مذاکرات محرمانه اسرائیل با آمریکا و روسیه

۱۹ مرداد ۱۳۹۶ | ۲۰:۳۹ کد : ۱۹۷۰۸۰۹ سرخط اخبار

روزنامه هاآرتص با تکرار گزارش قبلی خود درباره مذاکرات محرمانه اسرائیل با آمریکا و روسیه، سعی کرد تل آویو را عامل موثری در آتش بس و تشکیل منطقه کاهش تنش در جنوب سوریه نشان دهد.

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری فارس، در حالی که روزنامه «هاآرتص» حدود دو ماه قبل از نشست محرمانه میان مقامات ارشد رژیم صهیونیستی با فرستادگانی از آمریکا و روسیه برای بحث درباره آتش بس در جنوب سوریه، تشکیل منطقه کاهش تنش در جنوب این کشور و مخالفت با نظارت ایران و ترکیه بر این مناطق خبر داده بود، اکنون دوباره این گزارش خود را تکرار کرد.

این روزنامه در تاریخ 16 تیر نوشته بود: «یک فرستاده آمریکایی دو هفته گذشته به اسرائیل آمد و با مقامات ارشد درباره ایجاد مناطق کاهش تنش در سوریه صحبت کرد...اسرائیل به واشنگتن گفت که مخالف نظارت نیروهای روسیه بر این مناطق است. » 

در آن زمان دو نفر از فرستاده های آمریکایی که برای گزارش دادن به اسرائیل درباره محتوای مذاکرات آستانه به فلسطین اشغالی رفته بودند «برت مک گورک» نماینده ایالات متحده در ائتلاف موسوم به ضد داعش و «مایکل راتنی» نماینده ویژه دولت آمریکا در امور سوریه، معرفی شدند.

طبق همان گزارش، رژیم صهیونیستی درباره مذاکرات آستانه، 3 درخواست از آمریکا دارد:

1) مذاکرات بر سر مناطق کاهش تنشی که در مرز فلسطین اشغالی و اردن هستند، باید از مذاکرات اصلی تفکیک شود. همچنین ایران و ترکیه نباید در تعیین ماهیت مناطق کاهش تنش در جنوب سوریه دخالت کنند.

گفته می شود واشنگتن این شرط را پذیرفته و اکنون در حال فشار آوردن به مسکو و عمان بر سر آن است.

2) مناطق کاهش تنش در جنوب سوریه برای دور نگه داشتن ایران، حزب الله و دیگر نیروهای شیعه از مرزهای فلسطین اشغالی و اردن باشد.

3)اسرائیل نمی خواهد در بحران سوریه درگیر شود پس هیچ نقش فعالی در اداره کردن یا نظارت بر مناطق کاهش تنش جنوبی نباید به آنها داده شود.

تنها دو روز پس از گزارش مذکور بود که روسیه و آمریکا در حاشیه نشست گروه 20 در «هامبورگ» اعلام کردند برای آتش بس در جنوب سوریه و تشکیل منطقه کاهش تنش مورد نظر اسرائیل توافق کرده و اجرایی شد.

این بار نیز همان اطلاعات بالا در خبر امروز هاآرتص تکرار شده با این تفاوت جزئی که مقامات ارشدی از وزارت جنگ، وزارت خارجه، سازمان جاسوسی «موساد» و ارتش رژیم صهیونیستی با مگ کورک و راتنی چند بار در «امان» پایتخت اردن و یکی از کشورهای اروپایی جلساتی در این باره داشتند.

مقامات صهیونیست در این دیدارها از مسکو و واشنگتن خواستند تا نه فقط مانع حضور نیروهای ایران و حزب الله در 20 کیلومتری مرزهای فلسطین اشغالی بلکه بطور کامل آنها را از سوریه اخراج کنند.

بنظر می رسد روزنامه هاآرتص با تکرار گزارش قبلی خود درباره مذاکرات محرمانه اسرائیل با آمریکا و روسیه، سعی دارد تل آویو را عامل موثری در آتش بس و تشکیل منطقه کاهش تنش در جنوب سوریه نشان دهد.

کلید واژه ها: فلسطین اشغالیجنوب سوریهتنش درکاهش تنش درکاهش تنش در جنوبتنش در جنوبمناطق کاهشمناطق کاهش تنشتشکیل منطقه کاهشمنطقه کاهشتشکیل منطقهمنطقه کاهش تنشتشکیل منطقه کاهش تنشتنش در جنوب سوریه


نظر شما :