های شناخته شده حاضر نیستند در دولت ترامپ کار کنند، وی به ناچار قصد دارد بولتون را به عنوان مشاور امنیت ملی برگزیند.

رئیس جمهور آمریکا پیش از این، به «رابرت هاروارد» نظامی شناخته شده آمریکایی پیشنهاد این سمت را داده بود، اما وی دیروز این پیشنهاد را رد کرد.

گفته می شود هاروارد حضور در این سمت را به تغییر کامل تیم امنیت ملی مشروط کرده، اما ترامپ این مسئله را نپذیرفته و به خصوص بر ادامه حضور «کتلین مک فارلند» به عنوان معاون مشاور امنیت ملی، تأکید کرده است.

مک فارلند که روابط نزدیکی با خانواده ترامپ دارد، سال ها کارشناس شبکه «فاکس نیوز» بوده است.

«لارا روزن» خبرنگار پایگاه «المانیتور» نوشته است که ترامپ از مک فارلند هم خواسته «رئیس مد نظرش» را انتخاب کند و او هم بولتون را پیشنهاد کرده است.

همزمان روزنامه «وال استریت ژورنال» نوشته «دیوید پترائوس» رئیس اسبق آژانس مرکزی اطلاعات آمریکا (سیا) و از گزینه های جدی انتصاب به عنوان مشاور امنیت ملی از فهرست گزینه ها خارج شده است.

در کنار بولتون، «هربرت مک مستر» استراتژیست سابق ارتش آمریکا و «ری ادیرنو» رئیس اسبق ستاد ارتش هم از گزینه های مورد بررسی هستند.

جدی شدن انتصاب بولتون، انتقاد گسترده کارشناسان و منتقدین ترامپ را برانگیخته و بسیاری وی را گزینه ای بدتر از فلین معرفی کرده اند.

«ایلان گلدبرگ» مشاور دولت سابق آمریکا، با اشاره به این خبر، در توییتر نوشته است: «چه کسی احتمالا می تواند بدتر از فلین باشد؟ ترامپ احتمالا پاسخش را پیدا کرده است.»

کلید واژه ها: مشاور امنیت ملی بولتون


نظر شما :