آسانژ: فیلم «ویکی‌لیکس» ضد ایرانی است

۰۶ بهمن ۱۳۹۱ | ۱۹:۳۸ کد : ۱۹۱۲۰۱۸ سرخط اخبار


بنیان گذار وب سایت افشاگر «ویکی لیکس»، می گوید فیلم سینمایی که درباره ماجراهای مربوط به این وب سایت در دست تولید است با هدف تشویق جنگ علیه ایران طراحی شده است.

به گزارش خبرگزاری فارس، این فیلم سینمایی با نام «رکن پنجم» قرار است در ماه نوامبر سال جاری اکران شود.

«رکن پنجم» ترکیبی است از دو عبارت «ستون پنجم» و «رکن چهارم» که این دومی در تعابیر سیاسی رایج در غرب اصطلاحاً به رسانه های خبری و نقش مهم آنها در حفاظت و تثبیت دموکراسی اطلاق می شود.

به گزارش وب سایت روزنامه «استرالیایی» به نقل از جولیان آسانژ، ویکی لیکس توانسته یک نسخه از فیلمنامه این فیلم را که توسط استودیوی فیلمسازی «دریم ورکس» در هالیوود در دست تهیه است به دست آورد.

آسانژ در سخنرانی ویدئویی خود خطاب به دانشجویان دانشگاه آکسفورد گفت: این فیلم تبلیغاتی یکجانبه و شدید علیه وب سایت ویکی لیکس است، ولی فقط حمله علیه ما نیست، بلکه حمله ای آگاهانه علیه ایران نیز هست و به تبلیغات جنگ افروزانه علیه ایران دامن می زند.

به گفته آسانژ، صحنه اول این فیلم مرکزی نظامی در ایران را در حالی نشان می دهد که ایرانی ها در حال کار برای ساختن بمب هسته ای هستند.

وی سپس می پرسد: یک چنین ماجرایی با ساختن فیلم درباره ویکی لیکس چه ارتباطی دارد؟ ظاهراً در صحنه دیگری از این فیلم یک دانشمند علوم هسته ای ایران در شهر قاهره با یک مامور سازمان سیا در حال مذاکره است.

به گفته آسانژ، این کار شناس می گوید که ایران طی 6 ماه آینده نمونه بمب هسته ای خود را آزمایش خواهد کرد.

وی سپس یادآوری می کند که خود دستگاه های اطلاعاتی آمریکا می گویند که ایران در حال حاضر برنامه های هسته ای تسلیحاتی ندارد.

مدیر سایت ویکی لیکس می افزاید: فیلمنامه این فیلم دروغ اندر دروغ است، فیلمی پرهزینه و هالیوودی که قرار است در ماه نوامبر اکران شود. رسانه های فاسد و فرهنگ فاسد به این شکل در جنگ دستگاه های امنیتی شریک می شوند.

آسانژ در بخش دیگری از سخنرانی خود خطاب به دانشجویان دانشگاه آکسفورد گفت که رسانه های بزرگ بیش از حد به مراکز قدرت و نهادهای قدرتمندی که قاعدتاً باید در مورد آنها گزارش تهیه کنند، نزدیک هستند.

روز پنج شنبه اولین عکس های مربوط به تولید این فیلم توسط استودیوی فیلمسازی دریم ورکس منتشر شد.

به نوشته روزنامه بریتانیایی ایندیپندنت، داستان فیلم ویکی لیکس با بازی «بندیکت کامبربچ» در نقش آسانژ با تکیه بر سرگذشت «دانیل دومشیت برگ»، یکی از هواداران آسانژ، مراحل اولیه شکل گیری مجموعه ای را دنبال می کند که به تولد ویکی لیکس و افشای هزاران هزار صفحه اسناد محرمانه منجر شد، پدیده ای که نحوه افشا و انتشار اطلاعاتی را که معمولاً در دسترس عموم مردم قرار نمی گیرد به کل زیر و رو کرد.

سخنرانی ویدئویی جولیان آسانژ خطاب به دانشجویان دانشگاه آکسفورد به مناسبت اعطای جایزه «سام آدامز» اتحادیه آکسفورد انجام شد. آسانژ یکی از برندگان سابق این جایزه است.
 

کلید واژه ها: فیلم این فیلم آسانژ ویکی لیکس ویکی لیکس وب سایت آکسفورد وب


نظر شما :