حمایت ایران از تحویل هشتمین محموله کمک‌های انسان‌دوستانه به سوریه

۰۹ آذر ۱۴۰۱ | ۱۲:۵۷ کد : ۲۰۱۶۱۵۸ سرخط اخبار

سفیر و نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل محکومیت اقدامات رژیم صهیونیستی در تجاوز و حملات تروریستی به سوریه را از سوی سازمان ملل خواستار شد.

به گزارش ایسنا، امیر سعید ایروانی در نشست شورای امنیت سازمان ملل در تشریح دیدگاه‌های ایران درباره شرایط خاورمیانه با تمرکز بر سوریه گفت: اقدامات رژیم صهیونیستی در نقض مکرر حاکمیت ، تمامیت ارضی سوریه و هدف قرار دادن عمدی افراد و زیر بناهای غیر نظامی بویژه حمله به فرودگاه‌ها و کشتی‌های حامل کمک‌های انسانی در این کشور نقض حقوق بین الملل ،حقوق انسان‌دوستانه بین المللی و منشور ملل متحد است

وی با تاکید بر «حق مشروع سوریه در دفاع از خود بر اساس کنوانسیون‌های بین‌المللی» ادامه داد: امنیت و ثبات در شمال سوریه تنها از طریق حفظ و احترام کامل به حاکمیت و تمامیت ارضی این کشور بدست می آید و هرگونه عملیات نظامی در شمال سوریه می تواند برای مسائل انسان دوستانه چالش برانگیز باشد و حتی آن را بدتر کند.

وی با بیان این‌که «شرایط انسانی در سوریه وخیم است» افزود: تداوم مشکلات اقتصادی این کشور دارای تاثیرات گسترده ای است. در این رابطه یکی از مهمترین مسائل ترسناک، شیوع وبا در سراسر سوریه است و این امر شرایط انسانی مخاطره آمیز این کشور را تشدید کرده است.

سفیر و نماینده دائم ایران در سازمان ملل با تقدیر از تلاش‌های سازمان ملل و آژانس‌های وابسته به آن به منظور تامین کمک‌های انسانی برای نیازمندان و همچنین همکاری در اجرای قطعنامه ۲۶۴۲ افزود: تحریم‌های یکجانبه و بویژه سختی‌های موجود در امر سلامت عمومی و امنیت غذائی که توسط کشورهای غربی تحمیل شده، شرایط انسانی سوریه را بدتر کرده است.کشورهای سرمایه‌گذار برای کمک به صندوق ضروری ، کمک‌های انسان دوستانه سوریه کوتاهی کرده‌اند. ایران از تحویل هشتمین محموله کمک‌های انساندوستانه به سوریه حمایت می کند و فقدان پیشرفت ملموس در تحویل و توزیع های ناعادلانه و تبعیض آمیز را چالش برانگیز می داند.

وی با بیان این‌که «در پروسه سیاسی، ایران از تشکیل جلسه بعدی کمیته قانون اساسی و همچنین از کار جاری کمیته برای رسیدن به راه حل ضروری حمایت می‌کند» همچنین رفع اشغال و اعاده احترام کامل به حاکمیت ملی و تمامیت ارضی جمهوری عربی سوریه را پیش شرط هرگونه راه حل سیاسی دانست و خاطر نشان کرد: نشست روند آستانه در جهت تلاش برای پایان دادن به بحران وکاهش صدمات به مردم سوریه در تاریخ‌های ۲۲و ۲۳ نوامبر برگزار شد.

وی  با اشاره به این‌که «نمایندگان ارشد تضمین کنندگان روند آستانه در این نشست، نقش حیاتی کمیته های قانون اساسی را مورد تاکید قرار دادند، نگرانی عمیق خود را در مورد شرایط انسانی سوریه ابراز کردند و برنیاز به برداشتن موانع وافزایش کمکهای انسانی به همه سوریها در سراسر سوریه بدون تبعیض و یا پیش شرط پای فشردند.» اظهار داشت: جمهوری اسلامی ایران یکبار دیگر دزدی منابع طبیعی سوریه بویژه محصولات نفتی را در مناطقی که توسط نیروهای خارجی اشغال شده، محکوم می کند و این اقدام جنایتکارانه را نقض آشکار تمامیت ارضی، قطعنامه های سازمان ملل و منشور ملل متحد در مورد سوریه می داند.


نظر شما :