استاد دانشگاه شانگهای: واشنگتن تمایلی به لغو تحریم‌ها ندارد/ چین در موضوع برجام از آمریکا تبعیت نمی‌کند

۱۰ آذر ۱۴۰۰ | ۱۳:۰۶ کد : ۲۰۰۸۰۱۹ سرخط اخبار

استاد دانشگاه شانگهای معتقد است، علیرغم اصرار ایران بر لغو تمام تحریم‌ها واشنگتن تمایلی به این کار ندارد و حتی اگر آنها برخی از تحریم‌ها را لغو کنند، شرایط جدیدی به ایران تحمیل خواهند کرد.

به گزارش گروه دیگر رسانه‌های خبرگزاری فارس، در آستانه دور جدید مذاکرات هسته‌ای اخباری مبنی بر تلاش آمریکایی‌ها به منظور هماهنگی مواضع دو کشور چین و آمریکا در خصوص مذاکرات هسته‌ای با ایران منتشر شد. بر این اساس، جو باید در آخرین تماس تلفنی خود با «شی جین پینگ» -رییس جمهور چین- ظرفیت‌های خود را برای همراه کردن چین با سیاست‌های آمریکا در قبال برنامه هسته‌ای ایران به کار گرفته است. با این حال چینی‌ها همواره بر موضع خود مبنی بر لزوم بازگشت آمریکا به برجام و «لغو همه تحریم‌های غیرقانونی» تاکید کرده‌اند. 

در همین رابطه ایسکانیوز با هدف بررسی مواضع چین در خصوص دور جدید مذاکرات و احتمال تغییر در آن به خواست آمریکا، مصاحبه‌ای با خانم دکتر «جیانوی هن» -استاد روابط بین‌الملل دانشگاه شانگهای و کارشناس مسائل ایران- انجام داده است که بخش‌های مهم آن در ادامه آمده است.

چین در موضوع برجام از آمریکا تبعیت نمی‌کند

- چین سیاست خارجی مستقلی را در مورد موضوع هسته‌ای ایران دنبال می‌کند و تحت تأثیر آمریکا قرار نخواهد گرفت که به راحتی موضع خود را تغییر دهد.

- آمریکا امیدوار است که چین منافع این کشور در موضوع هسته‌ای ایران را تامین کند؛ اما این بدان معنا نیست که چین اصول خود را مطابق با قصد آمریکا تغییر خواهد داد.

- چین همواره از لغو تحریم‌های غیرقانونی علیه ایران حمایت کرده و خواستار بازگشت آمریکا به برجام بوده است. موضع چین مبتنی بر عدالت است و منافع ایران را نادیده نخواهد گرفت.

واشنگتن تمایلی به لغو تحریم‌ها ندارد

- شخصا امیدوارم که مذاکرات وین نتایج مثبتی همراه داشته باشد اما واقعیت حس بدبینانه‌ای به من می‌دهد. حتی اگر بایدن به توافق بازگردد، هیچ تضمینی وجود ندارد که دولت بعدی دوباره آن را لغو نکند.

- ایران خواستار لغو تمامی تحریم‌های دوران ترامپ است که واشنگتن تمایلی به انجام آن ندارد و حتی اگر برخی از آنها برداشته شود، شرایط جدیدی به ایران تحمیل خواهند کرد.

- با این حال، من شخصا معتقدم که حتی اگر دولت بعدی مخالف توافق باشد، بازگشت دولت فعلی ایالات متحده به برجام همچنان بسیار حائز اهمیت است. اگر بایدن به توافق بازگردد، منافع عملی برای ایران به وجود خواهد آمد.

آمریکا نمی‌تواند رشد کشوری متفاوت از ارزش‌های خود را تحمل کند

- رقابت بین چین و آمریکا وارد بن بست شده و برای مدت طولانی ادامه خواهد داشت.

- با توجه به برداشت منفی از چین در ایالات متحده و احساس تهدید فزاینده ناشی از ظهور چین، ایالات متحده نمی‌تواند رشد بیشتر کشوری متفاوت از  نظام دموکراتیک و ارزش‌های خود را تحمل کند. از این منظر، رقابت چین و آمریکا در آینده نیز ادامه خواهد داشت.


( ۳ )

نظر شما :