فرانسه: وضعیت انسانی در غزه، غیر قابل‌ دفاع و توجیه است

۱۲ اسفند ۱۴۰۲ | ۱۳:۵۹ کد : ۲۰۲۴۸۲۵ سرخط اخبار

وزیر خارجه جدید فرانسه معتقد است فرانسه در رابطه‌ با جنگ در اوکراین باید در سمت درست تاریخ بایستد. او همچنین خواستار آتش‌بس پایدار در غزه و توقف حملات رژیم صهیونیستی به این منطقه تحت‌محاصره شد.

به گزارش ایسنا، استفان سژورنه، وزیر خارجه فرانسه که در ۱۱ ژانویه به این سمت رسید، در مصاحبه‌ای با روزنامه لوموند پیشنهاد امانوئل ماکرون برای تقویت حضور غرب در اوکراین را توضیح می‌دهد.

نزدیک به پنج ماه پس از شروع جنگ در غزه، او همچنین دستیابی به یک آتش‌بس پایدار را فوری می‌داند و مسدودکردن کمک‌های غذایی توسط رژیم صهیونیستی را غیرقابل‌توجیه ارزیابی می‌کند.

سژورنه در این مصاحبه می‌گوید: «وضعیت بشردوستانه در غزه برای چندین هفته و حتی چندین ماه فاجعه‌بار بوده است. این موقعیت‌های غیرقابل دفاع و غیرقابل توجیهی را ایجاد می‌کند که اسرائیلی‌ها مسئول آن هستند. اسرائیل باید آن را بشنود. تلاش‌های ما با مقامات اسرائیلی برای افزایش تعداد گذرگاه‌ها و کامیون‌های انسان‌دوستانه محقق نشده است. قحطی، به وحشت می‌افزاید. مردم به چند کاروانی که عبور می‌کنند، حمله می‌کنند. مسئولیت مسدودکردن کمک‌ها آشکارا بر عهده اسرائیل است.»

وزیر خارجه فرانسه ادامه می‌دهد: به دیوان بین‌المللی دادگستری و دیوان بین‌المللی کیفری مراجعه شد. در مورد نسل‌کشی، من نمی‌خواهم این کلمه به طور سیاسی به‌ویژه توسط مخالفان [در فرانسه] استفاده شود، زیرا مسئله عمدی بودن وجود دارد که قضاوت بین‌المللی در مورد آن تصمیم‌گیری می‌کند. من می‌خواهم به ایده استانداردهای دوگانه که می‌توانیم از تعدادی از کشورها بشنویم، پایان دهم. فقط کافی است به آرای ما در سازمان ملل و بسیج بشردوستانه ما نگاه کنید.

وی در پاسخ به اینکه آیا رژیم صهیونیستی به درخواست دیوان بین‌المللی دادگستری مبنی بر محافظت از غیرنظامیان غزه عمل کرده است یا خیر، عنوان می‌کند: خیر. نقش ما این است که آن را علنی بگوییم. آنچه دیوان بین‌المللی دادگستری درخواست می‌کند، با آنچه دولت فرانسه حتی قبل از این تصمیم درخواست می‌کرد، مطابقت دارد. این را به کابینه اسرائیل هم می‌گوییم. امروز، ما در رفح به بن‌بست رسیده‌ایم و عملیات نظامی اسرائیل آن را به فاجعه انسانی جدیدی تبدیل خواهد کرد. ما هر کاری انجام می‌دهیم تا از آن جلوگیری کنیم.

جنگ رژیم صهیونیستی در نوار غزه در حالی وارد صد و چهل و هشتمین روز خود می‌شود که بر اساس اعلام وزارت بهداشت فلسطین در نوار غزه، تعداد شهدا از ابتدای جنگ تا روز جمعه از مرز ۳۰ هزار نفر گذشته و نیروهای مقاومت در پاسخ به جنایات صهیونیست‌ها ضربات سهمگینی بر اشغالگران وارد می‌کنند.


نظر شما :