استقبال وزیر اقتصاد آلمان از گسترش مناسبات با ایران

۰۷ مرداد ۱۳۹۶ | ۱۶:۱۵ کد : ۱۹۷۰۴۵۸ سرخط اخبار

وزیر اقتصاد آلمان پس از دیدار با عباس آخوندی از گسترش روابط دوجانبه و پیوستن دوباره ایران به اقتصاد جهانی حمایت کرد. وزیر راه و شهرسازی همراه با یک هیات عالی رتبه برای یک سفر ۴ روزه در آلمان به سر می برد.
به گزارش دویچه وله، روز پنجشنبه (۵ مرداد/ ۲۷ ژوئیه) و در دومین روز از سفر هیات ایرانی به آلمان، وزیر اقتصاد این کشور بریگیته سیپریس با عباس آخوندی دیدار و گفت وگو کرد.
سیپریس با اشاره به این مسئله تاکید کرد که توافق هسته ای با ایران زمینه باز شدن راه ارتباط های اقتصادی برای این کشور را فراهم کرد و به آلمان امکان داد دوباره روابط نزدیک خود با تهران را برقرار کند.
او پس از ملاقات با وزیر راه و شهرسازی ضمن حمایت از پیوستن مجدد ایران به اقتصاد جهانی وعده داد برای ارتقای مجدد مناسبات اقتصادی دوجانبه از سرمایه گذاری در پروژه های کلان در این کشور پشتیبانی کند.
وزیر اقتصاد آلمان در عین حال به ایران هشدار داده که روابط تنگاتنگ تر با جامعه جهانی نیازمند مسئولیت پذیری بیشتر هم در داخل و هم در خارج است.
سیپریس تاکید کرده که تمام قدرت های منطقه باید برای کاهش خشونت تلاش کنند. او همچنین خاطر نشان کرد که هر اقدام دولتی باید همواره با شناسایی حقوق فردی و حمایت از آن توام باشد.
مطابق آماری که منابع رسمی آلمانی ارائه کرده اند، به رغم محدودیت های باقی مانده، از زمان اجرای برجام روابط تجاری ایران و آلمان گسترش یافته و به حدود ۳ میلیارد یورو در سال ۲۰۱۶ رسیده است.
بنابر گزارش ها در سال گذشته صادرات آلمان به ایران ۲۶ درصد رشد کرد و به ۲ میلیارد و ۶۰۰ میلیون یورو رسید. این میزان در سه ماهه نخست امسال به ۲۹ درصد رسیده و حجم تجارت میان دو کشور در این مدت یک میلیارد یورو بوده است.
به گزارش خبرگزاری ایسنا عباس آخوندی و همراهانش در روز نخست سفر به آلمان (چهارشنبه چهارم مرداد) از آزمایشگاه شرکت "تالس" بازدید و با مدیران این شرکت برای نصب سیستم های هشداردهنده راه آهن سریع السیر و رادارهای فرودگاهی در ایران مذاکره کردند.
چنان که پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی گزارش داده "شرکت در نشست کارشناسی بنادر و دریانوردی برای مذاکرات کارشناسی نهایی سازی موافقت نامه، نشست تخصصی با طرف آلمانی و نمایندگان شرکت های ایرباس هلی کوپتری در بخش اورژانس هوایی، شرکت در نشست مشترک در بخش های حمل و نقل ریلی و دریایی به منظور معرفی پروژه های مشمول سرمایه گذاری خارجی" از جمله برنامه های سفر آخوندی و هیئت همراهش به آلمان هستند.
قرار است وزیر راه و شهرسازی ایران در این سفر علاوه بر سیپریس با وزیران دارایی و امور خارجه آلمان نیز ملاقات کند. در میان همراهان عباس آخوندی شماری از مدیران ارشد وزارت راه و مقام های بلندپایه ای از برخی دیگر از وزارت خانه ها و معاونت حقوقی ریاست جمهوری نیز حضور دارند.

کلید واژه ها: عباس آخوندی ایران و آلمان


نظر شما :