عراقچی: سفیر انگلیس مجددا بازمی گردد/برخورد بسیار تندی با او صورت گرفت

۰۱ بهمن ۱۳۹۸ | ۱۵:۳۶ کد : ۱۹۸۸۹۹۷ سرخط اخبار

معاون سیاسی وزیر خارجه با بیان اینکه برخورد بسیار تندی با سفیر انگلیس در تهران صورت گرفت، گفت که انگلیس سفیرش را عوض نکرده و او مجددا به تهران بازمی گردد.

به گزارش خبرنگار گروه سیاست خارجی خبرگزاری فارس، سید عباس عراقچی معاون سیاسی وزیر امور خارجه امروز (دوشنبه) پس از جلسه کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در جمع خبرنگاران درباره برخورد با «راب مک ایر» سفیر انگلیس در تهران در پی حضورش در تجمعی غیرقانونی در تهران عنوان کرد: سفیر را احضار و برخورد بسیار تندی با وی صورت گرفت و بعد از آن وزارت خارجه بیانیه داد و در سطر آخر بیانیه تاکید کردیم که اگر چنین اقدامی تکرار شود، دیگر فقط به احضار بسنده نخواهیم کرد.

عراقچی افزود: فکر می کنم پیام روشنی به طرف انگلیسی در قبال این اقدام نامتعارف داده شد.

وی همچنین درباره تغییر سفیر کنونی انگلیس خاطرنشان کرد: انگلستان هنوز سفیرش را عوض نکرده و ایشان از کشور خارج شده، بنابر دلایلی که خودشان می دانند و مجددا هم برخواهد گشت.

به گزارش فارس، حضور «راب مک ایر» سفیر انگلیس در تجمعی غیرقانونی مقابل دانشگاه امیرکبیر در روز شنبه ۲۱ دی ماه به دلیل نامشخص بودن هویتش، به دستگیری ۱۵ دقیقه ای او منجر و بلافاصله بعد از مشخص شدن هویتش آزاد شد. این اقدام خلاف شئونات دیپلماتیک سفیر، مورد اعتراض مردم، مسئولان و نمایندگان مجلس قرار گرفت و تجمعی اعتراض آمیز نیز یک روز بعد (۲۲ دی ماه) مقابل سفارت انگلیس در تهران برگزار شد و عصر همان روز هم منجر به احضار سفیر انگلیس به وزارت خارجه شد و اعتراض شدید ایران نسبت به رفتار وی به او و دولتش ابلاغ شد و دو روز بعد نیز سفیر انگلیس به لندن بازگشت. یک سخنگوی وزارت خارجه انگلیس در این باره اعلام کرد که راب مک ایر برای پاره ای مشورت ها به لندن آمده و به تهران باز می گردد.

انگلیس همچنین اقدام به احضار حمید بعیدی نژاد سفیر ایران در انگلیس کرد که وزارت خارجه ایران نیز در واکنش به این اقدامات، بیانیه ای شدید الحن صادر و اعلام کرد که اگر این گونه اقدامات از سوی سفیر انگلیس مجددا صورت گیرد، ایران دیگر فقط به احضار سفیر بسنده نخواهد کرد. (اینجا بخوانید)

* جزییات نشست کمیسیون امنیت ملی

معاون سیاسی وزیر خارجه درباره نشست کمیسیون امنیت ملی بیان کرد: در این نشست بحث بسیار جدی درباره ماجرای حضور سفیر انگلیس در یک تجمع غیرقانونی صورت گرفت، بحث‌ها از دستگاه‌ها و ارگان‌های مختلف مطرح شد و نیروی انتظامی که سفیر انگلیس را به عنوان یک فرد خارجی در این تجمع دستگیر کرده بود، گزارش این موضوع را به کمیسیون امنیت ملی مجلس ارائه کرد.

معاون سیاسی وزیر امور خارجه افزود: وزارت امور خارجه نیز در این زمینه گزارش‌های لازم را ارائه کرده است.

عراقچی عنوان کرد: سفیر انگلیس به عنوان یک فرد خارجی در تجمع غیرقانونی دستگیر شده بود و نیروی انتظامی پس از این اقدام با وزارت امور خارجه تماس گرفت و بعد از احراز هویت، سفیر انگلیس بلافاصله آزاد شد.

معاون وزیر امور خارجه افزود: پشت صحنه این مسئله و احتمالاتی هم که وجود داشت بررسی شد و وزارت امور خارجه گزارش کاملی را از اقداماتی که انجام داده است، ارائه کرد.

وی با بیان اینکه سفیر انگلیس در تهران، بلافاصله از سوی وزارت امور خارجه احضار و بیانیه‌ای نیز از سوی وزارت خارجه صادر شد، گفت: گزارش مرحله دوم احضار سفیر انگلیس به وزارت امور خارجه و هشدار‌های ما به سفیر انگلیس در نشست امروز کمیسیون امنیت ملی مجلس ارائه شد.

کلید واژه ها: سید عباس عراقچی ایران و انگلیس


( ۱ )

نظر شما :