امیر موسوی در نشست انتخابات عراق، فرصت ها و چالش های منطقه ای

نتایج انتخابات عراق به سود ایران است

امیر موسوی در بیست و پنجمین نشست از مجموعه نشست های ماهانه دیپلماسی ایرانی گفت: نتایج انتخابات در عراق و همچنین احتمالا نتایج انتخابات سوریه و افغانستان همگی به سود امنیت ملی ما خواهد بود.
نتایج انتخابات عراق به سود ایران است

دیپلماسی ایرانی: امیر موسوی در نشست "انتخابات عراق، فرصت ها و چالش های منطقه ای" که در حال حاضر به میزبانی دیپلماسی ایرانی در حال برگزاری است، از نگاه امنیت ملی ایران به انتخابات عراق نگاه کرد و گفت: «پس از پیروزی بهار عربی یا بیداری اسلامی سه پرونده در برابر جمهوری اسلامی ایران تشکیل شد. اول ادامه بحث عراق، دوم بحث سوریه و سوم بحث بحرین که تلاش کردند هر سه پرونده را به تهدیدی علیه ایران تبدیل کنند.»

وی در باره عراق گفت: «نتایج انتخابات عراق برای ما امیدبخش است برای این که پیروزی دولت قانون و مجلس اعلا نشان می دهد که اکثریت طرفدار حفظ رابطه با جمهوری اسلامی ایران هستند. یعنی به نوعی رفراندوم در برابر محبوبیت جمهوری اسلامی ایران برگزار شد. در عین حال نشان می دهد که اکثر شیعیان طرفدار کسانی هستند که به رابطه با جمهوری اسلامی ایران ایمان دارند. آقای مالکی در سخنرانی های منطقه ای خود به صراحت درباره رابطه با ایران بیانیاتی ایراد کرد که نشان می دهد با توجه به رای ای که آقای مالکی آوردند اکثریت طرفدار رابطه با ایران هستند. مثلا ایشان به صراحت در یکی از سخنرانی هایش گفت که ای کاش ما هم مثل ایران مرجعیت ولی فقیه داشتیم.»

وی سپس گفت: « در این میان متاسفانه بسیاری از رهبران شیعی از جمله جریان صدر و نمایندگان آنها مواضع بسیار سختی در برابر آقای مالکی اتخاذ کردند و حتی رابطه او با ایران را هدف قرار دادند. به گونه ای که نمایندگان جریان صدر شدیدتر از سنی های الانبار و  شدیدترین اظهار نظرها را بر سر روابط آقای مالکی با ایران ایراد کردند.»

موسوی سپس به سابقه روابط جریان های اسلامی عراقی با ایران اشاره کرد و گفت: «در ابتدای انقلاب اعضای حزب الدعوه اسلامی با ولایت فقیه مشکل ایدئولوژیک داشتند و آن را قبول نداشتند، برای همین ایران را ترک کردند و برخی از آنها به سمت سوریه رفتند و عده ای نیز راهی امریکا و انگلیس و کشورهای عربی شورای همکاری خلیج فارس شدند. مجلس اعلا تا چهار سال پیش طرفدار ولایت فقیه باقی ماند و تا دوران ریاست مرحوم سید محمد باقر حکیم و سید عبدالعزیز حکیم روابط بسیار نزدیک و هماهنگی با جمهوری اسلامی ایران داشت و اعتقاد کامل به ولایت فقیه داشت. در دوران سید عبدالعزیز حکیم از آن جا که مجلس اعلا به دنبال رابطه به دیگر جریان های عراقی و کشورها هم کمی از ایران فاصله گرفت. تا این که آقای سید عمار حکیم رئیس مجلس اعلا شد و همه چیز تغییر کرد. حقیقت این است که عمار حکیم تلاش می کند تعادلی میان دگراندیشان سیاسی در عراق و سیستم جدید دولتی ایجاد کند و بر همین اساس چندان خود را درگیر بحث های جنجالی و حساسیت برانگیز نمی کند. در چند سال اخیر رابطه میان مالکی با ایران هم دستخوش تحولاتی شد. مثلا آقای مالکی که در گذشته با بشار اسد به شدت مشکل داشتند و علیه او به صراحت اتهاماتی را مطرح می کرد اکنون به طرفدار سرسخت آقای بشار اسد تبدیل شده است و برای حفظ او در قدرت تلاش می کند.

امیر موسوی سپس درباره مالکی گفت: «آقای مالکی در حال حاضر توانسته است که در عراق توازنی ایجاد کند که در خور توجه است. در عین حال کسانی از جمع اهل تسنن که با جمهوری اسلامی ایران مشکل داشتند در این انتخابات نتوانستند رای چندانی بیاورند که به اعتقاد من باید آنها را نیز کاملا مورد بررسی قرار داد. یا مثلا آقای ایاد علاوی از طریق قطر و عربستان سعودی تلاش بسیاری کرد که علیه ایران وارد عمل شود حتی برادر خود و گروه های نزدیک به خود را به ایران فرستاد تا شاید بتواند نقشه خود را در ایران پیاده کند و از این طریق هم در ایران و هم در داخل عراق بر سر رابطه با جریان های شیعی با یکدیگر و رابطه آنها با ایران مثل رابطه مجلس اعلا و حزب الدعوه با تهران تفرقه ایجاد کند که خوشبختانه با هوشمندی دولتمردان جمهوری اسلامی ایران نقشه او راه به جایی نبرد.»

موسوی سپس به نقش عراق در رابطه عربستان با ایران اشاره کرد و گفت: «یکی از دلایلی که عربستان به سمت ایران متمایل شده است درک واقعیت های موجود در عراق و سوریه است. عربستان به این درک رسیده است که مالکی در عراق و بشار اسد در سوریه ماندگار شده اند. اگر در لبنان میشل عون که متمایل به ایران است هم در این کشور رئیس جمهور شود دیگر شکست استراتژیک سنگینی متحمل عربستان خواهد شد.»

وی درباره نقش آفرینی حزب بعث و احتمال بازگشت این حزب به نقشه سیاسی عراق نیز گفت: «این حزب هیچ برنامه سیاسی ندارد و گفتمانش با مردم و دولت عراق تنها از طریق خودروهای بمب گذاری شده و ترور بوده است. آنها به هیچ وجه ادبیات مخالف غیر خونریزی را بلد نیستند و این سیاست به هیچ وجه نتیجه بخش نخواهد بود. این شیوه حزب بعث نه فقط در عراق بلکه شامل همه کشورهای عربی است. مثلا در بحرین به اذن رغد صدام حسین نزدیک به 120 هزار نفر عراقی شناسنامه بحرینی دریافت کرده اند. این جریان با حمایت برخی کشورهای عرب سنی تنها به فکر به چالش کشیدن وضعیت حاکم بر عراق است.»

امیر موسوی سپس اظهار نظر کرد که فتنه جویان تلاش دارند اسلام را هدف قرار دهند و همان طور که در سوریه تلاش کردند اسلام را هدف قرار دهند در عراق نیز همین سناریو را دنبال می کنند و می خواهند اسلام راستین را از بین ببرند.

وی در پایان گفت که آینده به سود ماست. نتایج انتخابات در عراق و همچنین احتمالا نتایج انتخابات سوریه و افغانستان همگی به سود امنیت ملی ما خواهد بود که با نتیجه بخش شدن انتخابات لبنان به سود ایران اوضاع به سود ما تمام خواهد شد و دشمنان ایران اسلامی شکست سختی را متحمل خواهند شد.

کلید واژه ها: نشست عراق، فرصت ها و چالش های منطقه ای


نظر شما :