تحریم آمریکا یا بروکراسی ایران؛ سرمایه‌گذاران خارجی از کدام فرار کردند؟

۳۰ خرداد ۱۳۹۷ | ۲۲:۴۱ کد : ۱۹۷۷۳۴۸ سرخط اخبار

درحالی شرکت ها و سرمایه گذاران خارجی تحت تاثیر خروج یک جانبه آمریکا از برجام و بازگشت تحریم ها علیه ایران، از کشورمان خارج می شوند که سرپرست معاونت سرمایه گذاری سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، اظهارنظر درباره وضعیت و جریان سرمایه گذاری خارجی در گردشگری ایران را هنوز زود می داند.

به گزارش ایسنا، پس از برجام سرمایه گذارانی از آلمان، ترکیه، فرانسه و ایتالیا راهی ایران شدند و توافق هایی در سطح وزارتخانه با سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری ایران برای ساخت هتل در یک دوره زمانی مشخص داشتند، سرمایه گذارانی از کویت و قطر نیز گروه های ارزیابی را به بازار ایران راهی کرده بودند که تا دو سال پس از برجام هم نتایج مستندی از حضور و سرمایه گذاری آن ها اعلام نشد، به گفته معاون اسبق سرمایه گذاری این سازمان، شاید در بین همه سرمایه گذاران خارجی که به بازار ایران فکر کرده بودند، تُرک ها که پیشینه حضور در ایران را داشته اند، قطعی ترین سرمایه گذاری را در این مدت انجام دادند، البته فقط در بخش هتل آن هم با شرکایی ایرانی.

اما علیرضا خائف ـ عضو کمیسیون گردشگری اتاق تهران ـ پاییز سال گذشته درحالی به غیبت سرمایه گذاران خارجی در بازار گردشگری ایران اشاره کرده بود که علی اصغر مونسان مردادماه همان سال در یک سخنرانی در زنجان از جذب ۴۳۰ میلیون دلار سرمایه گذار خارجی در مدت چهار سال خبر داده بود.

خائف گفته بود: «برخی سرمایه گذاران خارجی از ورود به بازار ایران می ترسند، چراکه تضمینی برای ضمانت سرمایه ی آن ها وجود ندارد. »

محمدعلی فرخ مهر ـ نایب رییس جامعه هتلداران ایران ـ نیز در نشستی با رییس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی وگردشگری  به شرایط سرمایه گذاری خارجی در گردشگری پس از برجام اشاره کرده و گفته بود که «از آن سرمایه گذاران خارجی که بعد از برجام گروه گروه راهی ایران شده بودند، خبری نیست و هیچکدام برای ساخت هتل در ایران دست به کار نشده اند. »

مونسان هم پیش از آن که بخش خصوصی اوضاع سرمایه گذاری خارجی را تشریح کند، با وجود آن که آماری کلی از حجم سرمایه گذاری خارجی بدون اشاره به پروژه های به سرانجام رسیده، داده بود، در سخنرانی زنجان به نکاتی اشاره کرد که نشان می داد به مشکلات سرمایه گذاری واقف است. او گفته بود: «سرمایه گذاران درشرایطی در بوروکراسی های اداری گیر می کنند و گاهی با نگاه تنگ نظرانه مواجه می شوند که استان ها صرفا با تکیه بر بودجه دولتی، از رشد رو به جلو نمی توانند برخوردار شوند. »

هرچند که او توقف جریان سرمایه گذاری خارجی را آن چنان که بخش خصوصی تشریح کرده، تایید نکرده و گفته بود: «کسی صحبت از توقف جریان سرمایه گذاری نکرده است. سرمایه گذار خارجی متناسب با همه بخش های کشور اقدام می کند. به هر حال ما گرفتاری هایی در حوزه تحریم و تعاملات بانکی داریم که اثرگذار بوده، اما با اقدامات اخیر دولت و تبادلات بانکی که هر روز افزایش می یابد، سرمایه گذاری خارجی نیز رونق پیدا می کند. »

سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری که پس از برجام دیدارهای فشرده ای با هیات های خارجی برای سرمایه گذاری در گردشگری بویژه هتل داشت، هیچ گاه اطلاعات شفافی درباره سرانجام آن توافق ها که در برخی موارد مکتوب و به عنوان سند امضاء شده بود، ارائه نکرد. اکنون با چرخش سیاسی آمریکا و تردیدهای اروپا برای ادامه همکاری با ایران، پرسش این است که وضعیت و سرانجام سرمایه گذاری خارجی در گردشگری که همواره تحت تاثیر نظام بروکراسی و شیوه سنتی سرمایه گذاری و مدیریت گردشگری در ایران، در موارد نادری به خط پایان رسیده است، چه خواهد شد؟

محمد محب خدایی ـ معاون گردشگری که همزمان سرپرستی معاونت سرمایه گذاری سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری ـ را دارد، در این باره به ایسنا گفت: هرچند شاهدیم برخی سرمایه گذاران خارجی در حوزه نفت، کشتیرانی و خودرو به خاطر تحریم ها و تهدیدهای آمریکا درحال خروج از کشور هستند، اما درباره گردشگری فعلا نمی توانیم نظر بدهیم، باید ببینیم شرایط چگونه می شود و سپس وضعیت را تشریح کنیم.

او بدون آن که وضعیت حال حاضر آورده های مالی خارجی ها در بخش گردشگری را اشاره کند، از تغییر رویه در سرمایه گذاری خبر داد و اظهار کرد: پی گیریم سهم سرمایه گذاری گردشگری در استان ها افزایش پیدا کند. به همین منظور اختیارات را به استانها تفویض می کنیم تا موافقت اصولی را برای طرح های سرمایه گذاری صادر کنند و پروسه طولانی بروکراسی کوتاه شود.

کلید واژه ها: سرمایه گذاری خارجی


نظر شما :