اژه‌ای: ایرانیان خارج از کشور می‌توانند منشا سرمایه‌گذاری خارجی باشند

۲۳ خرداد ۱۴۰۳ | ۱۰:۲۹ کد : ۲۰۲۶۵۹۵ سرخط اخبار

رئیس قوه قضائیه در دیدار با ایرانیان مقیم قطر گفت: ایرانیان خارج کشور با فرهنگ ارتباطی خود می‌توانند منشا ورود و سرمایه‌گذاری خارجی‌ها در داخل ایران برای پیشرفت و کسب سود بیشتر باشند.

به گزارش خبرگزاری مهر، حجت‌الاسلام والمسلمین محسنی اژه‌ای در جریان سفر به قطر در راستای توسعه دیپلماسی قضائی، در جمع ایرانیان مقیم این کشور حاضر شد و از نزدیک به استماع مسائل، دغدغه‌ها و نقطه‌نظرات آنها پرداخت.

رئیس قوه قضائیه در جریان این نشست، طی سخنانی ضمن گرامیداشت یاد و خاطره رئیس‌جمهور شهید آیت‌الله رئیسی اظهار کرد: آیت‌الله رئیسی رئیس جمهور شهید در دوران ریاست جمهوری خود زحمات زیادی را در جهت توسعه مناسبات و مراودات جمهوری اسلامی ایران با کشورهای اسلامی و همسایه انجام دادند، لذا در اینجا شایسته است از این شخصیت بزرگ و خدمتگزار یاد کنیم.

رئیس دستگاه قضا در ادامه با اشاره به راهبردهای اساسی جمهوری اسلامی در حوزه ارتباط با همسایگان، گفت: راهبرد اصلی و اساسی جمهوری اسلامی ایران در حوزه سیاست خارجی، توسعه و بسط مناسبات و مراودات همه‌جانبه با کشورهای اسلامی و همسایه می‌باشد و این سیاستی است که مستمراً ارتقا می‌یابد و گسستی در آن نیست.

رئیس عدلیه با اشاره به ظرفیت‌های بالای دو کشور ایران و قطر برای توسعه مناسبات همه‌جانبه بیان داشت: دو کشور ایران و قطر از ظرفیت‌ها و استعدادهای بالایی برای توسعه مناسبات و مراودات در حوزه‌های مختلف برخوردارند و قطعاً از این ظرفیت‌ها و استعدادها می‌توان در راستای رفع مسائل منطقه‌ای و بین‌المللی استفاده کرد.

رئیس قوه قضائیه جمهوری اسلامی ایران ضمن اشاره به استمرار نسل‌کشی و جنایات سبعانه صهیونیست‌ها در غزه اظهار داشت: کشور قطر در قضیه غزه خوب ظاهر شد و تلاش‌های مساعدی را در جهت شکستن محاصره ظالمانه مردم غزه و توقف جنایات رژیم صهیونیستی علیه این مردم به کار بست؛ همانطور که همگان مستحضر هستند راهبرد اصلی و اساسی و غیر قابل تغییر جمهوری اسلامی ایران نیز حمایت از مردم فلسطین می‌باشد؛ فلذا ایران و قطر در این حوزه می‌توانند با تشریک مساعی در جهت منافع مردم فلسطین و منافع مردم منطقه منشأ اثر باشند.

رئیس دستگاه قضا با یادآوری اقدامات متقابل ایران و قطر در همکاری و هم‌افزایی و کمک به یکدیگر گفت: در زمانی که قطر در محاصره برخی کشورها قرار داشت جمهوری اسلامی ایران بلافاصله به میدان آمد و فضا را برای قطر باز کرد تا فشار بر این کشور افزون نگردد؛ متقابلاً قطر نیز در برهه‌هایی اقدامات مثبتی را در قبال ایران انجام داده است؛ به طور کلی ارتباطات وثیق میان دو کشور ایران و قطر رو به گسترش است و ما باید به تسریع و تسهیل این روند یاری رسانیم.

رئیس عدلیه تصریح کرد: به موازات توسعه و گسترش مناسبات و مراودات میان ایران و قطر در حوزه‌های سیاسی و اقتصادی و فرهنگی نیاز است تا ارتباطات در حوزه موضوعات حقوقی و قضائی نیز میان دو کشور موسّع شود.

حجت‌الاسلام والمسلمین محسنی اژه‌ای اظهار داشت: توسعه و بسط ابزارها و فرایندهای فناورانه و تکنولوژیک، اقتضائات جدیدی را در حوزه مقولات اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و انسانی به وجود آورده است؛ این اقتضائات جدید، قوانین و مقررات و روندهای نوآورانه‌ای را طلب می‌کند؛ به نحوی که دیگر بعضاً نمی‌توان با قوانین و روش‌های گذشته به بررسی و رسیدگی حول محور موضوعات روز و مستحدثه مبادرت ورزید؛ فلذا ایران و قطر و به طور کلی همه کشورهای اسلامی می‌توانند به تبادل تجربیات و تشریک مساعی در حوزه موضوعات روز، اهتمام داشته باشند.

رئیس قوه قضائیه در ادامه با تبیین و تشریح مقوله دیپلماسی عمومی و نقشی که هر یک از اتباع ایرانی در کشور میزبان می‌توانند ایفا کنند گفت: هر کدام از شما ایرانیان گرانقدر که در کشورهای خارجی سکونت و اقامت دارید می‌توانید سفیرانی ممتاز برای ایران اسلامی باشید؛ شما با رفتار و گفتار و مواضعتان می‌توانید ارزش و شأنیت ایران و ایرانی را در چشم مردمان سایر جوامع ارتقا بخشید؛ شما می‌توانید ظرفیت‌ها و فرصت‌های بعضاً شگرف ایران اسلامی را به جهانیان معرفی کنید و زمینه جذب سرمایه را در ایران فراهم آورید. در مرحله نخست این شما هستید که می‌توانید در اذهان سرمایه‌گذاران خارجی برای سرمایه‌گذاری در داخل ایران اعتمادزایی کنید و در مرحله بعد وظیفه ماست که امنیت آن سرمایه‌گذاران را به نحو احسن تأمین کنیم.

رئیس دستگاه قضا بیان داشت: شما ایرانیان مقیم خارج کشور با حُسن رفتار و فرهنگ ارتباطی خود می‌توانید به مردمان سایر جوامع نشان دهید که ورود و سرمایه‌گذاری آنها در داخل ایران می‌تواند برای‌شان منشأ پیشرفت و سود باشد. اینکه شما ایرانیان مقیم خارج در حوزه‌های کاری و تخصصی‌تان، امانتدارانه و صادقانه فعالیت می‌کنید و کارآمدی خود را به منصه‌ظهور می‌رسانید سبب می‌شود که مردمان سایر جوامع به فرهنگ ایرانی اعتماد کنند و همین امر زمینه‌ای را فراهم می‌آورد که کشور ما در نقاط مختلف جهان بیشتر و بهتر شناخته شود و این خود، پیش‌زمینه جذب سرمایه‌گذاری است.

رئیس عدلیه در بخش دیگری از سخنانش خطاب به ایرانیان مقیم قطر گفت: ما اهتمام ویژه‌ای به رفع مسائل و مشکلات حقوقی و قضائی اتباع خود در کلیه کشورها داریم و حمایت از اتباع کشورمان و رفع مشکلات آنها را وظیفه خود می‌دانیم.

حجت‌الاسلام والمسلمین محسنی اژه‌ای در پایان سخنانش با اشاره به در پیش بودن انتخابات ریاست جمهوری چهاردهم در هشتم تیر گفت: پس از شهادت رئیس‌جمهور عزیزمان، مطابق با قانون اساسی حدود ۵۰ روز وقت داشتیم تا برای برگزاری انتخابات، تمهید مقدمات کنیم و با همکاری، همگرایی و همدلی کلیه دستگاه‌ها در داخل کشور این مهم تحقق یافت و به امید خداوند در هشتم تیر انتخابات باشکوهی را برگزار می‌کنیم و همه واجدین شرایط رأی در ایران و خارج از ایران در پای صندوق‌های رأی حاضر خواهند شد.


( ۱ )

نظر شما :