صالحی: سال ۹۷ برای کشورمان پرچالش خواهد بود

۱۷ فروردین ۱۳۹۷ | ۱۵:۵۲ کد : ۱۹۷۵۸۴۵ سرخط اخبار

مراسم دیدار نوروزی ریاست و معاونین سازمان انرژی اتمی با کارکنان این سازمان، با حضور جمع کثیری از پرسنل برگزار شد.
به گزارش ایسنا، علی اکبر صالحی در این مراسم ضمن تبریک سال نو به همکاران و خانواده بزرگ صنعت هسته ای، سال پیش رو را برهه ای حساس در عمر ۴۰ ساله نظام جمهوری اسلامی برشمرد و گفت: طی سه الی چهار ماه آینده گردنه های بسیار مهمی در عرصه بین المللی داریم که باید از آن به نحو مطلوبی عبور کنیم و این امر تنها با وفاق ملی، همدلی، همزبانی و صرف نظر از مسائل اختلاف برانگیز محقق خواهد شد.
وی با اشاره به تلاش ها و زحمات بی شماری که برای توافق برجام صورت گرفته است، خاطرنشان کرد: دشمنان باید بدانند که در شرایط برگشت پذیری برجام - علی رغم این که هیچ گاه به دنبال چنین شرایطی نیستیم - شرایط ویژه ای رقم خواهد خورد و زمانی که مسئولین بلندپایه نظام اراده کنند، ضرب شست ویژه ای برای برهم زنندگان این توافق خواهیم داشت.
صالحی افزود: البته هیچ گاه به دنبال حدوث چنین وضعیتی نیستیم. ما به جد به دنبال حفظ منافع و حاکمیت ملی خود هستیم اما در صورت خارج شدن آمریکا و عقب نشینی اروپا و قدرت های بزرگ دیگر از این توافق، قطع به یقین به گونه دیگری عمل خواهیم کرد.
رییس سازمان انرژی اتمی با تاکید بر این که سال ۹۷، سال پُرچالشی برای کشورمان در عرصه بین المللی خواهد بود، افزود: ما در این سال در گردنه ترامپ قرار داریم. فردی تاجرمسلک که علم تجارت را وارد علم سیاست کرده و با تصمیمات غیرقابل پیش بینی سعی بر این دارد تا آراء خویش را در عرصه بین الملل به پیش ببرد. از جمله همین مسئله مذاکره با کره شمالی است که علی رغم آن که به ظاهر کره شمالی در یک توازن بازدارندگی قرار دارد، اما دورنمای مذاکرات این دو کشور در فضایی مبهم و پیچیده قرار گرفته که نتایج آن برای کشور ما هوشیاری و بیداری مضاعفی را در عمل و در تصمیمات سرنوشت ساز کشور می طلبد.
معاون رئیس جمهور در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به پروژه های در دست انجام سازمان انرژی اتمی اظهار داشت: وقتی از این سازمان در افکار عمومی صحبت می شود کلماتی چون سانتریفیوژ، نطنز، آب سنگین و... در ذهن متبادر می گردد، حال آن که ابعاد کاری و خدمات اجتماعی این صنعت بسیار وسیع است. در حال حاضر پروژه مرکز یون درمانی با مشارکت کشور اتریش در حال پیگیری است. مقدمات احداث این مرکز از سال گذشته در دست انجام است که در صورت تحقق، خدمات ارزشمند و دستاوردی عظیم برای ملت ایران در بر خواهد داشت. از طرف دیگر در بحث GMP رادیو دارو ها نیز متخصصان و مهندسین گران قدر سازمان، پروژه بزرگ ۶۰ میلیون یورویی به علاوه ۱۰۰ میلیارد تومان را در دست اجراء دارند که ایران را از لحاظ تولید رادیوداروهای باکیفیت در شرایط متفاوتی قرار می دهد.
وی افزود: سازمان انرژی اتمی همچنین احداث دو نیروگاه جدید در بوشهر را در حال انجام دارد که همکاران پرتلاش ما در بوشهر در حال پیش برد آن هستند. ضمن آن که در زمینه اکتشاف و استخراج هم دستاورهای خوبی برای ملت عزیز ایران داریم که همزمان با روز ملی فناوری هسته ای بخشی از آن در معرض دید عموم قرار خواهد گرفت.
صالحی، سال گذشته را در پیشرفت برنامه ها و طرح های پیش روی صنعت هسته ای سالی پُربار توصیف کرد و افزود: علی رغم تنگناهای موجود، واقعاً کارهای شایسته ای در سال ۹۶ با همت همکاران سازمان صورت گرفته که ان شاء الله در روز ملی فناوری هسته ای از برخی از آن ها رونمایی خواهد شد.
وی در این بخش از سخنانش با اشاره به برخی مواضع غیرمنصفانه داخلی از سوی مخالفان برجام، خاطرنشان کرد: ای کاش مسائل در کشور با لحاظ کردن انصاف مورد ارزیابی قرار می گرفت. زمانی که رئیس جمهور آمریکا توافق برجام را بد ترین معاهده برای کشور خود می داند، عده ای در داخل در حال تکذیب و یا تخفیف این دستاورد و به طور کل تلاش ها و پیشرفت های دانشمندان ما هستند و با طرح مسائل شبهه برانگیز سعی دارند بذر ناامیدی در جامعه بپاشند. در حالی که عبور از بحران های پیش روی کشور نیازمند وفاق ملی و همبستگی تمامی جبهه های سیاسی داخل کشور است.
وی در خاتمه سخنانش با ذکر این نکته که ایران تنها کشوری است که غنی سازی آن به گونه ای به تأیید سازمان ملل رسیده است، به موقعیت حساس کشورمان در منطقه اشاره کرد و گفت: ولیعهد عربستان با سفر اخیر خود به ایالات متحده سعی در امتیازگیری و برخورداری از حق غنی سازی داشت که تاکنون با مخالفت جدی لابی صهیونیست ها روبه رو شده است. حال آن که جمهوری اسلامی ایران تنها با تکیه بر همت جوانان این مرز و بوم، بدون نیازمندی به ابرقدرت ها، نه تنها به غنی سازی دست یافته، بلکه آن را به طور غیرمستقیم به تأیید مجامع بین المللی نیز رسانده است. همین مسئله کشورمان را در منطقه مقتدر تر از قبل ساخته است؛ لذا امروز شاهد نگرانی عربستان و کشورهای بی ریشه در برابر ایران مقتدر هستیم و به تبع آن کینه توزی ها و دشمنی های آن هایی که نمی خواهند این اقتدار را شاهد باشند؛ لذا شرایط و فضای کنونی نیازمند هوشیاری و عملکرد مقتدرانه ماست تا علاوه بر حفظ این اقتدار و سربلندی کشور، بر توانمندی کشور عزیزمان در همه عرصه ها هرچه بیشتر و بهتر افزوده گردد.

کلید واژه ها: صالحی


نظر شما :