اردوغان شرکت "لافارژ" فرانسه را مهمترین حامی "تروریسم" خواند

۳۰ مهر ۱۴۰۱ | ۱۵:۳۵ کد : ۲۰۱۵۳۵۴ سرخط اخبار

رئیس‌جمهوری ترکیه گفت که شرکت "لافارژ" که غول سیمان‌ فرانسه است، اکنون به عنوان یکی از مهمترین نهادهای حامی "تروریسم" نمایان شده است.

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری آناتولی، رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه گفت: زمانی که من گفتم غول سیمان فرانسه به نام لافارژ چگونه از سازمان‌های تروریستی در شمال سوریه حمایت می‌کند و به آنها کمک می‌رساند، فرانسوی‌ها این را درک نکردند.

اردوغان در دوازدهمین کنفرانس وزرای اطلاع‌رسانی سازمان همکاری اسلامی در استانبول گفت: من این را به امانوئل ماکرون، رئیس‌جمهوری فرانسه گفتم. حال در پارلمان فرانسه، آنها از ماکرون درباره داستان لافارژ می‌پرسند. در حال حاضر لافارژ به یکی از مهمترین موضوعات در دستورکار فرانسه تبدیل شده است. لافارژ اکنون به‌ عنوان یکی از مهمترین نهادهای حامی تروریسم کاملاً افشا شده است.

شرکت لافارژ سه‌شنبه گذشته بابت حمایت از چندین گروه "تروریستی" در سوریه بین سال‌های ۲۰۱۳ تا ۲۰۱۴ از جمله داعش، از سوی یک دادگاه آمریکایی با جریمه سنگین ۷۷۸ میلیون دلاری مواجه شد.  

اردوغان گفت، گرچه ترکیه "تنها کشور"ی است که در میدان جنگ با گروه تروریستی داعش می‌جنگد، اما مورد "اتهامات غیراخلاقی" قرار دارد، افزود: یکی یکی با شواهد و تصمیمات دادگاه فاش شده، آن کسانی که دیروز به ما اتهام سر و کار داشتن با داعش را می‌زدند، در همان دوره با تروریست‌ها تجارت کرده و میلیون‌ها یورو به آنها پول داده‌اند.

اردوغان در این کنفرانس گفت که تنوع منابع خبری و افزایش مشارکت رسانه‌ها، به‌ویژه رسانه‌های اجتماعی، در زندگی روزمره مزایای بسیاری و همچنین خطرات حیاتی را به همراه دارد. او افزود: آلودگی اطلاعاتی و اطلاعات نادرست، سرلوحه این تهدیدات است.

در کنفرانس دو روزه وزرای اطلاع‌رسانی سازمان همکاری اسلامی، وزرا و نمایندگان عالی‌رتبه از ۵۷ کشور جهان درباره موضوعاتی بحث خواهند کرد که باعث تعمیق همکاری‌ها در زمینه‌های رسانه، ارتباطات و اطلاع‌رسانی در جهان اسلام می‌شود.

این کنفرانس که با موضوع "مبارزه با اطلاعات نادرست و اسلام‌هراسی در عصر پسا حقیقت" برگزار شده، با هدف توسعه و تقویت همکاری کشورهای اسلامی در زمینه رسانه و ارتباطات است.

اردوغان در این رابطه گفت: اخبار جعلی و حمایت از سازمان‌های تروریستی یک روی سکه را تشکیل می‌دهند، در حالی که روی دیگر آن اسلام‌هراسی و بیگانه‌هراسی است.

رئیس‌جمهوری ترکیه همچنین گفت که "تروریسم دیجیتال" نه تنها تهدیدی آشکار برای دموکراسی و صلح اجتماعی، بلکه برای امنیت ملی کشورها به شمار می‌رود.


( ۶ )

نظر شما :