لاوروف در مجمع عمومی چه گفت؟

۳۱ شهریور ۱۳۹۶ | ۱۷:۳۵ کد : ۱۹۷۱۹۶۶ سرخط اخبار

وزیر خارجه روسیه در سخنان خود در مجمع عمومی سازمان ملل از تلاش های ناتو برای بازگرداندن فضای "جنگ سرد" با روسیه انتقاد کرد. وی همچنین درخصوص رویکردها در قبال کره شمالی گفت: برانگیختن هیستری پیرامون این کشور "یک بن بست بوده و ویران گر است".

به گزارش ایسنا، به نقل از روسیا الیوم، سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه در سخنانی در مجمع عمومی سازمان ملل در نیویورک گفت: تحولات اوضاع در سوریه خوش بینی شکننده ای را ایجاد می کند.

وی افزود، دیدار بین المللی که پیرامون سوریه در آستانه در اواسط ماه میلادی جاری برگزار شد، به ترسیم مرزهای چهار منطقه کاهش تنش در سوریه انجامید.

لاوروف خاطرنشان کرد، توافقی درمورد ایجاد مناطق کاهش تنش با مشارکت روسیه، ایران، ترکیه، ایالات متحده، اردن، سازمان ملل و با حمایت بسیاری از کشورهای دیگر حاصل شد.

وزیر خارجه روسیه تصریح کرد: این توافق نامه ها شرایط مناسب را برای پیشبرد مسیر به سمت اجرای قطعنامه ۲۲۵۴ شورای امنیت پیرامون سوریه بر اساس گفتگوی مستقیم میان دولت سوریه و مخالفان ایجاد می کند تا تلاش ها جهت از بین بردن کانون تروریسم در سریع ترین زمان ممکن و برقراری صلح در تمامی اراضی سوریه و بازگرداندن وحدت آن و حل مشکلات انسانی شدید یکپارچه گردد.

این وزیر روسی از کشورها نیز خواست تا در سازماندهی ارسال کمک های انسانی به مناطق آزادشده سوریه از دست تروریست ها به خود درنگی راه ندهند.

وی درخصوص مساله استفاده از سلاح های شیمیایی در سوریه مجددا تاکید کرد که مسکو خواهان انجام تحقیقات حرفه ای و شفاف در هر یک از این رخدادها و به دور از هرگونه دست کاری و تقلب در سازمان منع سلاح های شیمیایی است.

لاوروف تصریح کرد، روسیه از سخنان مطرح شده در سخنرانی دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا مبنی بر لزوم احترام به حاکمیت کشورها و عدم مداخله در امور داخلی آنها استقبال می کند.

با این وجود، وزیر خارجه روسیه از سیاست تحریم هایی که واشنگتن در قبال ایران اعمال می کند، انتقاد کرد و گفت، اعمال تحریم های بیشتر توسط ایالات متحده علیه ایران تهدیدی را مبنی بر از بین بردن توافق با ایران پیرامون برنامه های هسته ای اش ایجاد می کند و باید توجه داشت که تحمیل تحریم های یک جانبه خارج از چارچوب شورای امنیت صورت می گیرد و مشروعیتی ندارد.

وی درخصوص کره شمالی نیز گفت: برانگیختن هیستری پیرامون این کشور "یک بن بست بوده و ویران گر است".

وزیر خارجه روسیه همچنین از تلاش های ناتو برای بازگرداندن فضای "جنگ سرد" در روابطش با روسیه انتقاد کرد و افزود: کشورهای غربی سیاست خود در قبال مسکو را بر این اساس "که هر کس با ما نیست پس علیه ما است" بنیان نهادند و مسیر توسعه ناتو در شرق و برهم زدن ثبات جمهوری های شوروی سابق و تشویق به درگیری ها علیه روسیه را در پیش گرفتند.


نظر شما :