مقاله مشترک سران فرانسه، مصر و اردن درباره تحولات غزه

۲۱ فروردین ۱۴۰۳ | ۱۵:۴۶ کد : ۲۰۲۵۴۷۶ سرخط اخبار

میدل ایست نیوز: رؤسای جمهور فرانسه و مصر و پادشاه اردن با انتشار مقاله‌ای مشترک خواستار آتش‌بس فوری در غزه و اجرای قطع‌نامه‌های سازمان ملل شدند.

به گزارش «روسیا الیوم» در مقالۀ مشترکی که امانوئل مکرون و عبدالفتاح السیسی و ملک عبدالله دوم در نشریات عربی و انگلیسی و فرانسوی زبان منتشر کرده‌اند تأکید شده که جنگ غزه و فجایع انسانی در این منطقه باید هم‌اکنون متوقف شود.

در این مقاله آمده که خشونت و تروریسم و جنگ نمی‌تواند حامل صلح برای خاورمیانه باشد و تحقق صلح با اجرای راه حل دو کشوری و تضمین اینکه مردم فلسطین و اسرائیل دیگر شاهد آنچه از 7 اکتبر به بعد رخ داده، نباشند به دست می‌آید.

آنان با اشاره به قطع‌نامه 2728 شورای امنیت خواستار اجرای فوری و بدون قید و شرط این قطع‌نامه و آزادی فوری همه زندانیان از سوی حماس شدند و بر حمایت از مذاکرات حماس و رژیم صهیونیستی با وساطت قطر و امریکا و مصر تأکید کردند.

سران مصر و فرانسه و اردن همچنین نسبت به حمله رژیم صهیونیستی به رفح هشدار دادند و تأکید کردند: «جان‌های همه قربانیان به یک اندازه مورد احترام است و نقض قوانین انسانی و خشونت و تروریسم و حمله به غیر نظامیان از جانب هر طرفی که باشد محکوم است».

آنان همچنین بر ضرورت حمایت از اونروا و امدادرسانی به ساکنان غزه تأکید کرده و حملات به نیروهای امدادرسان از جمله نیروهای «آشپزخانه بین‌المللی» را محکوم کرده‌اند.

در این مقاله مشترک همچنین بر ضرورت خودداری همه طرف‌های مؤثر از ارتکاب هرگونه اقدام تنش‌زا و پایان دادن به اقدامات یکجانبه همچون شهرک‌سازی و مصادره زمین‌ها و ضرورت توقف خشونت شهرک‌نشینان تأکید شده است.


نظر شما :