لاوروف: آمریکا در سوریه با آتش بازی می‌کند

۳۰ بهمن ۱۳۹۶ | ۱۸:۳۴ کد : ۱۹۷۵۱۲۴ سرخط اخبار

وزیر خارجه روسیه تأکید کرد که واشنگتن در سوریه از کردها برای تضعیف تمامیت ارضی سوریه استفاده می کند.

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری فارس، «سرگئی لاوروف» وزیر امور خارجه روسیه در کنفرانس «ولدای» در خصوص اقدامات آمریکا در سوریه با هدف تجزیه این کشور ابراز نگرانی کرد و واشنگتن را متهم کرد که از کردها برای تضعیف تمامیت ارضی سوریه استفاده می کند.

لاوروف اینگونه گفت: «چنین ترس هایی زمانی بروز می کند که ما با طرح هایی که آمریکا اجرای آنها را در محل (سوریه) و در وهله اول از شرق فرات و در قلمرو وسیعی بین این رود و مرز با سوریه و عراق و ترکیه آغاز کرده است، آشنا شدیم».

این دیپلمات ارشد روس از واشنگتن خواست که «با آتش در سوریه بازی نکند» و بر «اساس نه فقط نیازهای فوری وضعیت سیاسی امروز، بلکه بر اساس منافع طولانی مدت مردم سوریه و تمامی افراد این منطقه از جمله کردها» گام های خود را بررسی کند.

لاوروف ادامه داد: «به نظر من، اظهارات همکاران آمریکایی ما که مبنی بر اینکه تنها هدف آنها مبارزه با داعش و حفظ تمامیت ارضی است، باید با اقدامات و عمل آنها اثبات شود».

وزیر امور خارجه روسیه در جلسه باشگاه مباحثه بین المللی «ولدای» گفت: «متأسفانه، با تمامی اظهارنظرات درباره لزوم یکپارچه کردن تلاش ها برای مبارزه با این ضرر مشترک (تروریسم)، همچنان تمایل به استفاده از این اوضاع برای اهداف ژئوپولتیکی کوته نظرانه است و تلاش ها از همکاری واقعاً جمعی و مشترک منحرف و دور می شود».

این دیپلمات روس تصریح کرد که حاکمیت و تمامیت ارضی سوریه باید مطابق با قوانین بین الملل و قطعنامه های سازمان ملل حفظ شود.

پیش از این، وزیر امور خارجه روسیه، آمریکا را به دلیل تلاش برای تجزیه بخش هایی از سوریه به منظور ایجاد قلمرو خودمختار تحت سلطه کردها مورد انتقاد شدید قرار داده بود.


نظر شما :