العبادی: نمی‌خواهیم روابطمان با ترکیه به خطر افتد

۲۴ فروردین ۱۳۹۷ | ۰۶:۰۱ کد : ۱۹۷۵۹۵۵ سرخط اخبار

«حیدر العبادی» طی کنفرانس خبری، با رد خبر لشکرکشی ترکیه به مرزهای عراق و ورود نیروهای نظامی جدید به این کشور، گفت که بغداد نمی خواهد روابطش با ترکیه را به خطر اندازد.

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری فارس، «حیدر العبادی» نخست وزیر عراق، سه شنبه (دیروز) اعلام کرد که عراق روابطش با ترکیه را به خطر نمی اندازد و به عناصر حزب کارگران کردستان (پ.ک.ک) اجازه نخواهد داد که در عراق اسلحه حمل کنند.

به نوشته پایگاه خبری شبکه کُردی «رووداو»، العبادی طی کنفرانس هفتگی اش در بغداد اظهار داشت: عناصر پ ک ک نزدیک به 30 سال است که در خاک عراق حضور دارند. اگر آنها به عراق پناهنده شده اند، ما هیچ مشکلی با آنها نداریم و از بُعد انسانی به این مسئله می نگریم اما اجازه نخواهند داشت که در عراق اسلحه حمل کنند. ما نمی خواهیم که با هیچ طرفی وارد جنگ نیابتی شویم. لذا از آنها می خواهیم که کاملا از «سنجار» در منطقه کردستان عقب نشینی کنند. آنها همچنین اجازه ندارند که پرچمی غیر از پرچم عراق را بلند کنند. این موضع ماست. در عین حال قانون اساسی ما اجازه نمی دهند که هیچ نیرویی در عراق، همسایه این کشور را تهدید کند.

وی افزود: منافع ما در این نیست که رابطه بغداد با آنکارا به خطر افتد و ما از هیچ گروهی مقابل ترکیه حمایت نمی کنیم. در مقابل منافع و حاکمیتمان نیز برایمان مهم نیست. گزارش هایی به دست مارسیده که بیانگر ورود نیروهای ترکی به عراق است و من اکنون تاکید می کنیم که هیچ لشکرکشی ترکی در مرزهای عراق صورت نگرفته و نیروهای ترکی اخیرا وارد عراق نشده اند.

نخست وزیر عراق در حالی ورود نیروهای جدید ترکیه به کشورش را تکذیب می کند که «احسان چلبی» مدیر ناحیه «سیدکان» از توابع شهرستان «سوران» در استان «اربیل» عراق، چندروز پیش اعلام کرد که، نیروهای ترکیه وارد عمق 19 تا 20 کیلومتری اراضی منطقه کردستان شده اند و اقدام به احداث مقرهای نظامی بزرگ و کوچک کرده اند.

بر اساس گزارش های موجود، شمار زیادی از عناصر ارتش ترکیه پس از پیشروی با انجام عملیات های هلی برن، در منطقه سیدکان از توابع استان اربیل، مستقر شده اند و بر هشت ارتفاع (کوه) این منطقه، سیطره یافته اند.این کوه ها در 20 کیلومتری خاک  منطقه کردستان قرار دارند و بر مساحت وسیعی از مناطق مرزی شمال منطقه کردستان به نام دشت های برازگر و دوره ملک، مشرفند.

نخست وزیر عراق در ادامه تاکید کرد که متعهد است با هر تصمیمی برای مقابله با خطر داعش در اراضی سوریه، همراهی کند.

وی افزود: داعش هنوز در سوریه و نزدیکی مرزهای عراق حضور دارد و من متعهدم که تصمیمات لازم برای مقابله با این خطر و حمایت از عراقی و نیروهای امنیتی این کشور را اتخاذ کنم و دولت عراق از هر تلاشی برای برقراری صلح در سوریه حمایت می کند.

العبادی در ادامه افزود که در تماس تلفنی اخیرش با «دونالد ترامپ» رئیس جمهور آمریکا تاکید کرده است که بقای داعش در سوریه، هرچند که ضعیف شده باشد، خطری برای عراق و جهان است.

وی سپس به سفر اخیرش به ژاپن اشاره کرد و گفت که این کشور برای سرمایه گذاری گازی در عراق اعلام آمادگی کرده است.

کلید واژه ها: منطقه کردستان


نظر شما :