ایندیپندنت در گزارشی نوشت آمریکا در اعلام حمایت از مردم ایران صادق نیست/ تحریم‌ها دلیل وضعیت اقتصادی فعلی ایران است

۲۹ آبان ۱۳۹۸ | ۱۴:۴۵ کد : ۱۹۸۷۶۲۲ سرخط اخبار

روزنامه ایندیپندنت در گزارشی با بررسی اعتراضات اخیر در برخی شهرهای کشورمان نوشت: وقتی دولت ترامپ می‌گوید از مردم ایران حمایت می‌کند، صداقت ندارد چراکه تحریم‌های واشنگتن دلیل وضعیت اقتصادی کنونی ایران است.

به گزارش ایسنا، روزنامه ایندیپندنت در گزارش خود نوشت که با شکل‌گیری برخی اعتراضات در ایران طی روزهای گذشته دولت آمریکا اعلام کرده است که این شرایط نتیجه افزایش بهای بنزین است اما حقیقت این است که سهم آمریکا در به وجود آمدن این بحران اقتصادی باید مورد توجه قرار گیرد.

ایندیپندنت در ادامه نوشت: اگرچه دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا تاکنون در توئیتر واکنشی به این حوادث نشان نداده است اما برخی مقامات آمریکایی به آن واکنش نشان داده‌اند. کاخ سفید بیانیه‌ای صادر و در آن از مردم ایران حمایت کرد. مایک پمپئو وزیر امورخارجه آمریکا نیز در پیامی حمایت خود را از ایرانی‌ها اعلام کرد.

به نوشته این روزنامه انگلیسی، اما منتقدان بر این باورند که حمایت‌های دولت ترامپ از مردم ایران صادقانه نیست چراکه آمریکا مسئول وضعیت اقتصادی کنونی است که این کشور اکنون با آن مواجه است.

اسد راد، پژوهشگر شورای ملی ایران- آمریکا  در این باره به ایندیپندنت گفت که دولت ترامپ می‌تواند با رفع تحریم‌ها و اجازه فروش نفت به ایران، بهبود وضعیت اقتصادی را که طبق برجام قرار بود این کشور به آن دست یابد برای ایرانی‌ها به وجود آورد.

رئیس جمهور  آمریکا سال گذشته (میلادی) به‌طور یک‌جانبه از توافق هسته‌ای با ایران خارج شد و سپس تحریم‌های این کشور را که به واسطه توافق لغو شده بودند، بازگرداند.

کارشناسان حقوق بشر در طول این مدت بارها نسبت به تاثیرات منفی تحریم‌های اقتصادی آمریکا بر زندگی روزمره مردم ایران هشدار داده‌اند.

سارا لی ویتسون سرپرست بخش خاورمیانه و شمال آفریقا در دیده‌بان حقوق بشر در گفت‌وگو با ایندیپندنت خاطر نشان کرد که اگر مایک پمپئو به‌طور واقعی خواهان کمک به مردم ایران است می‌تواند برای رفع تحریم‌ها قدم بردارد که بر اقتصاد و سلامت مردم ایران تاثیر گذاشته است.

ایندیپندنت در پایان نوشت: دولت ترامپ همچنین به دلیل استاندارد دو گانه‌اش در مواجهه با دولت‌های خارجی، زمانی که متحد واشنگتن  به شمار می‌آیند، مورد انتقاد قرار دارد. دولت ترامپ از اعتراضات تنها در صورتی که به نظر همگام با سیاست خارجی آمریکا به نظر بیاید، حمایت می‌کند.

انتهای پیام


( ۲ )

نظر شما :