تاکید برهم صالح بر لزوم توقف عملیات‌های نظامی ترکیه در خاک عراق

۱۹ تیر ۱۳۹۹ | ۱۱:۴۹ کد : ۱۹۹۳۰۸۱ سرخط اخبار

رئیس جمهوری عراق بر لزوم توقف عملیات‌های نظامی ترکیه در خاک کشورش تاکید کرد.

به گزارش ایسنا، به نقل از شفق نیوز، برهم صالح، رئیس جمهوری عراق در دیدار با تعدادی از سفرای کشورهای راه‌های تقویت روابط با کشورهای عربی و توسعه چشم‌اندازهای همکاری در زمینه‌های مختلف با هدف تضمین منافع متقابل را مورد بررسی قرار داد.

برهم صالح در جریان این دیدار خاطرنشان کرد: عراقی مقتدر و دارای حاکمیت، یک پروژه ملی است که از امنیت، ثبات و آرامش جامعه حفاظت خواهد کرد. ثبات عراق یکی از ارکان اصلی ثبات منطقه‌ای به شمار می‌آید.

وی در ادامه افزود: عراق کشوری قدرتمند و تاثیرگذار بر تحولات منطقه‌ای و بین‌المللی است و  همگان باید به حاکمیت آن احترام بگذارند و به منظور ایجاد روابطی پیشرفته مبتنی بر تفاهم مشترک در خصوص برخی از مسائل کنونی، نباید در امور داخلی آن مداخله کرد.

رئیس جمهوری عراق در جریان این دیدار بر اهمیت حمایت از راهکارهای مسالمت‌آمیز برای حل بحران‌ها و تنش‌های منطقه با هدف تقویت امنیت و ثبات تمامی کشورها، تاکید کرد.

رئیس جمهور عراق ضمن تاکید بر لزوم توقف عملیات‌های نظامی ترکیه به خاک عراق ‏و ممانعت از تعرض به حاکمیت آن، از موضع کشورهای دوست و اتحادیه عرب در حمایت از عراق در برابر تداوم نقض‌های ترکیه و نیز حمایت از امنیت و ثبات عراق تشکر و قدردانی کرد.

رئیس جمهور عراق بر لزوم همکاری و هماهنگی مشترک به خاطر دستیابی به راهکارهایی برای مشکلات مرزی میان کشورها از طریق راه‌های دیپلماتیک، رایزنی‌های جدی و همکاری مشترک تاکید کرد.

انتهای پیام


نظر شما :

ناشناس ۱۹ تیر ۱۳۹۹ | ۱۴:۰۲
هدف ترکیه توسعه طلبی هست جنک با پ ک ک بهانه ترکیه برای جنایت بیشتر علیه مردم کورد در شمال عراق و سوریه هست
علی ۲۱ تیر ۱۳۹۹ | ۱۸:۱۰
در جواب کامنت ۱۴:۰۲که نوشته هدف ترکیه توسعه طلبی است،،،دوست محترم پس هدف pkkاز تروریست بازی چیست، اگر ترکیه هدفش جنایت علیه مردم کرد شمال عراق وسوریه است، چرا بیش از ۳۰ در صد پناهجویان سوریه ای وعراقی کرد تبار هستند که در نتیجه ظلم وستم pkk وpyd به ترکیه پناهنده میشوند. چرا روابط حکومت خودگردان بارزانی با ترکیه بسیار صمیمی است،چرا زمانیکه نیروهای بارزانی وطالبانی همدیگر را می کشتند ،آیا این ترکیه نبود که آنها را آشتی داد وجنگ را خاتمه داد در جریان حلبچه بیش از یک میلیون کرد به ترکیه پناه آوردند،که خیلیهایشان هنوز ماندگار شده اندوبه دلیل مسمومیت وآثار شیمیایی هنوز نرفته اند..چرا نزدیک نیمی از طرفداران اردوغان در مجلس ملی ترکیه کردتبار هستند،چرا اکثر شهرداران مناطق کرد نشین عضو حزب عدالت وتوسعه اردوغان هستند. ترکها به هیچ وجه دشمن کردها نیستند،بلکه این تروریستهای pkk هستند که در خدمت آمریکا،وغربیان هر روز به منافع ترکیه آسیب میزند، اگر امروز هم تروریستها اسلحه را کنار بگذارند،واز طریق کانالهای دموکراتیک حق وحقوقشان را دنبال کنند،کسی با کردها کاری ندارد، در صورتیکه آزادی های کل مردم ترکیه با کردها یکسان است،وفقط موضوع زبان بود که آنهم با ایجاد چندین کانال تلوزیونی ورادیویی حل شده،وحتی تدریس زبان کردی هم آزاد است،بطوریکه از طریق کانالهای تلوزیونی،هم آموزش زبان کردی داده میشود، پس معلوم است نیت تروریستها زبان هم نیست،بلکه تقسیم مملکت است،که این هم در هیچ مملکت دنیا مجاز نیست،حتی در آمریکا وانگلیس ،چین .روس .هم مجاز نیست. پس بیخود شعار ندهید.وسابقه خود را بیش از این مخدوش نکنید،،در چین وضع ۱۵۰ میلیون مسلمان که وضعشان مشخص است،ودر روسیه ۳۵ میلیون مسلمان وضعشان از چچنها معلوم است،و۲۵۰ میلیون مسلمان هند که از نظر قانون هند جزو ملت هند به حساب نمی آیند،وچند ماه پیش هم وسط خیابان مسلمانها را سر میبریدند..حتی در خودآلمان بیش از پنج میلیون مسلمان حق ندارند ادعای حقوق مذهبی قومی کنند،ودر میانمار هم وضع مشخص است.ودر بارسلوناهم رهبر شان از ترس دولت اسپانیا به بلژیک گریخت که در آنجاهم در حصر خانگیست،پس در کجای دنیا برای تروریستها حق وحقوقی اجاد شده که ترکیه به تروریستها نداده،کمی انصاف ضرر نداردبلکه مفید میباشد.