شروط «بارزانی» برای تعلیق همه‌پرسی کردستان

۲۹ شهریور ۱۳۹۶ | ۲۰:۲۶ کد : ۱۹۷۱۸۹۰ سرخط اخبار

رئیس منطقه کردستان عراق، برای عقب نشینی از برگزاری همه پرسی جدایی منطقه کردستان از عراق، شروط متعددی دارد که یکی از آن، امتیاز فروش نفت و گاز است.

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری فارس، آینده همه پرسی جدایی منطقه کردستان از عراق، تا به این لحظه در حاله ای از ابهام است.

اربیل بر برگزاری این همه پرسی در مقابل غیرقانونی خواندن آن از سوی بغداد و اعلام ابطالش، پافشاری می کند. این در حالی است که دولت «حیدر العبادی» نخست وزیر عراق، در این زمینه از حمایت منطقه ای و بین المللی برخوردار است.

روزنامه لبنانی الاخبار در گزارشی تحلیلی با بررسی این مسئله، نوشت: بارزانی طی چند ماه اخیر، پرونده مذاکرات با احزاب کردی از یک سو و بغداد از سوی دیگر، در دست داشت و به دنبال تحقق دستاوردهای بیشتری بود.

مسعود بارزانی رئیس منطقه کردستان عراق، برای لغو یا تعلیق همه پرسی جدایی، شروط زیادی گذاشته است و به تعبیر تحلیل گر روزنامه الاخبار شروط او لیستی بلندبالا است. برخی از این شروط یک جانبه است و برخی دیگر، مشترک با طرف های کُردی است.

در نیمه های ماه گذشته، یک هیأت کردی، به بغداد رفت و با رهبران سیاسی مختلف در پایتخت رایزنی کردند و با طرح مسئله همه پرسی، اعلام کردند که به گفت وگو با دولت مرکزی برای پایان دادن به بحران ایجاد شده، آماده اند.

منابع آگاه سیاسی در گفت وگو با الاخبار اعلام کردند که هیأت مذکور تعلیق برگزاری همه پرسی را منوط به تحقق شروط ذیل کردند.

1- پرداخت بودجه های منطقه کردستان از سال 2013 تا 2017 توسط دولت مرکزی (در بغداد)

2- پرداخت حقوق نیروهای پیشمرگه

3- تسریع روند اجرای ماده 140 قانون اساسی و به طور قطعی پایان دادن به مسئله مناطق مورد منازعه به این ترتیب که این مناطق سهم منطقه کردستان عراق شود.

4- مذاکرات بغداد و اربیل تحت نظارت و ضمانت سازمان ملل باشد.

5- پارلمان عراق به اربیل به طور قانونی اجازه دهد که نفت و گاز منطقه کردستان را صادر کند و تمام درآمد آن نیز به کردها بازگردد و در ضمن اربیل از حق برخورداری سرمایه های نفتی در منطقه کردستان و اختصاص آن به خود، برخوردار باشد.

6- همه پرسی برای دو سال به تأخیر افتد و در صورتی که بغداد در تحقق این مطالبات کوتاهی کند، بارزانی حق اعلام موجودیت کشور کُردی را داشته باشد.

با این شروط، بغداد پاسخ منفی داد و با آنها موافقت نکرد و در مقابل دو طرف بر تکمیل روند مذاکرات توافق کردند.

کلید واژه ها: منطقه کردستان عراق


نظر شما :