افشای 500 هزارسند عربستان در ویکی‌لیکس

۳۰ خرداد ۱۳۹۴ | ۱۷:۵۱ کد : ۱۹۴۸۹۸۶ سرخط اخبار

وبسایت افشاگر ویکی لیکس اعلام کرد که در چند هفته آینده بیش از ۵۰۰ هزار سند دیپلماتیک عربستان سعودی را منتشر می کند.

به گزارش بی بی سی، ویکی لیکس روز جمعه در نخستین مرحله از انتشار این مدارک، بیش از ۶۰ هزار سند را منتشر کرد که اغلب با سربرگ "وزارت خارجه عربستان سعودی" هستند و برخی با علامت "محرمانه" یا "فوری" نشانه گذاری شده اند.

بخش عمده این مدارک به زبان عربی، متن نامه های اداری، تلگراف ها، و ایمیل هایی است که از سفارت خانه های عربستان سعودی در نقاط مختلف جهان و یا دیگر ادارات دولتی در این کشور ارسال شده اند.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، در صورتی که اعتبار این اسناد و مدارک تایید شود شناخت بهتری از عملکرد حکومت عربستان سعودی در قبال مسائل بین المللی از جمله رقابت دیرینه اش با ایران در منطقه، حمایتش از مخالفان مسلح حکومت بشار اسد در سوریه و دولت نظامی در مصر، و مخالفتش با توافق اتمی احتمالی با ایران به دست می آید.

افشای «500هزار سند» عربستان سعودی
حساب توییتر وزارت خارجه عربستان سعودی از شهروندان این کشور خواسته است تا از ورود به وبسایت های حاوی اسناد و اطلاعات درز کرده و نادرست، و انتشار آنها "خودداری کنند"
 

در یکی از این اسناد، مربوط به سال ۲۰۱۲، بدبینی عربستان سعودی به مذاکرات اتمی با ایران به شکلی واضح بیان شده است. در این نامه که از سفارت عربستان سعودی در تهران به وزارت خارجه این کشور در ریاض ارسال شده، از ارسال "پیام های عشوه گرانه آمریکایی ها" به واسطه یک میانجی ترکیه ای برای مقام های ایران ابراز ناخرسندی شده است.

هنوز مشخص نیست که ویکی لیکس چگونه به این اسناد عربستان سعودی دسترسی یافته است.

اما ویکی لیکس با انتشار بیانیه ای در وبسایت خود، به حمله سایبری گروهی موسوم به "ارتش سایبری یمن" به شبکه کامپیوترهای وزارت خارجه عربستان سعودی اشاره کرده و گفته است که مقام های ریاض در ماه مه، وقوع این حمله را تایید کردند.

پس از انتشار بیانیه ویکی لیکس، وزارت خارجه عربستان سعودی در حساب توییتر خود از شهروندان این کشور خواسته است تا "از ورود به وبسایت های حاوی اسناد و اطلاعات درز کرده و نادرست، با هدف آسیب رساندن به امنیت ملی، خودداری کنند."

در بیانیه ویکی لیکس آمده است که انتشار این اسناد تازه در سومین سالگرد پناه بردن جولیان آسانژ، بنیانگذار این وبسایت افشاگر، به سفارت اکوادور در لندن صورت می گیرد.

آسانژ پیشتر به سبب انتشار اسناد محرمانه وزارت خارجه آمریکا، و یک پرونده تعرض جنسی در سوئد، تحت تعقیب قرار گرفته است.

کلید واژه ها: ویکی لیکس ویکی وبسایت این اسناد


نظر شما :