بیست و ششمین نشست گفت‌وگوهای سیاسی ایران و ژاپن در تهران برگزار شد

۲۶ مرداد ۱۳۹۸ | ۱۹:۰۶ کد : ۱۹۸۵۶۱۰ سرخط اخبار

بیست و ششمین نشست گفت‌وگوهای سیاسی ایران و ژاپن به ریاست عراقچی و همتای ژاپنی امروز (شنبه) در تهران برگزار شد.

به گزارش گروه سیاست خارجی خبرگزاری فارس، بیست و ششمین نشست گفت‌وگوهای سیاسی ایران و ژاپن به ریاست «تاکئو موری» معاون ارشد وزارت امور خارجه ژاپن و سید عباس عراقچی معاون سیاسی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران امروز (شنبه) در محل وزارت خارجه جمهوری اسلامی ایران در تهران برگزار شد.

در این نشست، گفت‌و‌گوهای صریحی در مورد روابط دوجانبه و راه‌های گسترش آن انجام شد و طرفین در خصوص تحولات مربوط به برجام و اوضاع منطقه خلیج فارس و آسیای غربی با یکدیگر بحث و تبادل نظر کردند. 

معاونان وزرای خارجه دو کشور همچنین با اشاره به اهمیت سفر اخیر «آبه شینزو» نخست وزیر ژاپن به تهران، علاقمندی خود را برای ادامه مشورت‌های عالیرتبه سیاسی ابراز کردند.

به گزارش فارس، معاون ارشد وزارت خارجه ژاپن همچنین امروز با محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه ایران دیدار کرد و گفت که توکیو برای روابط با تهران و تداوم ‌رایزنی‌ها اهمیت زیادی قائل است.(اینجا بخوانید)

«کنجی یامادا» معاون وزیر امور خارجه ژاپن نیز دیگر مقام ژاپن بود که اخیرا با سفر به تهران با عراقچی دیدار کرده بود. او چهارشنبه ۹ مرداد در تهران با سیدعباس عراقچی معاون سیاسی وزیر امور خارجه کشورمان دیدار کرد.

در این ملاقات معاون سیاسی وزیر امور خارجه ضمن مثبت ارزیابی کردن سفر اخیر شینزو آبه به کشورمان، از حسن نیت دولت ژاپن برای تقویت روابط دو کشور و کاهش تنش در منطقه خاورمیانه استقبال و مواضع کشورمان را در قبال برجام تشریح و خواستار برداشتن گام‌های عملی اعضای برجام برای حفظ این توافق شد.

معاون وزیر امور خارجه ژاپن نیز در این دیدار بر اهمیت روابط حسنه دو کشور تاکید و اظهار داشت: علی رغم محدودیت‌های موجود، توکیو به دنبال افزایش دامنه همکاری‌های خود با ایران در حوزه های مختلف از جمله در حوزه‌های سلامت، محیط زیست و مقابله با بلایای طبیعی است.

کلید واژه ها: ایران و ژاپن


نظر شما :