منصور هادی در حصر خانگی است

۱۶ آبان ۱۳۹۶ | ۲۱:۱۸ کد : ۱۹۷۳۰۷۱ سرخط اخبار

طبق گزارش رسانه آمریکایی، رئیس جمهور مستعفی یمن و پسرانش در عربستان سعودی در بازداشت خانگی هستند و ریاض برای خشنودی امارات، مانع از بازگشت آنها به یمن می شود.

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری فارس، در حالی که حملات ائتلاف به رهبری عربستان سعودی به مردم یمن ادامه دارد، خبرها حاکی از بازداشت خانگی «عبدربه منصور هادی» رئیس جمهور مستعفی و فراری یمن در عربستان سعودی است.

یک رسانه آمریکایی از ممنوعیت های اعمالی عربستان سعودی علیه رئیس جمهور فراری و مستعفی یمن، پسران و مقامات دولت مستعفی او خبر داده است.

آسوشیتدپرس گزارش داد: «مقامات یمنی گفتند که عربستان سعودی طی چند ماه اخیر مانع از بازگشت رئیس جمهور یمن، پسران و مقامات نظامی دولت او (به یمن) شده است؛ اقدامی که نشانه ای از این است که رهبر در تبعید چقدر در جنگی که به نام او توسط ائتلاف به رهبری سعودی انجام شده، شدیدا تضعیف شده است».

 این مقامات یمنی، دلیل این ممنوعیت را «دشمنی شدید بین عبدربه منصور هادی و امارات عربی متحده» می دانند؛ اماراتی که عضوی از ائتلاف سعودی است.

آسوشیتدپرس نوشت: «عربستان سعودی و امارات عربی متحده دو ستون اصلی ائتلاف هستند؛ ائتلافی که از سال 2015 کارزار حملات هوایی علیه شورشیان (در یمن) را آغاز کرد و امارات حضور نظامی شدیدی در جنوب یمن دارد البته حوثی ها همچنان کنترل شمال (یمن) را در اختیار دارند».

این رسانه غربی ادامه داد: «ناتوانی هادی در بازگشت به جنوب یمن، تاکیدی بر از دست رفتن اختیار و قدرت او حتی در جنوب یمن است؛ جایی که اسما تحت تسلط دولت او است».

گفته می شود رئیس جمهور مستعفی و فراری یمن ماه آگوست حتی به فرودگاه ریاض هم رفت و درصدد بازگشت به عدن در جنوب یمن بود اما او را از فرودگاه برگرداندند.

یک منبع یمنی هم درباره رئیس جمهور مستعفی، پسرانش و چند وزیر دولت او گفت: «سعودی ها یک نوع از بازداشت خانگی علیه آنها اعمال کرده اند. وقتی هادی خواستار رفتن می شود، آنها می گویند که برای او بازگشت به یمن، امن نیست».

آسوشیتدپرس در پایان می نویسد: «تضعیف (جایگاه) هادی کاملا به موضوع افزایش قدرت امارات عربی متحده در جنوب یمن ربط دارد. اماراتی ها به هادی بی اعتمادند و او را به فساد متهم می کنند و مخالف اتحاد و ائتلاف او با حزب اصلاح که شاخه اخوان المسلمین یمن است، هستند».

کلید واژه ها: یمنجنوب یمنجمهور مستعفیرئیس جمهور مستعفی


نظر شما :