از سرگیری مذاکرات نورماندی پس از ۱۶ ماه در آلمان

۲۲ خرداد ۱۳۹۷ | ۱۶:۳۶ کد : ۱۹۷۷۱۹۹ سرخط اخبار

وزیر خارجه آلمان که میزبان همتایان روسی و اوکراینی خود با هدف از سرگیری روند حل بحران اوکراین پس از ۱۶ ماه بود، اعلام کرد که منافع دو کشور کاملا از هم جداست.

به گزارش ایسنا، به نقل از شبکه خبری دویچه وله، مقام های اوکراین و روسیه برای نخستین بار در طول یکسال گذشته روز دوشنبه و با میزبانی هایکو ماس، وزیر خارجه آلمان دیدار کردند.

وزیر خارجه آلمان که در کنار ژان ایو لودریان، همتای فرانسوی خود میانجی گری مذاکرات را در برلین برعهده دارد، پیش از نشست هشدار داد که منافع روسیه و اوکراین و دیدگاهشان در بسیاری از زمینه ها متفاوت است.

وی به روزنامه بیلد گفت: تحقق توافقات مینسک برای مدت طولانی متوقف شده و این به ضرر مردم اوکراین است که به دنبال صلح هستند. من هیچ تصوری از این نشست ندارم. آغاز جدید باید سخت باشد.

ماس همچنین پس از نشست چهار جانبه با مقام های فرانسوی، اوکراینی و روسی گفت: تمامی طرف ها توافق کردند که باید برنامه صلح مینسک را از همین حالا اجرایی کنند که شامل خروج تمامی تسلیحات سنگین از مناطق درگیر و تبادل بیشتر زندانیان است.

فرانسه و آلمان به اوکراین و روسیه پیشنهاد کمک لجستیکی برای تضمین پاکسازی زمین های مین گذاری شده در مناطق درگیر را داده اند.

وزیر خارجه آلمان همچنین گفت: با وجود فقدان مشهود پیشرفت در مذاکرات، من کاملا بر این باورم که یکی از اهداف مذاکرات سیاسی روز دوشنبه اعمال فشار بوده است.

کلید واژه ها: اوکراین


نظر شما :