پاشینیان: مسئول وضعیت موجود در قره‌باغ برعهده باکو و صلح‌بان‌های روسی است

۰۲ مهر ۱۴۰۲ | ۱۶:۳۰ کد : ۲۰۲۲۰۱۰ سرخط اخبار

نخست‌وزیر ارمنستان تاکید کرد:، تعدادی از رویدادها در سال های اخیر رخ داده‌اند و ما را به ارزیابی‌های مجدد اوضاع و نتیجه‌گیری مجبور کرده‌اند.

به گزارش ایسنا،‌ به نقل از پایگاه خبری آرمن نیوز، نیکول پاشینیان، نخست وزیر ارمنستان گفت:‌ در ارمنستان چه اتفاقی افتاده؟ چه اتفاقی می‌افتد و چه باید شود؟ اینها سوالاتی هستند که پاسخشان برای آینده استراتژیک است. حملات اخیر علیه ارامنه از سوی جمهوری آذربایجان به نتیجه‌ای واضحی منجر شد که شامل ارتقای سیستم‌های امنیتی داخلی می‌شود.

به گفته نخست وزیر ارمنستان، در روزهای گذشته کالاهای بشردوستانه وارد قره باغ شده‌اند اما اوضاع تغییر نکرده است. اگر شرایط واقعی زندگی برای ارامنه این منطقه و مکانیسم‌هایی برای حفاظت از آنها در مقابل پاکسازی قومی ایجاد نشود، این احتمال وجود دارد که ارامنه این منطقه برای حفظ زندگی خود از قره‌باغ بروند.

پاشینیان ادامه داد: مسئولیت چنین روندی تماما بر عهده جمهوری آذربایجان است که سیاست پاکسازی قومی را در پیش گرفته و همچنین صلح‌بان‌های روسی در قره باغ. دولت ایروان با شرکای بین المللی خود برای ایجاد مکانیسم‌های بین المللی به منظور تضمین حقوق و امنیت ارامنه قره‌باغ همکاری می‌کند اما اگر این تلاش‌ها به جایی نرسد، دولت خواهران و برادران ارمنی خود از قره باغ را پذیراست.

نخست وزیر ارمنستان همچنین گفت: ما از شرکای خود می‌خواهیم که به دولت و حاکمیت ایروان احترام بگذارند و اراده مصمم خود را برای تقویت دولت، حاکمیت، دموکراسی، امنیت خارجی و داخلی خود ابراز می‌کنیم.

وی در این سخنرانی از جامعه بین‌الملل نیز خواست تا حمایت بی چون و چرای خود را از استقلال، تمامیت ارضی، یکپارچگی قلمرو و دموکراسی ارمنستان اعلام کنند و ادامه داد: ما تمامی اقدامات لازم را برای حفاظت از استقلال ارمنستان انجام می‌دهیم.


( ۴ )

نظر شما :