واکنش عراقچی به خبر بازداشت چندایرانی در عربستان

۰۱ خرداد ۱۳۹۲ | ۲۰:۰۷ کد : ۱۹۱۶۴۹۲ سرخط اخبار

 سخنگوی وزارت امور خارجه با کذب بودن اخبار منتشر شده درباره ارتباط یک گروه بازداشت شده به اتهام جاسوسی در عربستان سعودی با ایران، گفت: از دولت عربستان انتظار داریم به جای فضاسازی رسانه ای بر این موضوع، مساله را از مسیر صحیح و درست پیگیری کند.

سیدعباس عراقچی در گفت وگو با خبرنگار سیاسی خارجی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، درباره اخبار منتشر شده مبنی بر بازداشت دو گروه در عربستان سعودی به اتهام جاسوسی برای ایران، خاطرنشان کرد: ادعا شده که شبکه ای از جاسوسان را در اواخر اسفند ماه سال گذشته بازداشت کرده بودند و مدعی هستند این شبکه با ایران مرتبط است. همان زمان بر کذب بودن این ادعا تاکید کردیم.

وی ادامه داد: در ان زمان کاردار عربستان سعودی در تهران به وزارت خارجه احضار شد و مراتب اعتراض خود را به این برخورد بی اساس اعلام کردیم.

عراقچی با بیان اینکه در بین آن 18 نفر گذشته و 10 نفر بازداشت شده، 24 نفر از اتباع عربستان سعودی حضور دارند، افزود: ادعا شده در بین این افراد یک ایرانی حضور دارد که حدود دو ماه است درخواست دسترسی کنسولی به این فرد را داده ایم اما متاسفانه هیچ پاسخی در این زمینه داده نشده است.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی کشورمان خاطرنشان کرد: از دولت عربستان درخواست داریم به جای فضاسازی رسانه ای بر روی این موضوع، مساله را از مسیر صحیح و درست پیگیری کند و دسترسی کنسولی برای این فرد فراهم شود.

وی با اشاره به تاثیرات منفی فضاسازی های رسانه ای ادامه داد: ایران و عربستان دو کشور بزرگ منطقه و جهان اسلام هستند. ما منافع مشترک زیادی هم در منطقه و هم در جهان اسلام داریم البته اختلاف دیدگاه های جدی هم در برخی مسائل منطقه ای و فرامنطقه ای بین دو کشور وجود دارد.

عراقچی تاکید کرد: تعامل دو کشور باید بر اساس رویه معقول و منطقی باشد و برخوردهایی که بی جهت فضای روابط را تخریب می کند نباید انجام شود.

کلید واژه ها: عربستان سعودی بازداشت عربستان سعودی


نظر شما :