دیپلماسی هوشمندانه می‌تواند به انزوای آمریکا منجر شود

۲۰ آذر ۱۳۹۶ | ۱۳:۳۳ کد : ۱۹۷۳۶۹۱ سرخط اخبار

یک نماینده اصلاح طلب مجلس با بیان این که «از طرح مساله انتقال پایتخت رژیم صهیونیستی به قدس باید تهدیدها را به فرصت تبدیل کنیم» گفت: جمهوری اسلامی ایران باید هوشمندانه عمل کند، زیرا دولتمردان آمریکا بسیار در تلاش هستند تا جنگ جدیدی راه بیندازند، البته شرایط منطقه ای و بین المللی کاملا برای ایفای نقش دیپلماسی مهیاست و این بستگی دارد به این که چگونه می توانیم برنامه ریزی کنیم.

جلال میرزایی در گفت وگو با ایسنا با بیان این مطلب اظهار کرد: تبدیل کردن تهدیدها به فرصت بستگی به دیپلماسی ما دارد، جمهوری اسلامی ایران به عنوان قدرت منطقه ای باید با یک دیپلماسی فعال و هدفمند به دنبال حل اختلافات با کشورهای منطقه باشد و از شرایط  موجود و در راستای حل اختلافات بهره گیری کند.

وی افزود: کشوری مانند عربستان به دلیل اختلافی که با ایران داشت به شدت به آمریکا متکی شد اما متوجه این نبود که آمریکا از آن برای پیشبرد منافع و اهداف خودش استفاده ابزاری می کند، امیدواریم به این نتیجه برسد که هر چه زودتر در رفتارش تجدید نظر کند.

این نماینده مجلس درباره این که اقدام آمریکا تا چه اندازه موجب وحدت بین کشورهای مسلمان می شود؟ گفت: از دیرباز در منطقه میان کشورهای مسلمان اختلاف وجود دارد از شمال آفریقا تا یمن و آسیای غربی، در واقع کشورهای مسلمان دشمن ندارند، بلکه خودشان دشمن خود شده و رقابت می کنند.

نماینده مردم ایلام در مجلس تصریح کرد: این در حالی است که در اتحادیه اروپا نیز بین کشورهایی مانند آلمان و فرانسه رقابت و اختلاف وجود دارد اما آن ها سعی می کنند مدیریت کرده و روابط را بر مبنای اشتراکات پیش ببرند. اما این روند در میان کشورهای مسلمان وجود ندارد.

میرزایی خاطرنشان کرد: در واقع مکانیزمی برای حل اختلاف میان کشورهای مسلمان وجود ندارد، باید مذاکره انجام شود البته که در مذاکره هر یک از طرفین به دنبال رسیدن به اهداف خود است به نوعی برداشت ها هم از دیپلماسی مختلف است.

وی در ادامه بیان کرد: به نظر می رسد در روزهای آینده کشورهایی مانند ایران و ترکیه یا عربستان و مصر که با یکدیگر روابط  خوبی دارند باید ابتکار عمل به خرج دهند تا بتوانند این چالش و تهدید را به فرصت تبدیل کنند. اما اگر همگرایی در جهت کم کردن اختلافات اتفاق نیفتد، دیپلماسی باید تصمیم بگیرد.

این نماینده اصلاح طلب مجلس همچنین اظهار کرد: باید دید جمهوری اسلامی ایران و وزارت امور خارجه در این زمینه تا چه اندازه می توانند ایفای نقش کنند، ضمن این که ترامپ علیرغم تصمیمات نابخردانه اش اظهارنظرهای زیادی هم داشته و در بیانیه ای هم که قرائت کرد اعلام داشت که مرزهای اسرائیل در قدس در مذاکرات بعدی مشخص می شود  و یا این که عربستان مرزهای یمن را به روی کمک های خارجی باز کند در واقع همه این ها برای ایجاد تردید در بین دولتمردان کشورهای مسلمان و فریب آنهاست تا اقدامی انجام ندهند و در این پوشش فریبنده می خواهند هدف اصلی شان را پیش ببرند.

میرزایی با تاکید بر این که «جمهوری اسلامی ایران باید هوشمندانه عمل کند» گفت: دولتمردان آمریکا بسیار در تلاش هستند تا جنگ جدیدی را راه بیندازند، البته شرایط منطقه ای و بین المللی کاملا برای ایفای نقش دیپلماسی مهیاست و این بستگی دارد به این که چگونه می توانیم برنامه ریزی کنیم و از دیپلماسی برای رسیدن به اهداف گام برداریم.

وی در پایان اظهار کرد: واکنش های یکی دو روز اخیر شرایط را برای آمریکا دشوار کرده و آمریکا در موقعیتی قرار ندارد تا بصورت یکجانبه بخواهد به برخی مسایل مشروعیت دهد، لذا اگر درست عمل کنیم می تواند به انزوای بیش تر آمریکا منجر شود.

کلید واژه ها: کشورهای مسلمان


نظر شما :