پوتین: دارایی‌های افغانستان باید آزاد شود، طالبان سلاح نمی‌خرد

۱۰ آذر ۱۴۰۰ | ۱۳:۰۸ کد : ۲۰۰۸۰۲۵ سرخط اخبار

ولادیمیر پوتین گفته ‌است که طالبان میلیاردها دلار تسلیحات دارد که از دولت قبلی افغانستان و آمریکا باقی مانده است؛ به گفته او، آن‌ها نیازی به خرید بیشتر تسلیحات ندارند و بنابراین دارایی‌های افغانستان باید آزاد شود.

به گزارش ایسنا، به نقل از پایگاه خامه پرس، ولادیمیر پوتین،‌ رئیس جمهوری روسیه در اتحادیه اقتصادی در مسکو اظهار کرد که طالبان به شدت به آن دارایی‌ها برای رسیدگی به بحران بشردوستانه، خرید دارو و حمایت از کودکان افغان احتیاج دارد.

پوتین در حال حاضر به کشورها و نهادهای بین‌المللی پیوسته که از غرب خواسته‌اند تا بودجه ۹ میلیارد دلاری افغانستان را برای کمک برای بحران بشردوستانه آزاد کند.

رئیس جمهوری روسیه از "بانک‌های غربی" به خصوص "بانک‌های آمریکایی" خواسته است تا این بودجه را برای کمک‌های بشردوستانه آزاد کنند. پوتین افزود: افغانستان در حال ورود به یک موقعیت وخیم است. اکنون وقت تشویق طالبان نیست اما این کار قسمتی از کنترل شرایط افغانستان است.

همچنین پوتین، متحدان غربی را به جرم اینکه از افغانستان "درس نمی‌گیرند" و "اشتباهات تکراری گذشته" را در سایر قسمت‌های جهان تکرار می‌کند، متهم کرد.

درخواست برای آزادسازی دارایی‌های افغانستان همزمان با تصمیم "بانک جهانی" درخصوص آزادسازی ۵۰۰ میلیون دلار جهت کمک به افغانستان داده شد که طالبان از این "تصمیم" استقبال کرده است.


نظر شما :