کلینتون: مطمئنم تیم ترامپ با روس‌ها تبانی کرده بود

۲۲ شهریور ۱۳۹۶ | ۱۶:۱۳ کد : ۱۹۷۱۶۶۳ سرخط اخبار

هیلاری کلینتون، رقیب سابق انتخابات ریاست جمهوری دونالد ترامپ و وزیر خارجه سابق آمریکا در مصاحبه ای گفت، از هم دستی میان روسیه و اعضای تیم انتخاباتی دونالد ترامپ در جریان کمپین انتخاباتی سال ۲۰۱۶ "مطمئن" شده است.

به گزارش ایسنا، هیلاری کلینتون در مصاحبه با یواس ای تودی، اظهار کرد که نسبت به همدستی میان دستیاران ترامپ با روس ها در جریان کمپین انتخاباتی متقاعد شده است.

کلینتون خاطرنشان کرد: من به حاکمیت قانون و سند و مدرک معتقد هستم بنابراین حد و حدودها را رعایت می کنم و هر جور ادعای بی ربطی را مطرح نمی کنم اما اگر به چیزهایی که از زمان انتخابات مشخص شده نگاه کنید می بینید که حقیقتا آزاردهنده هستند.

کلینتون در ادامه این مصاحبه اش اظهار کرد: مسلما در این مناقشه (با روس ها) یک نوع ارتباط و یک نوع تفاهم وجود داشته است زیرا من در ذهنم تردید ندارم که ولادیمیر پوتین، رییس جمهور روسیه می خواست من در انتخابات ببازم و ترامپ پیروز شود و تردیدی نیز ندارم که بین ترامپ و تیم عملیاتی اش با سرمایه روسی یک نوع ارتباط مالی وجود دارد. هیچ تردیدی در ذهنم ندارم که کمپین انتخاباتی ترامپ و دیگر دستیاران او به سختی تلاش کردند تا ارتباطات شان با روس ها را پنهان کنند.

کلینتون همچنین در این مصاحبه درباره شکستش در انتخابات ریاست جمهوری سال گذشته، گفت: من همواره از بابت این اتفاق احساس وحشتناکی دارم و ناخرسندم از اینکه چطور نتوانستم به اندازه کافی خوب عمل کنم و در زمان مناسبی با همه مشکلات روبرو شوم.

او گفت که مسئولیت کمبودها و نواقص کمپین انتخاباتی اش را می پذیرد.

وی با این حال بخش زیادی از تقصیر اتفاقات رخ داده برایش را متوجه سناتور برنی سندرز، رقیب دموکرات سابقش به خاطر اظهارنظرهای منفی علیه خود، ولادیمیر پوتین به خاطر مداخله در انتخابات آمریکا، رسانه های جریان اصلی به دلیل پوشش خبری ناشی از احساسات از او و فراتر از همه جیمز کومی، مدیر سابق FBI دانست.

کلینتون در کتاب جدیدی که منتشر کرده نوشته است، کومی در انتخابات با اعلام غیرعادی کشف ایمیل های جدید از وی آن هم ۱۱ روز قبل از انتخابات به او خنجر زد.

کلینتون گفت: اولین احساس من این بود که باید کمپین من به سختی برخورد متقابل کرده و به مردم توضیح دهد که کومی پا را حوزه خود خیلی بد فراتر گذاشته است.

او افزود: تیم من از بابت این چنین رویکرد تقابلی اظهار نگرانی کرد و در نهایت ما تصمیم گرفتیم که از کنارش بگذریم و به حرکت خود به جلو ادامه دهیم اما وقتی به عقب نگاه می کنم می بینم که این یک اشتباه بود.

او همچنین گفت: از اینکه اخراج کومی توسط ترامپ باعث افزایش شهرت او در میان برخی منتقدان شده ناخرسند است.

او اظهار داشت: این باورنکردنی است که ببینیم کومی از جایگاه یک شرور در عرض پنج ثانیه به جایگاه یک شهید ارتقا پیدا کرده است!

او همچنین اظهار داشت که از نظر او کومی هنوز یک شرور است.

کلینتون گفت که می دانسته که ولادیمیر پوتین، رییس جمهور روسیه خصومت شخصی علیه او دارد و این به دوران دولت شوهر او که در جریان آن ناتو تا شرق اروپا گسترش یافت، می رسد و پوتین نیز کلینتون را در تشویق تظاهرات علیه دولتش در سال ۲۰۱۱ که او وزیر خارجه بود، مقصر دانست.

کلینتون عنوان کرد که خبرنگاران در جریان انتخابات ۲۰۱۶ نقش روسیه در افشای ایمیل های او را جدی نگرفتند و اوباما نیز از این بابت کم کاری کرد.

کلینتون نوشت: من گاهی اوقات فکر می کنم اگر اوباما در پاییز ۲۰۱۶ در یک سخنرانی تلویزیونی به ملت هشدار می داد که دموکراسی ما در خطر حمله قرار دارد چه اتفاقی می افتاد. شاید آمریکایی های بیشتری در آن زمان چشم شان باز می شد.

کلینتون در مصاحبه خود گفت: چیزهای بیشتری باید درباره اقدامات هکری روسیه، انتشار ایمیل های حزب دموکرات از سوی ویکی لیکس و یکسری تبلیغات فیس بوکی مرتبط با منافع روسیه مشخص شود و ترامپ در ماه اکتبر ۱۶۰ بار ویکی لیکس را ذکر کرد.

همچنین کلینتون حملات سندرز علیه خود در زمان تبلیغات انتخاباتی را به عنوان عامل تشویق ترامپ برای برچسب زدن لقب فریبکار به خود دانست.

کلینتون گفت: من صراحتا در کتابم گفته ام که از نظر من سندرز در رقابت های مقدماتی ۲۰۱۶ چطور عمل کرد تا به کمپین من ضربه بزند. او یک دموکرات نیست بنابراین عجیب است که مطبوعات او را یک صدای مهم حزب دموکرات بدانند!

کلید واژه ها: کمپین انتخاباتی2016کومی


نظر شما :