عمان به هواپیماهای اسرائیلی اجازه عبور از حریم هوایی‌اش را نمی‌دهد

۲۹ مرداد ۱۴۰۱ | ۰۲:۵۶ کد : ۲۰۱۴۰۰۴ سرخط اخبار

به دنبال ادعای تل‌آویو درباره گشایش قریب‌الوقوع حریم هوایی عمان به روی پروازهای این رژیم، منابع خبری عبری از مخالفت عمان با این مسئله پرده برداشتند.

به گزارش ایسنا، روزنامه عبری زبان "اسرائیل هیوم" نوشت که عمان به هواپیماهای رژیم صهیونیستی اجازه عبور از حریم هوایی‌اش را نمی‌دهد.

این روزنامه همچنین گزارش داد: این مخالفت به این معنا است که نمی‌توان از باز شدن حریم هوایی عربستان به روی هواپیماهای اسرائیل بهره برد تا مسافت پرواز به مقاصد شرق آسیا را کوتاه کرد.

این خبر درحالی امروز (جمعه) منتشر شده است که دینا بن-تال، مدیرعامل شرکت هواپیمایی "ال‌عال" اسرائیل، جمعه گذشته مدعی شد که "ظرف چند روز آینده" عمان هم مشابه عربستان آسمانش را به روی هواپیماهای این شرکت باز خواهد کرد.

مدیرعامل شرکت هواپیمایی "ال‌عال" در یک کنفرانس خبری گفت، اگرچه این شرکت اجازه پیدا کرده که از آسمان عربستان عبور کند، اما برای کوتاه شدن پروازها به مقاصد شرق آسیا، هواپیماهای اسرائیلی نیاز دارند که از آسمان عمان نیز عبور کنند.

اوایل تیرماه، عربستان اعلام کرد که آسمانش را به روی هواپیماهای تمامی کشورها و طرف‌ها در سراسر جهان باز می‌کند.

با این تصمیم، عربستان به یکی از مهم‌ترین سیاست‌های ضداسرائیلی‌اش که به مدت ۷۴ سال آن را اجرا کرده بود، پایان داد.

کمی بعد از اعلان عمومی حکومت عربستان، شرکت «ال‌عال» به همراه یک شرکت کوچکتر هواپیمایی اسرائیلی به نام «آرکیا» اعلام کردند که برای گرفتن مجوز پرواز از آسمان عربستان اقدام کرده‌اند.

باز شدن آسمان عربستان به روی اسرائیل، یکی از جنبه‌های مهم سفر اخیر جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا به خاورمیانه بود.

اگر هواپیماهای اسرائیلی اجازه پیدا کنند که از آسمان عمان نیز عبور کنند، پروازهایشان به کشورهایی مانند هند و تایلند بین یک و نیم تا دو ساعت کوتاهتر خواهد شد.

علاوه بر مدت زمان پرواز، این شرکت‌ها می‌توانند در هزینه سوخت نیز صرفه‌جویی کنند.

در حال حاضر شرکت‌های اسرائیلی برای این مقاصد محبوب، از روی دریای سرخ به سوی جنوب پرواز می‌کنند و بعد از دور زدن یمن، به اقیانوس هند و باقی نقاط آسیا می‌رسند.

بن-تال گفته بود که شرکت هواپیمایی «ال‌عال» در حال تغییر برنامه‌های پرواز بر اساس مسیرهای جدید است.

انتهای پیام

 
 
 


نظر شما :