گوترش: راهکار دو کشوری جایگزین ندارد

۰۲ اسفند ۱۳۹۶ | ۱۹:۰۳ کد : ۱۹۷۵۱۵۵ سرخط اخبار

دبیرکل سازمان ملل از پایبندی این سازمان به حل مناقشه فلسطین و اسرائیل براساس راهکار تشکیل دو کشور خبر داد و تاکید کرد: طرح جایگزینی برای این راه کار وجود ندارد.

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری آناتولی، آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل در نشست شورای امنیت درباره مساله فلسطین اعلام کرد، او و سازمان ملل از تلاش ها برای حل مناقشه فلسطین و تشکیل دو کشور دموکرات حمایت می کنند، دو کشوری که در صلح، در مرزهای امن و به رسمیت شناخته شده زندگی کنند.

نشست شورای امنیت با مشارکت محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین، جارد کوشنر، مشاور و داماد دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا و نمایندگان کشورهای عضو در این شورا در نیویورک برگزار شد.

مذاکرات بین فلسطین و اسرائیل به دنبال لجاجت های رژیم صهیونیستی و ادامه شهرک سازی ها متوقف شده است.

گوترش در این نشست گفت: سازمان ملل خواهان حل نهایی مساله فلسطین براساس قطعنامه های مربوطه ، قوانین بین المللی و توافق ها است و هیچ جایگزینی برای راهکار تشکیل دو کشور وجود ندارد.

ترامپ ششم دسامبر با اعلام قدس به عنوان پایتخت اسرائیل که از سال ۱۹۶۷ قدس شرقی را به اشغال خود درآورده خشم همگان را برانگیخت.

سازمان ملل هم ۲۱ ماه دسامبر در واکنش به اقدام بی سابقه ترامپ پیش نویس قطعنامه ای را به تصویب رساند که از سوی ترکیه و یمن ارائه شده بود.طبق این پیش نویس حل درگیری میان فلسطین و اسرائیل باید از طریق مذاکره مستقیم و با استناد به قطعنامه های شورای امنیت صورت می گیرد.

همچنین دبیرکل سازمان ملل نسبت به تضعیف توافق جهانی برای دستیابی به راه حلی برای برپایی دو کشور فلسطین و اسرائیل و موانع موجود هشدار داد.

عباس هم در این نشست اعلام کرد: فلسطین آماده ازسرگیری مذاکرات با اسرائیل شامل تبادل ناچیز اراضی بدون عقب نشینی از قدس شرقی یا هر یک از قطعنامه های مشروع بین المللی است.

عباس خواهان ایجاد مکانیزم صلح بین المللی همه جانبه، اجرای طرح صلح عربی و لغو تصمیم آمریکا درباره قدس شد.

گوترش هم نسبت به پیامدهای اوضاع فاجعه بار مردم غزه هشدار داد.

در پی محاصره بیش از ۱۰ ساله غزه توسط اسرائیل که به دنبال پیروزی حماس در انتخابات شورای قانونگذاری فلسطین اعمال شد، حدود دو میلیون تن در غزه اوضاع معیشتی و بهداشتی نابسامانی دارند.

گوترش بر کمبود بودجه آژانس امداد و کار آوارگان فلسطینی (آنروا) به عنوان یک نگرانی بین المللی تاکید کرد و از جامعه بین الملل خواست تمام تلاش خود را برای رفع خطر از پنج میلیون آواره فلسطینی به کار گیرد.

دولت ترامپ ماه ژانویه سال جاری میلادی ۶۵ میلیون دلار کمک مالی سالانه خود را به سازمان آنروا قطع کرد.

واشنگتن این اقدام خود را تمایلی برای بررسی فعالیت ها و منابع تامین بودجه آنروا اعلام کرد، اما فلسطینی ها می گویند واشنگتن از این اقدام ضمن طرح صلحی که به دنبال آن است به عنوان اهرم فشاری علیه تشکیلات خودگردان فلسطین استفاده می کند تا این دولت امتیازاتی را به طرف مقابل ارائه دهد.

کلید واژه ها: فلسطین و اسرائیل


نظر شما :