افشای دیدار ناگهانی از خانه شماره 10

لطفا در را باز کنید،گورباچف هستم!

۱۴ دی ۱۳۹۲ | ۰۰:۴۷ کد : ۱۹۲۶۸۷۷ اخبار اصلی اروپا
لحظه ای را تصور کنید که خانواده نخست وزیر وقت بریتانیا، این سیاستمدار روس را ایستاده در راهرو خانه خود می بینند.
لطفا در را باز کنید،گورباچف هستم!

دیپلماسی ایرانی : در جهان سیاست و در جریان دیدارهای طراز بالای سیاستمداران با یکدیگر همواره کوتاه ترین دیدارهای رسمی هم از چند هفته پیش از وقوع ، برنامه ریزی شده و کوچک ترین مسائل محتمل در این دیدارها هم از قبل پیش بینی می شود. با این اوصاف روزی را تصور کنید که میخائیل گورباچف به شکل ناگهانی و بدون برنامه ریزی پشت در خانه شماره 10 داونینگ استریت ظاهر می شود. چهره متعجب خانواده مارگارت تاچر نخست وزیر وقت بریتانیا را در ان روز تصور کنید. تاریخ این دیدار به دسامبر 1984 بازمی گردد.

زمانی که رهبر آتی اتحاد جماهیر شوروی سابق که معمار روسیه لیبرال هم بود سفری تاریخی به بریتانیا داشت. پس از این سفر بود که مارگارت تاچر که به شدت تحت تاثیر شخصیت گورباچف قرار گرفته بود در گفتگو با رونالد ریگان رئیس جمهور وقت امریکا تاکید کرد که به نظر وی گورباچف همان مردی است که غرب می تواند با او کنار بیاید.
به گزارش آسوشییتدپرس ، خبر ظهور ناگهانی گورباچف پشت در خانه شماره 10 داونینگ استریت امسال و پس از انکه سی سال از وقوع این حادثه گذشته افشا شده است . آن شب خبر حضور گورباچف پشت در خانه محل سکونت نخست وزیران بریتانیا بلافاصله به دفتر حزب تاچر در هنگ کنگ مخابره شد. تاچر در ان تاریخ در لندن نبود و در حال هنگ کنگ به سر می برد. وی چهار روز پیش از این اتفاق ، با گورباچف دیدار کرده بود.

در تلگرافی که برای دفتر تاچر فرستاده شده بود از این حادثه به عنوان ماجرایی جالب یاد شده و در خصوص جزئیات وقوع آن هم اطلاعاتی داده شده بود. بر اساس متن این تلگراف ، گورباچف زمانی که در حال بازگشت به سفارتخانه اتحاد جماهیر شوروی سابق از مجلس عوام بریتانیا بوده  ناگهان تصمیم می گیرد که از خیابانی که خانه شماره 10 در ان قرار دارد هم عبور بکند. زمانی که وی در حال عبور از این خیابان بوده ناگهان آرزوی  خود را برای تماشای محوطه بیرونی خانه شماره 10 هم بر زبان می اورد. مامور تامین امنیت انگلیسی که همراه گورباچف بوده برای برآورده کردن آرزوی رئیس جمهور اینده شوروی هماهنگی های لازم را با نیروهای امنیتی حاضر در محوطه اطراف خانه شماره 10 به عمل می اورد . اما نیروهای امنیتی فراموش می کنند این مساله را به همکاران خود در داخل محل اقامت خانواده خانم نخست وزیر هم اطلاع دهند. گورباچف پشت در خانه قرار گرفته و مامور امنیتی او را به داخل می برد. به گورباچف گفته می شود که تنها می تواند از راهرو جلویی اقامتگاه دیدن کند. اشتیاق گورباچف ماموران امنیتی را ترغیب می کند که به همسر نخست وزیر پیشنهاد دهند که برخی قسمت های دیگر ساختمان را هم به وی نشان دهد.

در تمامی نوشته های مربوط به آن شب همگان از اعتماد به نفس عجیب گورباچف سخن گفته اند: این حرکت گورباچف نشان از شخصیت متفاوت وی داشت. معمولا چهره های سیاسی از پروتکل های مشخص عدول نمی کنند.

بر اساس اسناد منتشر شده، تاچر در گزارشی که به ریگان در خصوص دیدار با گورباچف در سفر فوق داده بود هم بسیار از شخصیت گورباچف تمجید کرده بود: او بسیار باز برخورده کرده و البته باهوش هم بود.وی مهربان بود با اندکی حس بذله گویی و شوخ طبعی. با دقت به سخنان و اظهار نظرهای دیگران گوش فرا می دهد. با اعتماد به نفس کامل سخن می گوید و برخلاف دیگر چهره های سیاسی شوروی تنها جملات کلیشه ای و از پیش مهیا شده را بر زبان نمی اورد. من او را دوست داشتم.

کلید واژه ها: گورباچفتاچربریتانیا


نظر شما :