تاکید فرماندهان نیروی دریایی ایران و پاکستان بر گسترش روابط طرفین

۱۹ آذر ۱۳۹۸ | ۱۲:۳۵ کد : ۱۹۸۸۰۷۲ سرخط اخبار

فرمانده نیروی دریایی ارتش ضمن تقدیر از موضوعات مطرح شده پیرامون تعامل دو نیروی دریایی ایران و پاکستان، گفت: چنانچه ستادهای دو طرف به توافق برسند، همکاری بیشتری خواهیم داشت و ما از اکنون آماده اعزام ناو به بنادر پاکستان هستیم و معتقدیم این اراده برای تعامل دو طرف نیز وجود دارد.

به گزارش ایسنا،‌ دریادار خانزادی که به دعوت رسمی فرمانده نیروی دریایی پاکستان به این کشور سفر کرده، در دیدار با فرمانده نیروی دریایی پاکستان، با اشاره به ریاست نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران در اجلاس آیونز، گفت: ما تلاش های زیادی در این دوره انجام داده ایم و در این فضا همکاری های پاکستان نیز بسیار موثر بوده است و منتظریم تا پاکستان نیز در رزمایش امنیت دریایی حضور یابد.

فرمانده نداجا، موضوع دریا را برای دو کشور پاکستان و ایران بسیار مهم توصیف کرد و گفت: در موضوع ارتباط دو کشور در دریا، تنها نفت و رابطه از طریق نفت مطرح نیست، بلکه موضوع ژئوپلیتیک منطقه و ظرفیت های ویژه‌ای که در اختیار دارد و ظرفیت گذرگاه ها خیلی مهم است.

دریادار خانزادی افزود: گواتر، چین را به اقیانوس هند متصل و ظرفیت های خوبی برای پاکستان فراهم کرده است و بندر چابهار نیز چنین فضایی را برای ایران فراهم کرده است.

وی گفت: این دو ظرفیت نه تنها یکدیگر را تضعیف نمی کنند، بلکه تقویت کننده هم هستند که تاثیر آن نیز در آینده برای دولت ها نمایان می‌شود.

فرمانده نیروی دریایی ارتش خاطرنشان کرد: بسیاری از دولت های خارجی تلاش می کنند تا این ظرفیت ها فعال نشوند؛ چرا که بهره گیری از این ظرفیت ها منزلت منطقه ای و جهانی برای دو کشور ایجاد می کند و این در تقابل با منافع آنهاست برای همین ما همواره شاهد اقدامات تفرقه انگیزانه بین کشورها هستیم که مقابله با این توطئه ها هوشمندی کشورهای همسایه را می طلبد.

دریادار خانزادی با تاکید بر اینکه عدم حضور بیگانگان منطقه را امن‌تر می کند، افزود: مردم منطقه در حال هوشیار شدن هستند و کشورها روحیه همگرایی را تقویت می کنند. ما هم تمام تلاش خود را می‌کنیم تا کشورهای منطقه را تقویت کنیم.

دریاسالار ظفر محمود عباسی فرمانده نیروی دریایی پاکستان نیز در این دیدار اظهار کرد: ما برای این سفر ارزش زیادی قائل هستیم؛ چرا که ما دو کشور جمهوری اسلامی هستیم و اشتراکات زیادی در حوزه های فرهنگی و مذهبی داریم و این اولین سفر فرمانده نیروی دریایی جمهوری اسلامی به پاکستان است.

وی افزود: ما مشترکاتی در کریدور دریایی چین و پاکستان داریم تا به سطح درآمد مسلمانان منطقه کمک کند.

فرمانده نیروی دریایی پاکستان تصریح کرد: وجود این کریدور فرصت خوبی برای استفاده اقتصادی است و ایران می تواند نقطه اتصال خوبی برای شرق و غرب باشد.

وی ادامه داد: نقطه اتحاد این کریدور دو بندر چابهار و گواتر هستند که می توانند بجای رقابت، رفاقت کنند و دو نیروی دریایی می توانند در دریا دست به دست هم دهند.

فرمانده نیروی دریایی پاکستان ضمن تشکر از نیروی دریایی ایران برای شرکت در رزمایش مشترک، گفت:  سطح روابط دو نیروی دریایی کافی نیست و ما باید در این منطقه نقش خود را بیشتر کنیم.

انتهای پیام

کلید واژه ها: ایران و پاکستان


نظر شما :