دولت عراق در تعقیب دختر صدام

۱۶ بهمن ۱۳۹۶ | ۱۶:۳۷ کد : ۱۹۷۴۸۳۲ سرخط اخبار

مقامات عراقی برای نخستین بار اسامی ۶۰ تن از مهمترین افراد تحت تعقیب را که عضو داعش، القاعده یا حزب بعث بوده اند، منتشر کرد.

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری فرانسه، در این لیست نام رغد صدام دختر دیکتاتور معدوم عراق دیده می شود که در حال حاضر در اردن زندگی می کند.

از بین اسامی دیگر ۲۸ تن از اعضای داعش، ۱۲ تن از اعضای القاعده و ۲۰ تن از رهبران حزب منحل شده بعث هستند. به جز یک لبنانی که متهم به عضوگیری از نیروها برای شرکت در اقدامات تروریستی در عراق است، بقیه عراقی هستند. این لبنانی معن بشور، دبیرکل سابق کنگره قومی عربی است.

در حالی جای اسامی ابوبکر بغدادی سرکرده داعش، عزت الدوری رهبر حزب منحل شده بعث و ابراهیم عواد السامرائی از سرکردگان داعش خالی است.

از بین اسامی درج شده در این لیست مسؤولان بخش ها و حامیان مالی و مجریان ترور و بمب گذاران هستند که به رغم پایان عملیات نظامی همچنان فراری اند.

از بین افراد داعش که نامشان در این لیست آمده، فارس محمد یونس المولی، والی مناطقی از فرات و مسؤول نظامی بخش زمار و سد موصل، صلاح عبدالرحمان العبوش، مسؤول نظامی الزاب، صدام حسین حمود الجبوری، امیر جنوب موصل و شرقاط، محمود ابراهیم المشهدانی، افسر سابق نظام صدام، فواز محمد المطلق، افسر سابق لشگر "فدائیان صدام" و عضو شورای نظامی داعش و سه تن از فرزندانش هستند.
از جمله افراد تحت تعقیب القاعده نیز احمد خلیل حسن، رهبر نظامی این گروه در کرکوک، عبدالناصر الجنابی، مفتی این گروه در منطقه جرف الصخر در جنوب بغداد هستند.

از نظام سابق نیز نام محمود یوسف الاحمد، از رهبران حزب منحل شده به چشم می خورد.

این نخستین باری است که مقامات عراق اسامی افراد تحت تعقیب به اتهام تروریسم را منتشر می کنند.

واکنش رغد صدام

در همین راستا، رغد صدام در مصاحبه با العربیه از ذکر نامش در لیست افراد تحت تعقیب ابراز تعجب کرد و گفت: چگونه مردمی را خطاب قرار دهم که راضی اند مزدور باشند. ما در جهان قانون زندگی می کنیم نه در جنگل.

وی افزود: کسی که این لیست را صادر و نام مرا در آن درج کرده در جنگل زندگی می کند نه در یک نظام قانونمند. قوانین در عراق به شکل نامناسبی نقض شده اند. من از سال ۲۰۰۳ وارد عراق نشده ام. روزی فرا خواهد رسید که تمامی کسانی را که به ناحق به من توهین کردند، محاکمه کنم.

کلید واژه ها: صدام


نظر شما :