"جورجیا ملونی" اولین نخست‌وزیر زن ایتالیا شد

۳۰ مهر ۱۴۰۱ | ۱۵:۳۴ کد : ۲۰۱۵۳۵۲ سرخط اخبار

رئیس‌جمهوری ایتالیا از خانم جورجیا ملونی خواسته تا به عنوان نخست‌وزیر جدید این کشور دولت تشکیل دهد و کابینه او احتمالا امروز (شنبه) سوگند یاد کند.

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری راشا تودی، دولت ائتلافی جدید ایتالیا قرار است با مشارکت چندین حزب دست راستی شامل "برادران ایتالیا" متعلق به جورجیا ملونی، "حزب لیگ" متعلق به ماتئو سالوینی و حزب "فورزا ایتالیا" به رهبری سیلویو برلوسکنی، سیاستمدار کهنه‌کار و نخست‌وزیر پیشین این کشور تشکیل شود.  

ملونی در صفحه فیس‌بوک رسمی خود در پیامی نوشت: ما آماده اداره ایتالیا هستیم. ما با آگاهی و شایستگی قادر به رویارویی با فوریت‌ها و موارد اضطراری دوران خودمان هستیم.  

حزب "برادران ایتالیا" در انتخابات زودهنگام ۲۵ سپتامبر اکثریت آرا را به دست آورد.

در همین حال از ماتئو سالوینی، وزیر کشور پیشین و آنتونیو تاجانی، رئیس سابق پارلمان اروپا به عنوان دو عضو کابینه خانم ملونی نام می‌برند.

ملونی ساعت ۱۰ صبح امروز شنبه (به وقت ایتالیا) رسماً سوگند یاد کند.

با این حال انتشار یک فایل صوتی منتسب به سیلویو برلوسکنی، نخست‌وزیر پیشین ایتالیا که می‌گوید با ولادیمیر پوتین هدایا و نامه‌های محبت‌آمیزی رد و بدل کرده، کار را برای ائتلاف دست راستی خانم ملونی دشوار کرده است.

ملونی روز پنج‌شنبه ۲۰ اکتبر به حزب فورزا ایتالیا و برلوسکنی هشدار داد در صورتی که چنین مواضعی در قبال روسیه و جنگ اوکراین داشته باشند، اعضای این حزب جایی در کابینه او نخواهند داشت.

تهدید ملونی در حالی مطرح شده است که او برای تشکیل دولتش به حمایت حزب فورزا ایتالیا به رهبری برلوسکنی نیاز دارد. ماتئو سالوینی، دیگر متحد ملونی از دیگر افرادی است که همواره پوتین را مورد تحسین قرار داده است. ملونی که قاطعانه از ناتو حمایت می‌کند حمله نظامی روسیه به اوکراین را محکوم کرده است.


( ۳ )

نظر شما :